Jak długo można brać tabletki antykoncepcyjne bez przerwy?

Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne od dłuższego czasu, być może zastanawiasz się, czy istnieje jakieś ograniczenie co do czasu, przez jaki możesz je przyjmować bez przerwy.

Najpopularniejszą metodą antykoncepcji jest złożona doustna tabletka antykoncepcyjna, zwana również „pigułką”. Zawiera ona hormony zapobiegające ciąży.

Jak długo trwa zajście w ciążę?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych bez przerwy zazwyczaj nie ma wpływu na Twoją długoterminową płodność. Większość złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych i środków antykoncepcyjnych zawierających tylko progestynę (zwanych również minipigułką) jest bardzo skuteczna w zapobieganiu ciąży, ponieważ zawierają one hormony, które zapobiegają owulacji – uwolnieniu komórki jajowej w cyklu miesiączkowym.

Jedynym wyjątkiem są środki antykoncepcyjne w zastrzykach, takie jak Depo-Provera, które mogą wpływać na płodność kobiety przez dłuższy czas. Oznacza to, że powrót do miesiączki i owulacji po zaprzestaniu stosowania tego środka antykoncepcyjnego może potrwać do 10 miesięcy – twierdzi dr Purdie, który jest ginekologiem w Women’s Hospital of Wisconsin.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma żadnego medycznego powodu, aby czekać z próbami zajścia w ciążę do momentu, kiedy będziesz miała trzy miesiączki. W rzeczywistości jest to normalne, że w ciągu miesiąca od odstawienia większości rodzajów antykoncepcji Twój organizm powraca do stanu sprzed kontroli urodzeń.

Jak długo trwa zajście w ciążę po zażyciu pigułek?

Pigułki antykoncepcyjne działają najlepiej, jeśli zażywasz je dokładnie według zaleceń, nie pomijając żadnych dawek. Oznacza to przyjmowanie ich codziennie o tej samej porze, niezależnie od tego, czy uprawiasz seks, czy nie.

Ważne jest również, aby rozpocząć nowe opakowanie tabletek następnego dnia po zakończeniu ostatniego. Jeśli opuścisz kilka dni, stosuj inną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę), dopóki nie wrócisz do formy.

W przypadku minipigułki oznacza to przyjmowanie jej zawsze w ciągu normalnego 3-godzinnego okna każdego dnia. Jeśli opuścisz kilka dawek, zadzwoń do lekarza, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Jeśli przestaniesz brać pigułkę, Twój organizm będzie potrzebował trochę czasu, aby ponownie zacząć produkować hormony potrzebne do owulacji i miesiączki. Nazywa się to amenorrhea post-pill. Może się to zdarzyć, jeśli niedawno urodziłaś dziecko lub karmisz piersią, albo jeśli stosujesz pigułki do leczenia objawów zespołu policystycznych jajników lub endometriozy.

Jak długo trwa zajście w ciążę po zastosowaniu plastra?

Plastry antykoncepcyjne są rodzajem złożonej antykoncepcji hormonalnej, która uwalnia etynyloestradiol i norelgestrominę (syntetyczną progestynę). Nakleja się go na skórę ramienia, pośladków, pleców lub brzucha co tydzień przez 3 tygodnie.

Hormony zapobiegają ciąży, powstrzymując jajniki przed comiesięcznym uwalnianiem jajeczek i zagęszczając śluz szyjkowy, aby uniemożliwić plemnikom przedostanie się do pochwy, gdzie mogłyby zapłodnić jajeczko. Rozrzedza również wyściółkę macicy, zmniejszając prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się komórki jajowej.

Po zaprzestaniu stosowania plastra powrót owulacji i rozpoczęcie regularnych cykli miesiączkowych trwa około jednego do trzech miesięcy. Jednak niewielki odsetek kobiet stosujących plaster zachodzi w ciążę w trakcie jego stosowania.

Jak długo trwa zajście w ciążę po zastosowaniu pierścienia?

Pierścień, zwany również NuvaRing lub pierścieniem dopochwowym, jest środkiem antykoncepcyjnym wielokrotnego użytku. Zawiera hormony, które działają podobnie jak te zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych lub plastrach.

Hormony zapobiegają owulacji, zagęszczają śluz szyjkowy, który utrudnia plemnikom przedostanie się do szyjki macicy, oraz rozrzedzają wyściółkę macicy, dzięki czemu prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się komórki jajowej jest mniejsze.

Jest to bardzo skuteczna forma kontroli urodzeń i nie musisz pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek. Jednak pamiętanie o tym może być trudne, więc możesz użyć aplikacji przypominającej lub ustawić alarm w telefonie.

Jeśli zapomnisz użyć pierścienia, zwiększa się ryzyko zajścia w ciążę, więc najlepiej wyjmij go i załóż nowy w ciągu 3 godzin. Jeśli zapomnisz założyć pierścień, może być konieczne stosowanie zapasowej metody antykoncepcji (np. prezerwatywy) przez siedem dni, dopóki nie będziesz mogła założyć kolejnego pierścienia.

Oceń artykuł: Jak długo można brać tabletki antykoncepcyjne bez przerwy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5