Helicobacter jak się zarazić?

Helicobacter pylori (HEL-ee-koh-BAK-ter Pie-LORE-ee) to rodzaj bakterii, która infekuje Twój żołądek i pierwszą część jelita cienkiego (dwunastnicę). Może powodować otwarte wrzody zwane wrzodami trawiennymi.

Bakterie są przenoszone z człowieka na człowieka w skażonym jedzeniu, wodzie lub poprzez kontakt z kałem lub wymiocinami. Zazwyczaj ludzie zarażają się w dzieciństwie.

1. Zarażasz się przez zanieczyszczoną żywność lub wodę

Helicobacter pylori jest powszechnie występującą bakterią, która może być przenoszona przez zanieczyszczoną żywność lub wodę. Jest bardziej prawdopodobne, że rozprzestrzeni się w krajach lub społecznościach, które nie mają czystej wody lub dobrej kanalizacji, ale może być również przekazywana przez kontakt ze śliną lub innymi płynami ustrojowymi osób zakażonych.

Zakażenie Helicobacter pylori jest rzadkie, ale może powodować przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i wrzody żołądka, które mogą prowadzić do raka żołądka. Jednak większość osób zakażonych Helicobacter pylori nigdy nie ma objawów. Dochodzi jednak do powstania wrzodów w żołądku (wrzody żołądka) lub w pierwszej części jelita cienkiego (wrzody dwunastnicy).

2. zarażasz się od kogoś

Około dwie trzecie populacji świata ma bakterie Helicobacter pylori w swoim przewodzie pokarmowym. Dla większości ludzi nie stanowi to żadnego problemu.

Ale u niektórych osób bakteria ta może powodować problemy takie jak wrzody żołądka i zapalenie żołądka. Może również zwiększyć ryzyko rozwoju raka żołądka.

Głównym sposobem zarażenia się bakterią Helicobacter jest kontakt doustny. Może to nastąpić w wyniku pocałunku lub bezpośredniego kontaktu z kałem, śliną lub wymiocinami.

Najbardziej skutecznym sposobem ochrony przed zakażeniem jest utrzymywanie czystych rąk i unikanie dzielenia się naczyniami lub spożywania pokarmów zawierających bakterie. Oprócz unikania tych powszechnie występujących czynników drażniących, możesz również stosować antybiotyki w celu zabicia bakterii i leczenia objawów, które wywołuje.

3. zaraziłeś się od zwierzęcia domowego

Helicobacter pylori to bardzo powszechny rodzaj bakterii, która żyje w Twoim żołądku i pierwszej części jelita cienkiego (dwunastnicy). Może powodować infekcję, zwaną zapaleniem żołądka, oraz mniej poważny stan, zwany wrzodem żołądka.

Co ciekawe, może być również przenoszona przez stolec lub ślinę Twojego zwierzęcia. Na szczęście nie jest to duży problem i w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Chociaż nie jest jasne, jaki jest najlepszy sposób ochrony Twojego zwierzęcia, dobre praktyki higieniczne i kilka prostych środków ostrożności powinny pomóc zminimalizować ryzyko. Jeżeli Twój zwierzak zostanie zarażony, lekarz weterynarii chętnie omówi możliwości leczenia dla Ciebie i Twojego zwierzaka. Najważniejsze, żeby Twój pies był zdrowy!

4. zaraziłeś się od chorej osoby

Helicobacter pylori to powszechna infekcja, która zazwyczaj przenosi się z jednej osoby na drugą poprzez kontakt z zakażonymi płynami ustrojowymi. Najczęściej występuje u dzieci, ale może też pojawić się u dorosłych.

Bakterie te mogą powodować zapalenie żołądka i chorobę wrzodową. Mogą również zwiększać ryzyko zachorowania na raka żołądka lub rzadki rodzaj chłoniaka w wyściółce żołądka, zwany chłoniakiem tkanki limfatycznej związanej z błoną śluzową żołądka (MALT).

Około 15% osób zakażonych Helicobacter pylori rozwija wrzody żołądka, czyli owrzodzenia na wyściółce żołądka (wrzód żołądka) lub pierwszej części jelita cienkiego (wrzód dwunastnicy). Wrzody często powodują ból, ale nie zawsze jest on bolesny. Mogą krwawić i pękać. Niektórzy ludzie nie mają żadnych objawów.

5. Zaraziłeś się od chorego zwierzęcia

Bakterie Helicobacter żyją w żołądku i pierwszej części jelita cienkiego (dwunastnicy) i mogą powodować wrzody. Powodują również zapalenie błony śluzowej żołądka, czyli zapalenie wyściółki żołądka.

Zarażasz się nimi, spożywając skażoną żywność lub wodę. Bakterie mogą być również przeniesione przez chore zwierzę. Nie wiadomo dlaczego, ale zwierzęta takie jak koty i psy, które mają zakażenie Helicobacter, mogą przekazać je Tobie, kiedy zjedzą zakażone jedzenie lub wypiją skażoną wodę.

Poprzedni artykuł

Microdacyn 60 jak stosować?

Następny artykuł

Co to są hemoroidy?

Oceń artykuł: Helicobacter jak się zarazić?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5