Dwa pęcherzyki – jaka szansa na ciążę?

Liczba posiadanych przez ciebie pęcherzyków jest ważną częścią oceny płodności i służy do określenia twoich szans na zajście w ciążę. Informacje te można uzyskać podczas badania ultrasonograficznego miednicy i badania krwi na obecność hormonu antymullerowskiego (AMH).

Na ogół chcesz mieć jeden lub dwa dobrej wielkości dojrzałe pęcherzyki podczas cyklu Clomidu. Im większa liczba pęcherzyków, tym większa szansa na owulację i ciążę.

Co to jest pęcherzyk?

Pęcherzyk to wypełniony płynem woreczek, w którym znajduje się komórka jajowa do czasu osiągnięcia przez nią dojrzałości (tzw. owulacji). Pęcherzyki rosną i osiągają optymalną wielkość aż do momentu pęknięcia w czasie owulacji, uwalniając dojrzałe jajeczko.

Podczas cyklu miesiączkowego w Twoich jajnikach znajduje się wiele pęcherzyków. Niektóre z tych pęcherzyków są większe niż inne.

Te większe pęcherzyki nazywane są pęcherzykami dominującymi. Są to pęcherzyki, które mają najszybszy wzrost.

Pęcherzyki jajnikowe są bardzo ważną częścią Twojego układu rozrodczego i płodności. Lekarze często sprawdzają pęcherzyki jajnikowe jako sposób diagnozowania i leczenia problemów z niepłodnością.

Pęcherzyki jajnikowe można zmierzyć za pomocą badania USG miednicy i badania krwi. Pozwala to specjaliście od leczenia niepłodności ocenić twoją płodność i szanse na zajście w ciążę przy użyciu różnych opcji leczenia.

Ile mam pęcherzyków?

Liczba pęcherzyków, które masz, może dać specjaliście od leczenia niepłodności pewien wgląd w twoje szanse na zajście w ciążę. Są one również doskonałym sposobem oceny rezerwy jajnikowej, czyli terminu określającego potencjał Twoich jajników do wytwarzania jajeczek, które są wystarczająco zdrowe, aby mogły zostać zapłodnione i urodzić dziecko.

Rodzisz się z określoną liczbą pęcherzyków w jajnikach, ale liczba ta maleje wraz z wiekiem. Zazwyczaj w momencie menopauzy pozostaje mniej niż 1000 pęcherzyków.

Ale nawet jeśli masz ich tylko kilka, mogą one mieć ogromne znaczenie dla prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Zawierają one niedojrzałe jajeczka, które mogą się rozwijać i rosnąć do optymalnych rozmiarów przed uwolnieniem (owulacją).

Abyś mogła zajść w ciążę, jajeczko musi być wystarczająco dojrzałe, by mogło zostać zapłodnione w macicy. Im więcej masz pęcherzyków, tym więcej jest dojrzałych jajeczek.

Jaka jest szansa zajścia w ciążę z dwoma pęcherzykami?

Pęcherzyki to małe woreczki z płynem znajdujące się na zewnętrznej warstwie jajników, które zawierają niedojrzałe jajeczka (oocyty). Zwiększają swoją wielkość, a następnie pękają, kiedy jajo zostaje uwolnione podczas owulacji.

Liczba pęcherzyków jest ważna dla płodności i powie Twojemu lekarzowi, jak zdrowe są Twoje jajniki. Posiadanie dużej liczby pęcherzyków oznacza, że masz większe szanse na uwolnienie jajeczka podczas owulacji, co zwiększa szanse na poczęcie ciąży.

Liczba pęcherzyków zależy od tego, ile masz lat, jaki jest twój stan zdrowia i jaki rodzaj leczenia niepłodności stosujesz. W przypadku kobiet poniżej 40. roku życia jeden pęcherzyk może wystarczyć, aby zajść w ciążę dzięki inseminacji domacicznej (IUI). Jednak wraz z wiekiem i rozwojem jajników posiadanie większej liczby dojrzałych pęcherzyków jest korzystne dla IUI, ponieważ znacznie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę.

Jakie są szanse na zajście w ciążę przy trzech pęcherzykach?

Szanse na zajście w ciążę zależą od liczby pęcherzyków, które masz. Jeśli masz dużą liczbę pęcherzyków, jest duża szansa, że zajdziesz w ciążę, ponieważ są to miejsca, w których zatrzymywane i uwalniane są jajeczka podczas owulacji.

Podczas ciąży z każdego pęcherzyka uwalniane jest jedno jajeczko, które wędruje przez jajowód do macicy. Pozostaje tam przez dzień lub dwa, aby plemniki mogły się z nim spotkać i zapłodnić je, co ostatecznie prowadzi do udanej ciąży.

Liczba pęcherzyków obecnych w Twoich jajnikach jest ważna dla specjalisty od leczenia niepłodności, ponieważ może ona wskazać, czy Twoje szanse na zajście w ciążę wzrosną dzięki technikom wspomaganego rozrodu. Szczególnie ważnym czynnikiem jest liczba dojrzałych pęcherzyków (o wielkości 14 lub więcej milimetrów).

Oceń artykuł: Dwa pęcherzyki – jaka szansa na ciążę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5