Jak pozbyć się cukrzycy typu 2?

Pozbycie się cukrzycy typu 2 wymaga połączenia zmiany stylu życia i leków. Możesz kontrolować poziom cukru we krwi, stosując zdrową dietę, regularnie ćwicząc i wysypiając się.

Leczenie może pomóc w uzyskaniu remisji cukrzycy, czyli normalnego poziomu cukru we krwi. Remisja nie jest jednak trwała i będziesz musiał kontynuować przyjmowanie leków, aby utrzymać poziom cukru we krwi w zdrowym zakresie.

Jedzenie zdrowej diety

Jedzenie zdrowej diety jest ważną częścią pozbywania się cukrzycy typu 2. Może pomóc ci schudnąć, obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca, nerek i innych komplikacji zdrowotnych.

Pomaga także utrzymać poziom cukru we krwi w normalnym zakresie. Możesz dostarczyć sobie więcej potrzebnych składników odżywczych, wybierając różne świeże owoce, warzywa, pełne ziarna i niskotłuszczowy nabiał.

Wybieraj zdrowsze wersje znanych produktów, takich jak pełnoziarnisty makaron, chleb, ryż i ziemniaki. Mają one więcej błonnika, więc pomagają utrzymać sytość na dłużej.

Ograniczyć spożycie bardzo przetworzonej żywności – jak napoje gazowane, słodycze, lody, fast foody i przekąski w pudełkach – która może zawierać duże ilości cukru i niezdrowych tłuszczów.

Skup się natomiast na spożywaniu dobrze zbilansowanej diety, która zawiera dużo owoców i warzyw, pełnych ziaren oraz umiarkowaną ilość chudego mięsa, ryb i nabiału. Ważne jest, aby unikać niezdrowych tłuszczów, takich jak tłuszcze trans, które są głównym czynnikiem przyczyniającym się do otyłości i chorób serca.

regularnie ćwicz

Ćwiczenie może pomóc ci kontrolować cukrzycę, poczuć się bardziej energicznym i obniżyć poziom stresu. Poprawia też Twoje zdrowie psychiczne i pomaga Ci lepiej spać.

Czy to będzie spacer, taniec, joga, pływanie, czy coś innego, możesz znaleźć aktywność, która pasuje do Twojego stylu życia i czasu. Wystarczy 30 minut dziennie, aby uzyskać korzyści z ćwiczeń, ale możesz też podzielić to na mniejsze części.

Twój lekarz może pomóc Ci wybrać ćwiczenia, które są dla Ciebie odpowiednie. Porozmawiaj z nim przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej rutyny fitness.

Ćwiczenia mogą pomóc Ci uniknąć przyrostu wagi, zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 i innych chorób przewlekłych oraz utrzymać mocne kości. Może także pomóc Ci zbudować odporność na wyzwania, jakie stawia przed Tobą życie.

Może także obniżyć poziom cukru we krwi, co oznacza, że rzadziej będziesz musiał przyjmować leki lub insulinę, aby zapobiec hipoglikemii. Sprawdzaj poziom cukru we krwi przed i po treningu, żeby zobaczyć, jak się zmienia.

Wystarczająca ilość snu

Sen jest niezbędny dla każdego, ale jest szczególnie ważny dla osób z cukrzycą typu 2. Wystarczająca ilość snu może pomóc w utrzymaniu prawidłowej kontroli poziomu cukru we krwi, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych.

Osoby, które nie śpią wystarczająco dużo, mogą mieć zwiększone ryzyko otyłości, wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, słabego zdrowia psychicznego i cukrzycy. Osoby cierpiące na cukrzycę są również bardziej narażone na bezdech senny – zaburzenie, które powoduje zatrzymanie lub rozpoczęcie oddychania podczas snu.

Aby zapewnić sobie jak najlepszy sen, kładź się do łóżka i budz o tej samej porze każdego dnia. Nie używaj telefonu komórkowego, tabletu ani komputera przed snem, ponieważ niebieskie światło może zakłócić Twój sen i spowodować, że obudzisz się w nocy.

Uważaj na swojego lekarza

Ważne jest, abyś regularnie odwiedzał swojego lekarza, aby mógł on monitorować, jak dobrze działa Twoja dieta, ćwiczenia i leki. Może on również pomóc Ci w ustaleniu i osiągnięciu celów leczenia.

Może on również sprawdzić, czy nie masz innych schorzeń, które mogą mieć wpływ na cukrzycę, takich jak wysokie ciśnienie krwi lub problemy z cholesterolem. Mogą także skierować Cię do innych lekarzy w celu przeprowadzenia dalszych badań, takich jak okulista lub specjalista od nerek.

Mogą także pomóc Ci w opracowaniu planu radzenia sobie z cukrzycą. Mogą udzielić Ci informacji o różnych rodzajach dostępnych leków i pomóc Ci zrozumieć, które z nich są dla Ciebie odpowiednie. Mogą również dostarczyć listę źródeł, które pomogą Ci znaleźć pomoc finansową na Twoje leki.

Oceń artykuł: Jak pozbyć się cukrzycy typu 2?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5