Co to są hemoroidy?

Hemorrhoidy to opuchnięte żyły występujące w odbycie lub w okolicy odbytu. Mogą powodować ból i krwawienie lub nie dawać żadnych objawów.

Mogą się rozwinąć, kiedy żyły w odbycie i odbytnicy są zbyt mocno uciskane. Ucisk ten może być spowodowany przeciąganiem się, długotrwałym zaparciem lub ciążą.

Przyczyny

Hemorrhoidy to obrzęki żył w odbycie i wokół niego (duży koniec moszny) oraz w dolnej części jelita grubego (odbytnicy). Można je zobaczyć, poczuć lub mogą być ukryte wewnątrz odbytu.

Objawy hemoroidów to ból odbytu, swędzenie i krwawienie. Większość hemoroidów ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia, ale mogą one nawracać.

Konsternacja jest najczęstszą przyczyną hemoroidów, ale może do nich doprowadzić wiele innych czynników. Zwiększenie ilości wypijanej wody, regularne ćwiczenia fizyczne i stosowanie środków zmiękczających stolec mogą pomóc w zapobieganiu im.

Jeśli masz nawracające hemoroidy, zapytaj swojego lekarza o sposoby leczenia, które mogą złagodzić ich dyskomfort. Kremy dostępne bez recepty, takie jak maści i żele, oraz kąpiele sitz mogą pomóc złagodzić ból i obrzęk.

Hemoroidy wewnętrzne, które nie krwawią, mogą być leczone poprzez zabieg zwany podwiązaniem gumką. Mała gumowa opaska jest umieszczana wokół podstawy hemoroidu, aby odciąć do niego dopływ krwi.

Symptomy

Hemoroidy to opuchnięte żyły w lub wokół odbytu lub dolnej części odbytnicy. Mogą pojawić się z różnych powodów, w tym z powodu zaparć, ciąży i intensywnej aktywności.

Objawy hemoroidów to zwykle swędzenie i ból. Może im towarzyszyć krew w stolcu lub na papierze toaletowym oraz uczucie, że odbyt nie jest całkowicie pusty po wypróżnieniu.

Najczęstszym objawem hemoroidów wewnętrznych jest jasnoczerwona krew na stolcu lub w muszli klozetowej po wypróżnieniu. Wynika to z faktu, że opuchnięte żyły są drapane lub naruszane przez naciskanie lub pocieranie.

Jeśli masz krwawienie, koniecznie zgłoś się do lekarza w celu przeprowadzenia badania fizycznego i ewentualnych testów. Krwawienie z odbytu może być oznaką innych problemów zdrowotnych, takich jak rak jelita grubego, dlatego ważne jest, aby to sprawdzić.

Diagnoza

Hemoroidy można zdiagnozować na podstawie wywiadu i badania fizycznego. Lekarz obejrzy odbyt i odbytnicę w poszukiwaniu obrzęku, podrażnienia i zakrzepów krwi.

Objawy hemoroidów mogą być bardzo podobne do innych, poważniejszych schorzeń. Dlatego ważne jest, aby diagnozę postawił lekarz, który jest przeszkolony w zakresie zdrowia jelita grubego.

Typowo hemoroidy są diagnozowane za pomocą cyfrowego badania odbytu, które polega na włożeniu palca w rękawiczce do odbytu, aby wyczuć obrzęknięte żyły. Lekarz może również dokonać oględzin lub użyć małego instrumentu, takiego jak anoskop, proktoskop lub sigmoidoskop, aby sprawdzić wnętrze odbytu i kanału odbytu.

Jeśli masz nawracające krwawienie lub nowe hemoroidy, które są trudne do wyleczenia, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny zwany hemoroidektomią. Operacja jest często mniej bolesna niż leczenie domowe i wymaga minimalnej rekonwalescencji.

Leczenie

Hemorrhoidy zwykle ustępują same, ale jeśli nie ustępują lub stają się bardziej bolesne, konieczna może być wizyta u lekarza. Leczenie może obejmować środki dostępne bez recepty i zabiegi biurowe.

Opasanie hemoroidów: Jest to mało inwazyjny zabieg, który polega na założeniu gumowych opasek wokół podstawy hemoroidów w celu odcięcia przepływu krwi. Bez przepływu krwi hemoroidy będą się kurczyć, aż w końcu odpadną w ciągu tygodnia lub dwóch.

Koagulacja elektryczna, koagulacja podczerwienią lub koagulacja bipolarna: Metody te zatrzymują przepływ krwi do hemoroidów wewnętrznych za pomocą ciepła. Mała sonda wprowadzona do odbytu wysyła impulsy ciepła do hemoroidów, powodując ich obkurczenie i odpadnięcie.

Skleroterapia: Ten zabieg wykorzystuje roztwór chemiczny do uszkodzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących hemoroidy. Powoduje to ich obkurczenie i powstanie blizny.

Chirurgia może usunąć duże hemoroidy zewnętrzne lub wypadnięte hemoroidy wewnętrzne. Hemoroidektomia jest najskuteczniejsza, ale jej gojenie trwa kilka tygodni. Zszywanie hemoroidów jest mniej skuteczne i może spowodować powrót hemoroidów.

Oceń artykuł: Co to są hemoroidy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5