Jak urodzić kamień z moczowodu?

Jeśli masz kamień w moczowodzie, możesz czuć się jak podczas porodu. Ból spowodowany kamieniem w moczowodzie zwykle nie jest tak dramatyczny, jak bóle porodowe, ale może być dotkliwy.

Moczowód to rurka, która łączy nerkę z pęcherzem. Każdego dnia nerki filtrują około 120 kwart moczu i przesyłają go moczowodami do pęcherza moczowego.

Objawy

Mistrz chemiczny organizmu, nerka, jest odpowiedzialna za usuwanie odpadów, które krystalizują się tworząc kamień, kiedy nie są odpowiednio wypłukiwane przez mocz. Jeśli masz wystarczającą ilość moczu do wypłukania tych chemikaliów, kamienie usuną się i przejdą same.

Jednakże czasami kamień nie usunie się i utknie w jednym z moczowodów (rur, które przenoszą mocz z nerek do pęcherza). Może to spowodować silny ból i zwiększyć ryzyko infekcji.

Twój lekarz może być w stanie znaleźć kamień za pomocą badań obrazowych. Ultrasonografia i zdjęcia rentgenowskie to dwie popularne metody.

Jeśli lekarz znajdzie kamień w Twoim moczowodzie, może go usunąć za pomocą procedury zwanej litotrypsją. Wykorzystuje ona skupione fale uderzeniowe do rozbicia kamienia na mniejsze kawałki, które mogą samodzielnie przejść. Inne procedury usuwania kamieni z moczowodów to ureteroskopia i założenie stentu. Wybór metody leczenia kamienia zależy od jego rodzaju, wielkości, lokalizacji i składu.

Diagnoza

Kamienie moczowodowe powstają, kiedy jakaś substancja utknie w moczowodzie, który jest przewodem łączącym nerki z pęcherzem. Substancje te to zazwyczaj szczawian wapnia i/lub kwas moczowy.

Jeśli kamień jest wystarczająco duży, może powodować silny ból zwany kolką nerkową. Ból ten jest zwykle odczuwany w boku ciała lub w plecach, w zależności od tego, gdzie znajduje się kamień.

Diagnoza może być postawiona przy użyciu kilku opcji. Ultrasonografia jest zazwyczaj pierwszą opcją, ale tomografia komputerowa jest również stosowana, jeśli USG nie wykazuje kamieni.

W przypadku pacjentów z objawami, leczenie zachowawcze z zastosowaniem medycznej terapii wydalniczej (MET) jest skuteczne w 70-80% przypadków. Jeśli te metody zawiodą, rozważa się założenie podwójnego stentu J lub przezskórnej nefrostomii.

Leczenie

Nerki są odpowiedzialne za usuwanie odpadów i innych substancji chemicznych z moczu. Kiedy nie usuwają wystarczającej ilości płynu, te substancje chemiczne stają się ciałem stałym, zwanym kamieniem.

Kiedy kamień dotrze do moczowodu (wymawianego jako yer-ree-ter), może stać się przeszkodą, która blokuje przepływ moczu i powoduje ból, gorączkę i dreszcze. Może też spowodować infekcję.

W takich przypadkach lekarz zaleci leczenie, aby usunąć kamień. Leki mogą pomóc rozluźnić mięśnie w moczowodzie, co ułatwi przejście kamienia.

Jeśli kamień jest zbyt duży, aby go przejść, lekarz może zalecić operację usunięcia go. Nazywa się to nefrolitotomią przezskórną i jest zwykle wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

W przypadku niektórych osób litotrypsja pozaustrojową falą uderzeniową może wyleczyć kamień bez operacji. Polega ona na przepuszczeniu przez ciało fal uderzeniowych, które rozbijają kamienie na drobne kawałki, które mogą być wydalane z moczem.

Prewencja

Kamicy nerkowej można zapobiec, znając swoje czynniki ryzyka. Należą do nich kamienie nerkowe w rodzinie lub pewne choroby, które zwiększają poziom wapnia, szczawianów, cystyny lub kwasu moczowego w moczu.

Twój lekarz może również zbadać twój mocz na obecność różnych substancji, które powodują powstawanie kamieni. Może to pomóc Twojemu lekarzowi dowiedzieć się, dlaczego tworzysz kamienie i zapobiec ich powstawaniu w przyszłości.

Możesz również pić dużo wody, aby rozcieńczyć sole w moczu, co może zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni. Staraj się wypijać co najmniej 2 litry płynów (około 8 standardowych 8-uncjowych kubków) dziennie.

Jedzenie diety o niskiej zawartości wapnia i ograniczenie spożycia pokarmów zawierających szczawiany może również zmniejszyć szanse na rozwój kamieni nerkowych. Możesz również ograniczyć spożycie soli do około 1500 miligramów dziennie.

Oceń artykuł: Jak urodzić kamień z moczowodu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5