Czy skierowanie na biopsję oznacza raka?

Kiedy lekarz zauważy obszar nieprawidłowej tkanki na twoim ciele podczas badania fizycznego lub po wykonaniu testu, może zalecić wykonanie biopsji.

Biopsje mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu chorób i nowotworów. Dostarczają także informacji o specyficznym rodzaju komórek obecnych w zmianie i jej stadium, co może pomóc w podjęciu decyzji o leczeniu.

Co to jest biopsja?

Biopsja to badanie, podczas którego lekarz pobiera próbkę tkanki lub komórki i wysyła ją do laboratorium w celu zbadania. Wyniki biopsji mogą pomóc lekarzowi w zdiagnozowaniu choroby lub rozpoznaniu raka.

Twój lekarz może zalecić wykonanie biopsji, jeśli badanie sugeruje, że jakiś obszar twojego ciała jest nieprawidłowy i wymaga dokładniejszego zbadania. Twój lekarz może skierować Cię do patologa lub innego specjalisty medycznego, który wykona biopsję.

Istnieje wiele różnych rodzajów biopsji. Niektóre z nich są bardzo proste, inne wymagają dużo pracy i bardziej specjalistycznego sprzętu.

Biopsja igłowa jest najczęstszą formą biopsji i polega na wprowadzeniu igły do nieprawidłowego miejsca w celu pobrania płynu i komórek do badania. Istnieją dwa główne rodzaje biopsji igłowych: aspiracja cienkoigłowa i biopsja rdzeniowa. Innym rodzajem biopsji igłowej jest biopsja wspomagana próżnią, w której do pobrania próbki tkanki wykorzystuje się urządzenie. Inne rodzaje biopsji igłowych to biopsje kierowane obrazem, które są wykonywane za pomocą procedur obrazowania.

Jak wykonuje się biopsję?

Biopsja jest procedurą medyczną, podczas której pobiera się próbkę tkanki z części ciała w celu przeprowadzenia badań i postawienia diagnozy. Biopsje są zwykle wykorzystywane do diagnozowania raka, ale mogą być też wykonywane z innych powodów.

Twój lekarz może skierować Cię na biopsję po zbadaniu guzka, narośli lub innego podejrzanego miejsca. Procedura jest zwykle wykonywana przy pomocy wskazówek obrazowych, takich jak zdjęcie rentgenowskie lub ultradźwięki.

To, jak wykonywana jest biopsja, zależy od rodzaju potrzebnej próbki tkanki. Istnieje kilka rodzajów biopsji, w tym biopsja igłowa i biopsja węzła chłonnego.

Biopsja igłowa wykorzystuje cienką igłę do wycelowania w podejrzane miejsce i pobrania płynu i komórek do analizy. Inne rodzaje biopsji to biopsja aspiracyjna cienkoigłowa i biopsja rdzeniowa.

Biopsja jest zwykle wykonywana pod opieką lekarza i przy zastosowaniu sedacji lub znieczulenia ogólnego (leków, które wprowadzają Cię w głęboki sen). Podczas biopsji będziesz prawdopodobnie odczuwał pewien ból, ale nie jest on bolesny i nie trwa długo.

Jakie są wyniki biopsji?

Wyniki biopsji mówią lekarzowi, jakiego rodzaju komórki znajdują się w próbce i czy są one normalne, rakowe czy nieprawidłowe, ale nienowotworowe. Lekarz wykorzystuje te informacje, aby ustalić kolejne etapy leczenia.

Biopsja może wykryć wiele różnych rodzajów nowotworów i problemów z krwią. Może również pomóc w wykryciu guzów, które rozprzestrzeniły się do innych części ciała, takich jak szpik kostny.

Biopsja może wykorzystywać igłę, skalpel lub inne narzędzie do pobrania małego fragmentu tkanki z miejsca, które budzi niepokój. Tkanka ta jest następnie wysyłana do laboratorium w celu zbadania jej pod mikroskopem.

Laboratorium analizuje próbki tkanek i wysyła je do patologa w celu analizy. Patolog przygotowuje raport, który przedstawia wyniki biopsji. Raport ten powie Twojemu lekarzowi, jakiego rodzaju komórki znajdują się w próbce, czy są one rakowe i jak agresywny jest nowotwór.

Jak długo trwa otrzymanie wyników biopsji?

Biopsja jest ważnym badaniem, które może pomóc w identyfikacji komórek rakowych. Może pomóc Twojemu lekarzowi w podjęciu decyzji o najlepszym planie leczenia dla Ciebie, jeśli masz podejrzenie nowotworu.

Patolog, ekspert medyczny specjalizujący się w nowotworach, obejrzy pobrane od Ciebie próbki tkanek i sprawdzi, czy nie ma w nich komórek nowotworowych. Przedstawi raport z wynikami.

Otrzymanie wyników może potrwać kilka dni. Może to potrwać dłużej, jeśli masz więcej badań lub biopsja jest skomplikowana.

Jeśli masz biopsję prostaty, wyniki pokażą, jak agresywny jest rak – jak prawdopodobne jest, że rozprzestrzeni się poza prostatę (zrobi przerzuty). Informacja ta może być wykorzystana do ukierunkowania leczenia.

Biopsja jest zwykle zabiegiem ambulatoryjnym i tego samego dnia możesz wrócić do domu. Jeśli jednak jest to bardziej intensywna biopsja, może być konieczne pozostanie w szpitalu na noc.

Oceń artykuł: Czy skierowanie na biopsję oznacza raka?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5