Ganglion twardy jak kość?

Jeśli zauważysz twardy guz na grzbiecie dłoni, może to być torbiel ganglionowa. Nie jest to guz, ale przerost kości, który może powodować ból.

Większość torbieli ustępuje samoistnie, ale niektóre mogą być bolesne. Jeśli masz bolesną torbiel zwojową, lekarz może zalecić leczenie, które złagodzi ból i zmniejszy obrzęk.

Co to jest torbiel zwojowa?

Cysta zwojowa to miękki, okrągły lub owalny guzek wypełniony płynem. Zazwyczaj ma mniej niż cal (2,5 centymetra) i może zmieniać swoją wielkość.

Mogą pojawić się w określonych stawach nadgarstka lub ręki, takich jak przód i tył nadgarstka lub staw końcowy palca. Mogą się powiększać, gdy częściej lub częściej używasz tego stawu.

W niektórych przypadkach torbiel wypełniona płynem wywiera nacisk na nerwy przechodzące przez staw, co może powodować ból, mrowienie lub osłabienie w tym obszarze.

Aby zdiagnozować torbiel zwojową, lekarz może zbadać to miejsce i prześwietlić guzek. Może także zlecić badania obrazowe, takie jak prześwietlenie, USG lub rezonans magnetyczny, aby sprawdzić, gdzie znajduje się torbiel i jak wygląda jej kształt.

Co to jest przerost nadgarstka?

Przerost nadgarstka to kostny guzek, który powstaje w stawie między palcem wskazującym lub środkowym a jedną z ośmiu małych kości nadgarstka, zwanych kośćmi nadgarstka. Ten przerost kości zwykle nie jest niepokojący, chyba że nadgarstek zaczyna puchnąć lub zaczynasz odczuwać ból, tkliwość lub inne nieprzyjemne objawy.

Twój lekarz może zalecić przyjmowanie dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i przykładanie zimnego okładu na miejsce zgrubienia w celu leczenia bólu lub możesz rozważyć operację usunięcia zgrubienia. Może to zapobiec powiększaniu się guzka lub uszkodzeniu pobliskich ścięgien, jeśli znajduje się on w niewygodnej pozycji.

Rzęsień nadgarstka może rozwinąć się w wyniku urazów ręki i nadgarstka, w tym wypadków samochodowych i powtarzających się ruchów lub nadmiernego używania ręki lub nadgarstka. Może być również związany z innymi schorzeniami, takimi jak zapalenie stawów lub torbiel zwojowa.

Co to jest enchondroma?

Enchondroma to łagodne (nienowotworowe) guzy, które tworzą się wewnątrz chrząstki w kościach. Zwykle nie powodują bólu ani objawów i są wykrywane przypadkowo podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich z innych powodów, takich jak uraz kości.

Zwykle występują w kościach długich rąk i nóg lub w małych kościach rąk i stóp. Czasami mogą osłabić kość i spowodować jej złamanie lub deformację, ale większość z nich nie wymaga leczenia.

Twój lekarz zleci wykonanie zdjęć rentgenowskich danego obszaru, aby sprawdzić, co się dzieje. Będzie też szukał oznak złośliwości. Lekarz może również zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, aby uzyskać pełniejszy obraz guza i otaczających go kości.

Co to jest rak?

Rak to choroba, która powoduje wzrost i rozprzestrzenianie się nieprawidłowych komórek w Twoim ciele. Jest spowodowany zmianami w DNA twoich komórek, które mówią im, co mają robić, jak rosnąć i dzielić się.

Te zmiany są nazywane mutacjami. W normalnych warunkach DNA komórki rozpoznaje błąd i naprawia go.

Ale czasami tak się nie dzieje. Zamiast tego błąd staje się trwały i zmienia sposób działania komórek.

Może to spowodować, że zaczną one tworzyć guzki, które są jak nowotwory (powiedzmy: TOO-mery). Guzy mogą rosnąć bardzo szybko i uszkadzać inne części ciała.

Nieprawidłowe komórki są również uzależnione od innych rodzajów składników odżywczych niż normalne komórki. Wytwarzają energię z tych składników odżywczych w sposób, który pozwala im rosnąć szybciej niż innym komórkom.

Oceń artykuł: Ganglion twardy jak kość?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5