Jakie są specjalizacje lekarskie?

Jeśli chodzi o wybór specjalizacji medycznej, masz wiele możliwości. Chcesz wybrać coś, co będzie dla Ciebie wyzwaniem, będzie zgodne z Twoimi celami zawodowymi i pozwoli Ci na prowadzenie pożądanego stylu życia.

Posiadanie odpowiedniej wiedzy o specjalizacjach medycznych pomoże Ci zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze. Poznaj najbardziej powszechne specjalizacje medyczne i różnice między nimi.

Otolaryngolodzy

Otolaryngolodzy (często nazywani laryngologami) specjalizują się w medycznym i chirurgicznym leczeniu zaburzeń i chorób ucha, nosa, gardła i struktur pokrewnych. Wykonują również operacje kosmetyczne i rekonstrukcyjne twarzy, szyi i uszu.

Często leczą infekcje uszu, powszechną przypadłość powodującą utratę słuchu i zawroty głowy. Mogą również usuwać polipy i infekcje zatok. Mogą również pomóc w przypadku niedrożności nosa i alergii.

Chirurdzy szczękowi i twarzowi

Chirurdzy szczękowi i twarzowi specjalizują się w operacjach korygujących szerokie spektrum chorób, urazów i wad, które wpływają na jamę ustną, szczękę oraz otaczające ją tkanki twarde i miękkie. Mają również kwalifikacje do wykonywania operacji w przypadku nowotworów głowy i szyi, chorób ślinianek, zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ) i zabiegów przeszczepiania kości.

Po ukończeniu studiów stomatologicznych chirurdzy szczękowi i ustni przechodzą czteroletnie szkolenie chirurgiczne w ramach akredytowanego przez American Dental Association programu rezydencjalnego w szpitalu. W tym czasie szkolą się razem z rezydentami medycyny w zakresie chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i anestezjologii.

Neurolodzy

Neurolodzy specjalizują się w leczeniu chorób, które wpływają na mózg i układ nerwowy. Pomagają diagnozować i leczyć choroby takie jak napady, bóle głowy, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i inne zaburzenia neurologiczne.

Neurolodzy prowadzą również badania nad chorobami i zaburzeniami neurologicznymi, aby dowiedzieć się więcej o ich objawach i sposobach leczenia. Wykonują badania diagnostyczne, takie jak MRI, MRA, EEG i VNG, aby zidentyfikować przyczynę problemów swoich pacjentów.

Położnicy/Ginekolodzy

Lekarze specjalizują się w zdrowiu kobiet od ciąży do menopauzy i później. Pomagają również kobietom z chorobami przenoszonymi drogą płciową, problemami hormonalnymi i innymi schorzeniami związanymi z żeńskim układem rozrodczym.

Obwodnicy leczą pacjentów w okresie przedkoncepcyjnym, w czasie ciąży, porodu i pierwszych kilku tygodni po porodzie. Bezpiecznie odbierają porody. Monitorują ciśnienie krwi, wagę i mocz kobiety.

Specjaliści medycyny wewnętrznej

Specjaliści medycyny wewnętrznej, znani również jako interniści, są lekarzami specjalizującymi się w zapobieganiu i leczeniu chorób dotykających osoby dorosłe. Zajmują się oni leczeniem szerokiego zakresu schorzeń, w tym prostych i złożonych urazów i chorób.

Jest to podstawowa opieka zdrowotna dla wszystkich pacjentów i są oni przeszkoleni w zakresie zarówno profilaktyki, jak i reaktywnej opieki zdrowotnej. Mogą pomóc Ci zarządzać Twoim ogólnym stanem zdrowia przez długi czas dzięki osobistemu i współczującemu podejściu do medycyny.

Onkolodzy

Onkolodzy specjalizują się w diagnozowaniu, leczeniu i zarządzaniu rakiem. Są głównym dostawcą usług medycznych dla osób chorych na raka i pomagają koordynować ich opiekę z innymi lekarzami.

Onkolodzy są również odpowiedzialni za prowadzenie badań nad nowymi metodami leczenia pacjentów. Ich praca jest niezbędna, aby pomóc pacjentom żyć dłużej i zdrowiej.

Neonatolodzy

Neonatolodzy specjalizują się w opiece medycznej nad noworodkami i wcześniakami. Pracują głównie na szpitalnym oddziale intensywnej terapii noworodków (NICU) i współpracują z innymi pracownikami służby zdrowia, takimi jak położnicy/ginekolodzy, pediatrzy i pielęgniarki.

Neonatolodzy zazwyczaj kończą szkołę medyczną, rezydenturę i szkolenie w ramach specjalizacji przed podjęciem pracy w zawodzie neonatologa. Uczestniczy również w badaniach naukowych w dziedzinie neonatologii.

Specjaliści chirurgii

Specjaliści chirurgii skupiają się na problemach medycznych, które wymagają operacji, kiedy same leki nie mogą ich wyleczyć. Każdy specjalista koncentruje się na systemie lub narządzie ciała i zazwyczaj są to podspecjaliści w ramach tych specjalizacji.

Chirurdzy szczękowi i twarzowi specjalizują się w operacjach jamy ustnej, szczęki i twarzy. Mogą usuwać zęby mądrości, naprawiać nieprawidłowo ustawione szczęki lub zaburzenia zgryzu, a także instalować implanty stomatologiczne.

Wykonywanie zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej, szczęki i twarzy.

Poprzedni artykuł

Viregyt k jak kupić?

Oceń artykuł: Jakie są specjalizacje lekarskie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5