Jak człowiek ma zimne ręce to?

Jeśli stale masz zimne ręce, może to być znak, że istnieje jakiś problem zdrowotny.

Złe krążenie lub problemy z tarczycą mogą być przyczyną tego zjawiska, więc jeśli zdarza się to często, umów się na wizytę u lekarza.

Zjawisko Raynauda, stan, który wpływa na naczynia krwionośne, może również powodować uczucie zimna i drętwienia rąk. Dzieje się tak, ponieważ naczynia krwionośne zatykają się płynem lub substancją zwaną środkiem obkurczającym naczynia krwionośne.

Naczynia termoregulacyjne

Podczas zimnej pogody naczynia krwionośne doprowadzające krew do skóry zwężają się (zwężają), aby zminimalizować utratę ciepła ze skóry. Pomaga to utrzymać normalną temperaturę ciała i chronić serce oraz inne ważne organy przed uszkodzeniem.

Gdy ciało się rozgrzewa, naczynia krwionośne doprowadzające krew do skóry rozszerzają się, aby zwiększyć przepływ krwi do powierzchni skóry. Dzięki temu większa ilość krwi może się ogrzać i zapobiec zbyt wysokiemu wzrostowi temperatury ciała.

Choroba lub stan, który powoduje, że naczynia krwionośne zwężają się nagle lub mają skurcze przez dłuższy czas, może powodować uczucie zimna na dłoniach. Jest to tzw. skurcz naczyń. Jest on często związany z zespołem Raynauda, który powoduje, że małe tętnice w palcach i/lub stopach zaciskają się podczas zmiany temperatury z ciepłej na chłodną.

Zespół Raynauda

Kiedy jest Ci zimno, Twoje ciało w naturalny sposób próbuje spowolnić utratę ciepła poprzez zwężenie naczyń krwionośnych. Jednak u osób z zespołem Raynauda reakcja ta może trwać dłużej.

Powoduje to, że krew słabiej dopływa do palców rąk i nóg, a czasem także do nosa, uszu i sutków. Dotknięte miejsce często staje się białe lub niebieskie, a następnie jasnoczerwone, kiedy przepływ krwi powraca.

Niektórzy pacjenci doświadczają również bólu i mrowienia, które są podobne do tych odczuwanych podczas infekcji grzybiczej. Może to utrudnić lekarzowi postawienie diagnozy.

Choroba ta jest spowodowana problemem ze sposobem, w jaki układ nerwowy kontroluje regulację temperatury. W postaci pierwotnej choroba zaczyna się zwykle w wieku nastoletnim i występuje rodzinnie. Występuje częściej w chłodniejszym klimacie i jest związana z chorobami reumatycznymi, takimi jak toczeń i twardzina. Wtórna choroba Raynauda, która jest bardziej poważna, zwykle zaczyna się później i jest spowodowana uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy może powodować, że czujesz zimno częściej niż gdyby tarczyca funkcjonowała normalnie. Dzieje się tak dlatego, że niedoczynność tarczycy uniemożliwia brązowemu tłuszczowi wytwarzanie wystarczającej ilości ciepła, aby utrzymać ciepło.

Na szczęście niski poziom hormonu tarczycy można zazwyczaj leczyć za pomocą leków na hormon tarczycy. Twój lekarz zacznie podawać ci dawkę, która będzie dla ciebie odpowiednia, a następnie dostosuje ją, kiedy twój poziom wzrośnie lub spadnie.

Dobrym pomysłem jest regularne poddawanie się badaniom, aby lekarz mógł upewnić się, że przyjmujesz odpowiednią dawkę. Ponadto możesz dołączyć do badań klinicznych dotyczących niedoczynności tarczycy, dzięki czemu pomożesz lekarzom dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu.

Wczesne podjęcie leczenia może także zapobiec wystąpieniu u Ciebie zespołu cieśni nadgarstka. Objawy tego stanu mogą obejmować drętwienie, ból i osłabienie rąk.

Anemia

Anemia to stan chorobowy, w którym organizm nie posiada wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Może powodować zimne dłonie i stopy oraz sprawiać, że czujesz się słaby, zmęczony i blady.

Anemia może wystąpić z wielu powodów, w tym z powodu krwawienia lub nieprawidłowego wchłaniania żelaza przez organizm. Może być również spowodowana przez pewne choroby, takie jak choroba Crohna lub celiakia.

Gdy masz anemię, w twojej krwi nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny, która umożliwia czerwonym krwinkom pobieranie tlenu i przenoszenie go do różnych części ciała.

Brak tlenu może spowodować, że twoja skóra będzie blada lub nawet szara, wyjaśnia Sonpal. Może również powodować, że Twoje paznokcie stają się kruche i łatwo się łamią.

Twój lekarz może zdiagnozować anemię poprzez badanie krwi. Może też poprosić Cię o spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w żelazo lub podać Ci suplement żelaza.

Oceń artykuł: Jak człowiek ma zimne ręce to?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5