Jak poprawić saturację krwi?

Twoje ciało wymaga stałego dopływu tlenu, aby mogło spełniać swoje funkcje. Ten niezbędny pierwiastek jest wdychany, a następnie rozprowadzany po całym ciele przez czerwone krwinki.

Zdrowy poziom nasycenia krwi tlenem powinien wynosić od 95% do 100%. Niższy poziom nazywany jest hipoksemią i może powodować wiele zagrożeń dla zdrowia.

1. Ćwiczenia

Kiedy ćwiczysz, Twoje serce i płuca ciężko pracują, by wtłoczyć tlen do całego organizmu. Dlatego tak ważne jest, by upewnić się, że poziom nasycenia krwi tlenem jest wysoki.

Najlepszym sposobem na poprawę nasycenia krwi są regularne ćwiczenia. Mogą one pomóc Ci kontrolować wagę, zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób (takich jak choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2), poprawić siłę i elastyczność mięśni, zwiększyć wytrzymałość i wspomóc zdrowie kości.

Zwiększenie aktywności fizycznej jest również korzystne dla Twojego zdrowia psychicznego. Może podnieść samoocenę, zwiększyć poziom energii i pomóc złagodzić stres, niepokój i depresję.

2. Jedz pokarmy bogate w antyoksydanty

Antyoksydanty są ważne dla zdrowia Twojej krwi, ponieważ pomagają chronić komórki przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować stres oksydacyjny i przyczyniać się do powstawania chorób przewlekłych, takich jak rak.

Najważniejszym sposobem na dostarczenie sobie antyoksydantów jest spożywanie szerokiej gamy odżywczych pokarmów. Należą do nich owoce i warzywa, pełne ziarna, orzechy, nasiona, zioła i przyprawy.

Przeciwutleniacze znajdują się również w niektórych suplementach diety. Nie są one tak skuteczne, jak antyoksydanty pochodzące ze spożywanych pokarmów, dlatego przed ich zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.

3. Dbaj o prawidłową postawę ciała

Dobra postawa ciała jest ważna dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia, ponieważ pomaga zmniejszyć napięcie mięśni, ból i zmęczenie. Pomaga też w utrzymaniu stawów i kości w jednej linii, zmniejszając nacisk na mięśnie i więzadła, mówi Alexa Rohach, fizykoterapeutka z Providence Saint John’s Health Center w Santa Monica.

W pozycji stojącej lub siedzącej stopy powinny spoczywać płasko na podłodze, a ciężar ciała powinien spoczywać na obu biodrach. Twoje plecy powinny być w większości proste, z naturalnymi krzywiznami w odcinku lędźwiowym, piersiowym i szyjnym, mówi Kara Griffith, fizjolog ćwiczeń w Colorado Canyons Hospital & Medical Center.

4. Pij dużo wody

Woda jest istotną częścią naszego ciała, utrzymującą organy i komórki, regulującą temperaturę ciała, przemieszczającą krew i składniki odżywcze przez ciało oraz pomagającą w trawieniu.

Wielu z nas nie otrzymuje jednak wystarczającej ilości płynów każdego dnia, zwłaszcza starsi ludzie. Możliwe jest również odwodnienie w wyniku przyjmowania leków powodujących utratę płynów, takich jak leki moczopędne.

Kiedy twoje ciało jest odpowiednio nawodnione, krew lepiej przepływa przez cały organizm i szybciej dostarcza tlen do mózgu. To może poprawić Twoją koncentrację, pamięć krótkotrwałą i nastrój.

5. Ćwicz głębokie oddychanie

Głębokie oddychanie to prosta technika, która może zmniejszyć stres, poprawić sen i zwiększyć ogólny stan zdrowia. Nie zajmuje dużo czasu i można ją praktykować wszędzie.

Głębokie oddychanie z przepony, a nie z klatki piersiowej, pomoże Ci dotlenić krew. Poprawia to zdolność organizmu do zwalczania zarazków chorobotwórczych i wzmacnia odporność.

Aby poćwiczyć, połóż się na plecach z ugiętymi kolanami. Połóż jedną rękę na górnej części klatki piersiowej, a drugą pod klatką piersiową, tak abyś mógł poczuć, jak przepona porusza się podczas oddychania.

Oceń artykuł: Jak poprawić saturację krwi?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5