Jak oczyścić żyły z cholesterolu?

Zatkane tętnice to częsty problem zdrowotny. Prowadzą do wielu powikłań, takich jak choroby serca, udar, wysokie ciśnienie krwi, a nawet rak.

Na szczęście istnieją sposoby na naturalne oczyszczenie żył z cholesterolu. Pomoże Ci to zachować zdrowe tętnice i obniżyć ryzyko rozwoju tych chorób w przyszłości.

Czosnek

Znany jako jeden z najpotężniejszych naturalnych środków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych, czosnek jest również w czołówce pokarmów odblokowujących tętnice. Stwierdzono, że skutecznie obniża poziom cholesterolu, utrzymuje elastyczność żył i zapobiega zakrzepom krwi, które mogą przyczynić się do udaru mózgu.

Jest również pomocny w obniżaniu ciśnienia krwi. Kilka badań wykazało, że przyjmowanie czosnku doustnie może obniżyć ciśnienie krwi nawet o 7% lub 8% u osób z wysokim ciśnieniem.

Związek siarki zawierający allicynę w czosnku sprawia, że działa on na pewne schorzenia. Najlepiej spożywać go na surowo, ponieważ siarka uwalnia się tylko wtedy, gdy czosnek jest spożywany w stanie świeżym.

Czosnek jest również dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać infekcje i uszkodzenia komórek. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy C i manganu. Jest również dobrym źródłem błonnika, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Niacyna

Niacyna jest witaminą, która pomaga oczyścić żyły z cholesterolu, zapobiegając rozkładaniu tłuszczów przez organizm i transportując lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) do wątroby w celu ich usunięcia. Zwiększa również poziom cholesterolu HDL, który jest „dobrym” rodzajem cholesterolu, i obniża poziom trójglicerydów.

Nie stwierdzono jednak, aby niacyna zmniejszała ryzyko zawału serca i udaru mózgu tak skutecznie, jak statyny. Dlatego American Heart Association i American College of Cardiology zalecają, aby niacyna nie była stosowana jako główna terapia obniżająca poziom cholesterolu.

W bardzo dużych dawkach niacyna może mieć niebezpieczne skutki uboczne, w tym uszkodzenie wątroby i wrzody żołądka. Może również zakłócać kontrolę poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą i prowadzić do nietolerancji glukozy.

Sok z cytryny

Sok z cytryny jest dobrym źródłem witaminy C, która wzmacnia odporność, zwalcza infekcje i pomaga w przyswajaniu żelaza. Owoc cytrusowy zawiera również folian, który zapobiega wadom wrodzonym kręgosłupa i zwiększa produkcję czerwonych krwinek.

Niedawne badanie opublikowane w International Journal of Preventive Medicine wykazało, że picie soku z cytryny może pomóc obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i LDL u osób z podwyższonym poziomem lipidów we krwi. Poprawiło również ich ciśnienie krwi.

Badacze z Isfahan University of Medical Sciences w Iranie zrekrutowali do badania 112 mężczyzn z hiperlipidemią (podwyższonym poziomem lipidów we krwi). Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z czterech grup: grupa, która otrzymywała 20 gramów dziennie świeżego czosnku i 1 łyżkę soku z cytryny, inna grupa, która otrzymywała sam czosnek i trzecia grupa, która nie otrzymała żadnej interwencji.

Autorzy badania donoszą, że w grupie otrzymującej czosnek i cytrynę odnotowano znaczące obniżenie całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL i fibrynogenu w porównaniu z pozostałymi trzema grupami. Sugerują, że połączenie czosnku i cytryny może być naturalnym sposobem na poprawę zdrowia osób z podwyższonym poziomem lipidów we krwi.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest jednym z najpopularniejszych naturalnych środków oczyszczających żyły z cholesterolu. Kilka badań wykazało, że może on obniżyć poziom LDL (złego cholesterolu) i zwiększyć HDL (dobrego cholesterolu).

W rzeczywistości może być nawet skuteczniejszy niż leki w zmniejszaniu ryzyka chorób serca. Ponadto ocet może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi.

Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym może zmniejszyć uwalnianie glukozy do krwiobiegu. Jest to pomocne dla osób zmagających się z cukrzycą, zwłaszcza w połączeniu ze zdrową dietą i ćwiczeniami fizycznymi.

Jeśli jednak chorujesz na cukrzycę, koniecznie porozmawiaj z lekarzem o przyjmowaniu octu z insuliną lub innymi lekami, które mogą powodować niski poziom cukru we krwi. Ponadto powinieneś unikać picia nierozcieńczonego octu jabłkowego, ponieważ zawiera on wystarczającą ilość kwasu, by osłabić szkliwo zębów.

Oceń artykuł: Jak oczyścić żyły z cholesterolu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5