Opokan-keto żel czy na receptę?

Opokan-keto jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NSAID), który hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów. Stabilizuje również błony lizosomalne i wykazuje aktywność antyradykininową.

Jest stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i stanów okołostawowych, takich jak zapalenie kaletki maziowej i zapalenie ścięgna. Jest również stosowany do łagodzenia umiarkowanego bólu.

Co to jest Opokan-keto?

Opokan-keto żel jest lekiem stosowanym w leczeniu bólu mięśni i stawów. Zmniejsza on stan zapalny i ból oraz pomaga zwiększyć mobilność i niezależność. Jest również stosowany w przypadku bólu po operacjach ortopedycznych.

Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSAID). Oprócz zmniejszania bólu i stanu zapalnego, zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji. Jest stosowany w leczeniu zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, ostrych schorzeń stawowych i okołostawowych, takich jak zapalenie kaletki maziowej, zapalenie torebki stawowej, zapalenie błony maziowej, zapalenie ścięgna, zapalenie stawów kręgosłupa szyjnego, bólów dolnego odcinka kręgosłupa (nadwyrężenie, lumbago, rwa kulszowa), bolesnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i ostrej podagry.

Żel jest dostępny w postaci kapsułek i powinien być przyjmowany doustnie z jedzeniem. Jeśli w przeszłości występowały u Ciebie wrzody żołądka, nie powinieneś przyjmować leku bez zalecenia lekarza.

Dla dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia zalecana dawka to niewielka ilość żelu na skórę bolącego miejsca 2 do 3 razy dziennie. Leczenie powinno trwać nie dłużej niż 1 tydzień.

Dozowanie

Opokan-keto żel jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) stosowanym w leczeniu bólu. Hamuje syntezę prostaglandyn obwodowo i centralnie. Ma również działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Działanie niepożądane leków z grupy NLPZ można zminimalizować, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy czas niezbędny do opanowania objawów. Pacjent powinien być monitorowany pod kątem krwawienia z przewodu pokarmowego podczas terapii NLPZ, zwłaszcza u osób starszych.

Jeśli lek jest stosowany przez dłuższy czas, należy go przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Objawy przedawkowania to senność, nudności i ból brzucha. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy natychmiast zmniejszyć dawkę lub przerwać stosowanie leku.

Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, ani nie powinien być podawany niemowlętom karmionym piersią, chyba że korzyści przeważają nad ryzykiem. Lek jest przeciwwskazany u pacjentów ze znaną nadwrażliwością na ketoprofen, kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek inny składnik żelu.

Skutki uboczne

Opokan-keto jest silnym lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jest stosowany w leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu, w tym bólu pooperacyjnego (w tym po zabiegach stomatologicznych) i poporodowego oraz bólu ortopedycznego (w tym nadwyrężeń lub zwichnięć mięśniowo-szkieletowych).

Lek jest dostępny w postaci żelu lub na receptę. Nakłada się go miejscowo na bolące miejsce i jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania. Można go również podać w formie zastrzyku.

Skutki uboczne są zwykle łagodne i dotyczą głównie przewodu pokarmowego. Do częstych efektów ubocznych należą niestrawność, nudności i ból brzucha. Inne reakcje mogą również dotyczyć układu nerwowego, w tym ból głowy, zawroty głowy i złe samopoczucie.

Przedawkowanie ketoprofenu jest potencjalnie toksyczne i może prowadzić do poważnych działań niepożądanych, takich jak uszkodzenie nerek, niewydolność wątroby i problemy z układem krążenia. Jeśli wystąpią objawy przedawkowania, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Przedawkowanie występuje rzadko, ale może spowodować poważne krwawienie z przewodu pokarmowego i zahamować agregację płytek krwi. Jeśli masz alergię na ketoprofen lub inne leki z grupy NLPZ, lub jeśli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki, takie jak leki rozrzedzające krew, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Przedawkowanie

Jeśli przyjmiesz zbyt dużą dawkę żelu Opokan-keto lub jeśli będziesz go stosować przez dłuższy czas niż zalecany, mogą wystąpić działania niepożądane. Należą do nich senność, nudności lub wymioty. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Opokan-keto żel jest dostępny w postaci bezbarwnego do lekko żółtego żelu, zamkniętego w aluminiowej tubie o pojemności 50 g lub 100 g. Zawiera ketoprofen jako substancję czynną oraz inne substancje pomocnicze, w tym etanol, lewomentol, wodę oczyszczoną, trolaminę i karbomer.

Lek nie powinien być stosowany przez dzieci w wieku poniżej 15 lat. Nie jest również zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Działania niepożądane związane ze stosowaniem NLPZ występują zazwyczaj w pierwszym miesiącu leczenia, a ich częstość zazwyczaj zmniejsza się wraz z kontynuacją terapii. Mogą one obejmować ból brzucha, nudności, niestrawność i biegunkę. W rzadkich przypadkach podczas terapii NLPZ może dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego. Osoby starsze są bardziej narażone na wystąpienie ciężkich działań niepożądanych, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego.

Oceń artykuł: Opokan-keto żel czy na receptę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5