Opryszczka u dziecka jakie leki?

Wirus Herpes simplex (HSV) jest główną przyczyną występowania zimna u dzieci. Może on również powodować opryszczkę narządów płciowych u niektórych dzieci.

Opryszczka jest wysoce zakaźna i może być rozprzestrzeniana przez ślinę lub kontakt skóra do skóry z osobą z opryszczką lub przez dotykanie przedmiotu, którym posługiwała się osoba z opryszczką.

Opryszczka

Opryszczka to powszechna infekcja, która może wystąpić u każdej osoby, zwłaszcza po bliskim kontakcie skóra do skóry. Są one często wywoływane przez wirus zwany herpes simplex virus (HSV).

Pierwsze ogniska zimna zwykle nie powodują żadnych objawów. Jednak czasami mogą one przerodzić się w poważniejsze dolegliwości, jeśli nie zostaną całkowicie wyleczone.

Dzieci, u których pojawia się więcej niż pięć lub sześć ognisk rocznie, mogą skorzystać z leków przeciwwirusowych. Lekarz może przepisać je pediatra lub lekarz pierwszego kontaktu.

Lekarz dziecka może przepisać kroplówkę z jodyną lub maści przeciwwirusowe, takie jak Betadine i aciclovir, które mogą pomóc w zmniejszeniu częstotliwości występowania ognisk choroby i szybszym gojeniu się owrzodzeń.

Najlepszym sposobem zapobiegania przeziębieniom jest nauczenie dziecka regularnego mycia rąk i unikania całowania innych osób w czasie występowania ognisk choroby. Możesz również zniechęcić dziecko do dzielenia się rzeczami, które mają kontakt z owrzodzeniami, takimi jak kubki, naczynia i ręczniki.

Obrzęk opryszczkowy

Obrzęk opryszczkowy (EH) jest rzadką infekcją skóry, zwykle wywołaną przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex). Może wystąpić u niemowląt i małych dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub innymi zapalnymi chorobami skóry.

EH może powodować bolesne, swędzące wysypki przypominające pęcherze. Wysypka może rozprzestrzenić się na inne części ciała po 7-10 dniach od pojawienia się pierwszego ogniska.

Twój lekarz może zdiagnozować egzemę opryszczkową, oglądając wysypkę i pobierając jej próbkę. Lekarz może również wykonać hodowlę wirusów lub test łańcuchowej reakcji polimerazy, aby dowiedzieć się, czy wirus jest przyczyną wysypki.

Eczema herpeticum może utrudniać dziecku sen w nocy, co może wpływać na jego nastrój i zachowanie. Może też być bardziej podatne na zaległości w nauce podczas zaostrzenia wyprysku.

Herpesowe zapalenie rogówki

Herpes simplex to wirus, który nie opuszcza organizmu po pierwszym (pierwotnym) zakażeniu. Pozostaje on uśpiony w nerwach, aż do momentu, kiedy nastąpi zdarzenie, które umożliwi mu reaktywację i powrót w dół nerwów, zwykle do innej części ciała.

Herpetyczne zapalenie rogówki to choroba oczu, która występuje, kiedy wirus opryszczki powraca do rogówki po pierwotnym zakażeniu i powoduje podrażnienie rogówki (przezroczystego okienka z przodu oka). Najczęstszym typem opryszczkowego zapalenia rogówki jest opryszczkowe zapalenie rogówki proste (herpes keratitis simplex), które charakteryzuje się rozgałęziającymi się dendrytycznymi wrzodami i jest łatwo leczone miejscowymi lekami przeciwwirusowymi, takimi jak maść z vidarabiną (Vira-A) lub krople z trifluorotymidyną.

Opryszczkowe zapalenie rogówki może czasami rozprzestrzeniać się na zrąb rogówki i powodować poważniejsze problemy z widzeniem. Zmiany w zrębie są trudniejsze do wyleczenia i częściej prowadzą do ślepoty, jeśli nie są leczone. Być może kiedyś zostaną opracowane szczepionki przeciwko opryszczkowemu zapaleniu rogówki, które pomogą zapobiec wystąpieniu tej choroby w pierwszej kolejności.

Zapalenie mózgu

Zapalenie mózgu to wirusowa infekcja mózgu. Występuje najczęściej u dzieci i bardzo rzadko u starszych osób dorosłych.

Może wystąpić po bezpośrednim zakażeniu mózgu wirusem, bakterią lub grzybem lub może rozwinąć się po tym, jak układ odpornościowy osoby błędnie zaatakuje zdrową tkankę mózgową (wtórne zapalenie mózgu). W niewielkiej liczbie przypadków, aby zdiagnozować zapalenie mózgu, należy pobrać pod mikroskopem próbkę zmienionej chorobowo tkanki mózgowej.

Jeśli masz dziecko z gorączką, bólem głowy, dezorientacją i nagłymi zmianami osobowości, natychmiast zabierz je do szpitala. Może ono wymagać leczenia płynami i lekami przez kroplówkę, aby opanować objawy i zapobiec powikłaniom.

Lekarz zapyta o historię szczepień Twojego dziecka, ostatnie przeziębienia i choroby układu oddechowego oraz choroby układu pokarmowego. Musi także wiedzieć, czy dziecko przebywało w pobliżu kleszczy lub zwierząt albo czy podróżowało do pewnych miejsc. Zostaną zlecone zdjęcia rentgenowskie i inne badania, które pomogą lekarzowi zdiagnozować zapalenie mózgu.

Oceń artykuł: Opryszczka u dziecka jakie leki?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5