Sertralina po jakim czasie działa?

Sertralina jest lekiem przeciwdepresyjnym i należy do klasy leków zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jest stosowana w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD), ataków paniki i zespołu stresu pourazowego.

Jest dostępna w postaci tabletek i koncentratu (płynu), który przyjmuje się doustnie. Zazwyczaj przyjmuje się go raz dziennie, rano lub wieczorem. Jest również stosowany w celu złagodzenia objawów przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego (PMDD).

Jak długo trzeba czekać na rozpoczęcie działania?

Sertralina, znana również jako Zoloft, jest popularnym lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu wielu schorzeń. Podobnie jak inne leki przeciwdepresyjne, pomaga poprawić Twój nastrój i uczucie niepokoju poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w Twoim mózgu i ciele.

Sertralina może potrzebować około sześciu do ośmiu tygodni, aby osiągnąć swój pełny efekt, chociaż w niektórych przypadkach może zacząć działać w ciągu tygodnia lub dwóch od rozpoczęcia leczenia. Dzieje się tak dlatego, że sertralina potrzebuje czasu, aby osiągnąć stan stabilny w Twoim organizmie, w którym jest w pełni wchłaniana i aktywna w zalecanej dawce każdego dnia.

Ważne jest, aby kontynuować przyjmowanie sertraliny, nawet jeśli nie zauważysz poprawy w pierwszych kilku tygodniach. Twój lekarz będzie chciał Cię monitorować, aby upewnić się, że lek dobrze działa i że nie doświadczasz żadnych skutków ubocznych.

Jak długo trwa poprawa samopoczucia?

Sertralina jest lekiem przeciwdepresyjnym, który jest stosowany w leczeniu depresji, a także ataków paniki i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Jej działanie polega na zwiększeniu poziomu poprawiającej nastrój substancji chemicznej zwanej serotoniną w twoim mózgu.

Zazwyczaj potrzeba od 4 do 6 tygodni, aby zobaczyć pełne korzyści z zastosowania tego leku. Dobrze jest też kontynuować przyjmowanie leku do czasu, aż poczujesz się dobrze, ponieważ w przypadku nagłego odstawienia leku może dojść do nawrotu choroby.

Aby być bezpiecznym, powinieneś zawsze stosować się do zaleceń lekarza pierwszego kontaktu lub farmaceuty. Obejmuje to unikanie wszelkich ekranów na co najmniej godzinę przed snem oraz ograniczenie spożycia kofeiny do minimum.

Twój lekarz rodzinny będzie musiał być również zaangażowany, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki, w tym leki ziołowe lub suplementy diety. Niektóre z tych leków mogą wchodzić w interakcje z sertraliną w sposób, który może zwiększyć Twoje szanse na wystąpienie efektu ubocznego lub pogorszenie istniejącego. Na przykład nie powinieneś pić soku grejpfrutowego podczas przyjmowania tego leku, ponieważ może on podnieść ciśnienie krwi i spowodować atak serca lub udar.

Po jakim czasie przestaje działać?

Sertralina jest rodzajem leku przeciwdepresyjnego zwanego selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jej działanie polega na zwiększeniu ilości substancji chemicznej w mózgu, która pomaga Ci czuć się dobrze.

Po czterech do ośmiu tygodniach przyjmowania sertraliny powinieneś zacząć zauważać poprawę w zakresie objawów depresji. Dotyczy to snu, apetytu i poziomu energii.

Twój lekarz rodzinny może dostosować dawkę sertraliny w zależności od Twojej reakcji i nasilenia objawów. Dawki zazwyczaj wynoszą od 50 mg do 200 mg dziennie dla dorosłych.

Dobrze jest przyjmować lek o tej samej porze każdego dnia. Jeśli pominiesz dawkę, przyjmij następną, jak tylko sobie przypomnisz.

Porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu, jeśli masz jakiekolwiek efekty uboczne, takie jak nudności, bóle lub zawroty głowy. Są one bardzo częste i zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach.

Powinieneś także wiedzieć, że sertralina może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z krwawieniem, jeśli przyjmujesz inne leki rozrzedzające krew, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. diklofenak, ibuprofen, naproksen lub Advil(r) lub leki przeciwbólowe, takie jak tramadol lub Ultram.

Co się stanie, jeśli przestanę go brać?

Po zaprzestaniu przyjmowania tego leku objawy depresji mogą się nasilić i trwać dłużej. Nazywa się to odstawieniem leku przeciwdepresyjnego. Twój lekarz pomoże Ci opanować te objawy.

Sertralina jest lekiem z grupy SSRI (selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny). Może również powodować efekty uboczne, takie jak wysokie ciśnienie krwi, pocenie się i drżenie. Może również powodować zwiększone ryzyko wystąpienia ciężkiego stanu zwanego zespołem serotoninowym.

Najlepszym sposobem bezpiecznego odstawienia tego leku jest powolne zmniejszanie jego dawki pod nadzorem lekarza. Może to obejmować przyjmowanie mniejszej dawki sertraliny co drugi dzień lub rozpoczęcie przyjmowania innego leku przeciwdepresyjnego z tej samej grupy i stopniowe zmniejszanie go aż do momentu, gdy nie będzie potrzebny.

Nie należy przerywać przyjmowania tego leku, jeśli w przeszłości występowały u Ciebie myśli lub zachowania samobójcze, jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Niektóre SSRI mogą zwiększać ryzyko poronienia lub innych wad wrodzonych u Twojego nienarodzonego dziecka.

Oceń artykuł: Sertralina po jakim czasie działa?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5