Jak długo schodzi siniak?

Siniaki są powszechne po urazach, na przykład po uderzeniu w coś twardego. Powstają, gdy naczynia krwionośne pod skórą pękają i krew wycieka na zewnątrz.

W miarę gojenia się siniak zaczyna być czerwony, a z czasem zmienia kolor. Kolor zależy od odcienia Twojej skóry i jest normalną częścią procesu gojenia.

Kolor siniaka

Siniaki pojawiają się jako czerwone lub fioletowe ślady, ponieważ świeża, bogata w tlen krew zgromadziła się pod skórą. Ta pierwsza faza powstawania siniaka może trwać od 24 godzin do kilku dni, w zależności od rozmiaru, miejsca i stopnia urazu.

Po kilku dniach siniak zaczyna tracić tlen i zmieniać kolor. Jest to spowodowane rozpadem hemoglobiny w uciekających czerwonych krwinkach.

W miarę jak organizm będzie usuwał te produkty krwi z tkanek, siniak w końcu zniknie. Możesz przyspieszyć proces gojenia, przykładając lód do stłuczonego miejsca zaraz po jego powstaniu.

Oprócz lodu, podnoszenie zranionego miejsca pomaga zmniejszyć obrzęk i ból. Wypróbuj także maści z kremem z kwiatów arniki lub żelu z aloesu. Maści te mają właściwości przeciwzapalne i ułatwiają gojenie, zmniejszając widoczność siniaków.

Rozmiar siniaka

Większość siniaków blednie bez leczenia i nie wpływa na Twój wygląd, ale jeśli siniakowi towarzyszy znaczny ból, obrzęk lub nagły wzrost jego rozmiaru lub koloru, może to być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego.

Siniaki są spowodowane pękaniem małych naczyń krwionośnych w skórze i wyciekiem krwi do otaczającej tkanki. Kiedy te naczynia krwionośne pękają, krew wypływa na zewnątrz i tworzy siniaka, który wygląda jak mała, czerwona lub fioletowa plamka na skórze.

Lód, który można przykładać do nowego lub istniejącego siniaka przez dziesięć minut i 20 minut bez przerwy, pomaga zmniejszyć krwawienie, spowalniając przepływ krwi przez uszkodzone naczynia. Zmniejsza też stan zapalny i może pomóc w szybszym gojeniu się siniaka.

Innym środkiem jest ciepło, które pomaga rozbić krew uwięzioną pod skórą. Przyłożenie gorącego ręcznika do stłuczonego miejsca może spowodować uczucie ciepła, ale Marino mówi, że nie jest ono zbyt gorące, żeby nie powodowało dyskomfortu.

Oblicza siniaków

Wszystkie dzieci w pewnym momencie mają siniaki i jest to nieunikniona część nauki poznawania świata. Jednak widok siniaka może być niepokojący dla rodziców.

Siniaki powstają po urazie, kiedy małe naczynia krwionośne pękają pod skórą i krew wycieka do otaczającej tkanki (oblodzenie może spowolnić ten proces). W ciągu 24 godzin wyciekająca krew staje się odtleniona i wygląda jak klasyczny niebieski/fioletowy siniak.

W miarę upływu czasu uszkodzone naczynia włosowate są naprawiane. W miarę upływu czasu uszkodzone naczynia włosowate są naprawiane, co powoduje powstawanie siniaków, które z czasem mogą się rozprzestrzeniać i ciemnieć.

W końcu kolor siniaka zmienia się na ciemnoczerwony, fioletowy, czarny lub niebieski, ponieważ w tym miejscu gromadzi się więcej krwi. Następnie zblednie do jasnobrązowego, a potem zniknie całkowicie, gdy organizm sam się wyleczy.

Leczenie siniaków

Siniaki powstają, gdy małe naczynia krwionośne pod skórą pękają lub rozrywają się, najczęściej w wyniku tępego urazu. Krew wycieka pod skórę, powodując niebiesko-czarne przebarwienie, które powoli zanika i zmienia się w żółty lub zielony kolor w ciągu następnych 10-14 dni.

W niektórych przypadkach siniak może być leczony naturalnie i powinien zagoić się w ciągu 2 tygodni samodzielnie, bez pomocy medycznej. Jeśli jednak siniak utrzymuje się dłużej, należy zwrócić się do lekarza.

Jeśli masz siniaka, najlepiej jest trzymać go w miarę możliwości w pozycji uniesionej powyżej serca, co pomoże zmniejszyć obrzęk i ułatwi przepływ krwi z miejsca dotkniętego siniakiem. Uniesienie zmniejsza też nacisk na zranioną tkankę, co pomaga w szybszym gojeniu się siniaka.

Lód lub coś zmrożonego przyłożone do urazu może pomóc w zapobieganiu poważniejszej chorobie, zwanej zakrzepicą żył głębokich (DVT), i zminimalizować krwawienie. Przykładaj lód do stłuczonego miejsca w odstępach 10 minutowych i 20 minutowych przez co najmniej 24 godziny po urazie.

Oceń artykuł: Jak długo schodzi siniak?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5