Czego unikać po udarze mózgu?

Kiedy ktoś doświadcza udaru, cały jego świat może się zmienić. Może to dotyczyć ich zdolności komunikowania się, myślenia i odczuwania.

Może to również sprawić, że staną się bardziej emocjonalni i impulsywni, co może prowadzić do problemów w ich związkach. Terapia i leki mogą pomóc osobom po udarze w radzeniu sobie z emocjami.

1. Nie pal

Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym mogą powodować zwężanie się naczyń krwionośnych lub wywoływać tworzenie się płytki nazębnej lub skrzepu, co zwiększa prawdopodobieństwo ich pęknięcia i doprowadzenia do udaru mózgu.

Palenie jest również związane z gorszymi wynikami u osób, które przeżyły udar, w tym z rozwojem wtórnego udaru i zwiększonym ryzykiem śmiertelności. Utrzymująca się częstość palenia wśród osób, które przeżyły udar, pomimo spadku ogólnej konsumpcji papierosów, świadczy o silnym uzależnieniu od nikotyny i powinna skłonić klinicystów do zajęcia się zaprzestaniem palenia po udarze.

2. Nie pij alkoholu

Im więcej alkoholu pijesz, tym większe jest ryzyko wystąpienia udaru. Dotyczy to zarówno udaru niedokrwiennego, jak i krwotocznego.

Najlepiej jest unikać picia alkoholu po udarze. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę podstawową, przyjmujesz leki, masz w przeszłości zaburzenia związane z używaniem alkoholu lub jesteś w trakcie rekonwalescencji po udarze, powinieneś porozmawiać z lekarzem, zanim zaczniesz ponownie pić.

3. Nie pal papierosów

Palenie jest głównym czynnikiem ryzyka udaru. Może uszkadzać naczynia krwionośne, powodować tworzenie się płytki nazębnej lub skrzepów, a także osłabiać tętnice.

Osoby, które palą dwie paczki dziennie, mają sześciokrotnie zwiększone ryzyko udaru. Rzucenie palenia znacznie obniża to ryzyko.

4. Nie pij kofeiny

Kofeina może podnosić ciśnienie krwi, co jest czynnikiem ryzyka udaru, dlatego najlepiej unikać jej picia. Jest ona również związana z udarami krwotocznymi, które są spowodowane krwawieniem do mózgu.

Badacze z Stroke Onset Study stwierdzili, że picie kawy zwiększa ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego, który jest najczęstszym rodzajem udaru. Jednak ryzyko to nie wzrosło u osób, które oprócz kawy piły herbatę lub colę.

5. Nie pal marihuany

Marihuana jest narkotykiem uzależniającym, który może powodować wiele problemów zdrowotnych. Może uszkodzić układ krążenia i mózg.

W wielu badaniach stwierdzono, że marihuana zwiększa ryzyko udaru, zwłaszcza niedokrwiennego (zablokowanie naczynia krwionośnego).

6. Nie pal jodku potasu

Jeśli palisz jodek potasu, możesz być narażony na działanie radioaktywnego jodu. Może on spowodować poważne problemy zdrowotne, jeśli dostanie się do tarczycy.

Blokuje on tarczycę przed wchłanianiem jodu, ale nie chroni innych części ciała przed uszkodzeniem przez promieniowanie. Nie może też odwrócić skutków uszkodzenia tarczycy spowodowanego już przez ekspozycję na promieniowanie.

7. Nie pal plastrów nikotynowych

Palenie plastrów nikotynowych może powodować zaburzenia snu i podrażnienia skóry. Aby zapobiec tym problemom, zmieniaj miejsce przyklejenia plastra każdego dnia.

Plastry nikotynowe są rodzajem nikotynowej terapii zastępczej (NRT). Zapewniają stały dopływ nikotyny, aby zastąpić działanie papierosów.

Są dostępne w różnych mocach i zwykle stosuje się je razem z innymi produktami NRT, takimi jak guma lub pastylki. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jaka kombinacja jest dla Ciebie odpowiednia.

8. Nie pal elektronicznych papierosów

E-papierosy są urządzeniami zasilanymi bateriami, których ludzie używają do podgrzewania płynu w celu uzyskania pary, którą można wdychać. Para może zawierać nikotynę, aromaty oraz inne substancje chemiczne i toksyny.

Choć e-papierosy są mniej szkodliwe niż papierosy, nadal stanowią zagrożenie dla zdrowia ich użytkowników. Mogą też stanowić bramę do palenia tytoniu.

9. Nie pal tytoniu bezdymnego

Palenie tytoniu jest bardzo niezdrowym zajęciem. Papierosy, cygara, szisza, fajki i inne formy tytoniu zawierają wiele szkodliwych substancji chemicznych i nikotynę.

Tytoń bezdymny (zwany też do żucia, tabaką lub dipem) jest również bardzo niezdrowy. Zawiera znacznie więcej nikotyny niż papierosy i może powodować uzależnienie oraz wiele rodzajów problemów zdrowotnych.

10. Nie pal elektronicznych papierosów

Pary z elektronicznych papierosów zawierają nikotynę, rakotwórcze substancje chemiczne i inne szkodliwe substancje. Użytkownicy wdychają te toksyny, a osoby nieużywające ich w pobliżu mogą być na nie narażone poprzez bierne palenie.

E-papierosy są wysoce uzależniającą formą palenia, która może zaszkodzić młodzieży, młodym dorosłym i kobietom w ciąży. Z tego powodu nie powinny być używane przez nikogo. Nie są też skutecznym sposobem na rzucenie palenia tytoniu.

Oceń artykuł: Czego unikać po udarze mózgu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5