Czy przy cukrzycy ciążowej rodzi się wcześniej?

Cukrzyca ciążowa (GDM) to rodzaj cukrzycy, która rozwija się podczas ciąży. Może to być poważny stan, ale przy odpowiednim leczeniu zazwyczaj nie zagraża życiu.

Najlepszym sposobem zapobiegania cukrzycy ciążowej jest unikanie nadwagi i regularne ćwiczenia. Pomoże to zmniejszyć ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2 i innych powikłań w późniejszym okresie życia.

Przyrost masy ciała

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zapobiec cukrzycy ciążowej, jest upewnienie się, że przybierasz odpowiednią wagę. Institute of Medicine (IOM) zaleca przyrost wagi 16,8-24,5 kg dla kobiet o normalnej wadze, 14,1-22,7 kg dla kobiet z nadwagą i otyłością oraz 11,3-19,1 kg dla kobiet z niedowagą.

Oprócz zdrowej diety, regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc Ci w uzyskaniu odpowiedniej wagi, a także pomagają Twojemu organizmowi lepiej radzić sobie z wysokim poziomem cukru we krwi. Możesz regularnie wykonywać badania krwi, aby sprawdzić poziom glukozy, a lekarz może zaproponować Ci doustny test tolerancji glukozy.

Odporność na insulinę jest kolejnym ważnym czynnikiem rozwoju cukrzycy w czasie ciąży. Zwiększa ona zapotrzebowanie organizmu na insulinę, więc kobiety z tym schorzeniem są bardziej narażone na cukrzycę ciążową. Jest ona jednak uleczalna i większość osób z tym typem cukrzycy może ją kontrolować za pomocą specjalnych planów żywieniowych, ćwiczeń i codziennego badania krwi.

Ćwiczenia

Ćwiczenia w czasie ciąży przynoszą wiele korzyści, w tym zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Regularne ćwiczenia pomagają również kontrolować poziom cukru we krwi, poprawiają ogólną sprawność fizyczną i pomagają osiągnąć docelową wagę.

Istnieją również dowody na to, że ćwiczenia w czasie ciąży mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i zwiększyć prawdopodobieństwo normalnego porodu.

W dodatku aktywność fizyczna zwiększa wrażliwość komórek mięśniowych na insulinę, co może poprawić kontrolę poziomu glukozy we krwi.

Choć wiele badań dotyczyło wpływu ćwiczeń na zapobieganie cukrzycy ciążowej, próby te były ograniczone pod względem ich wielkości i rodzaju. Dlatego potrzeba więcej badań, aby lepiej zrozumieć korzystne i szkodliwe skutki ćwiczeń u kobiet z GDM.

Dieta

Prowadzenie diety o niskiej zawartości kalorii i cukrów, ale jednocześnie bogatej w składniki odżywcze może być wyzwaniem, kiedy masz cukrzycę ciążową. Twój lekarz lub dietetyk może pomóc Ci opracować plan, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jedzenie różnorodnych produktów pomaga utrzymać stały poziom glukozy we krwi. Staraj się jeść posiłki zawierające kombinację węglowodanów skrobiowych i warzyw nieskrobiowych, a także unikaj przetworzonej żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru.

Pomocne może być również ograniczenie mleka do jednej filiżanki na raz. Cukier zawarty w mleku może być szybko wchłaniany i podnosić poziom cukru we krwi.

Zdrowa, odżywcza dieta może pomóc Ci kontrolować cukrzycę w czasie ciąży i obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 po jej zakończeniu. Jedz różnorodne produkty bogate w błonnik, witaminy, minerały i białko.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Jeśli masz cukrzycę ciążową, ważne jest, abyś kontrolowała poziom cukru we krwi. Zmniejszy to ryzyko powikłań, a także pomoże Twojemu dziecku w zdrowym porodzie.

Cukrzyca ciążowa występuje wtedy, gdy hormony produkowane przez łożysko nie są w stanie przenieść glukozy z krwi do komórek, gdzie jest ona wykorzystywana jako energia. Może to sprawić, że Twój organizm będzie odporny na działanie insuliny, czyli hormonu, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

Będziesz musiała regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi. Zespół medyczny będzie mierzył poziom cukru we krwi przed i po każdym posiłku, aby upewnić się, że mieści się on w zdrowym zakresie.

Jeśli poziom cukru we krwi będzie przekraczał standardowy zakres, konieczne będzie wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT). Polega on na wypiciu syropowatego roztworu glukozy i zbadaniu krwi przed oraz w odstępach jedno-, dwu- i trzygodzinnych.

Oceń artykuł: Czy przy cukrzycy ciążowej rodzi się wcześniej?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5