Jak brać tabletki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne (oral contraceptives, OCP) są jednym z najpopularniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Działają dobrze, ale jeśli pominiesz jedną tabletkę lub nie będziesz ich przyjmować konsekwentnie, może to wpłynąć na ich skuteczność.

Większość tabletek antykoncepcyjnych jest dostępna w opakowaniach zawierających 21 lub 28 tabletek zawierających hormony. W opakowaniu 21-dniowym przyjmujesz jedną tabletkę codziennie przez 21 dni.

Przyjmuj tabletkę o tej samej porze każdego dnia

Pigułki antykoncepcyjne działają najlepiej, gdy są przyjmowane o tej samej porze każdego dnia. Pomaga to utrzymać stały poziom hormonów i zapobiec niezamierzonej ciąży.

Jeśli podróżujesz, ważne jest, abyś trzymała się harmonogramu przyjmowania tabletek, kiedy przemieszczasz się między strefami czasowymi. Jeśli bowiem zażyjesz tabletkę godzinę wcześniej lub później, może ona być mniej skuteczna.

Dlatego właśnie zaleca się, aby większość kobiet przyjmowała tabletki o tej samej porze każdego dnia, jako rutynę, aby zwiększyć zgodność z harmonogramem.

Dobrym pomysłem jest ustawienie alarmu, przypomnienia w kalendarzu lub naszej aplikacji antykoncepcyjnej, aby pomóc ci pamiętać. Jeszcze lepiej jest trzymać się regularnego harmonogramu podczas przyjmowania pigułek, ponieważ pominięcie jednej dawki może znacznie zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

Nie pomijaj pigułek

Pigułki antykoncepcyjne są skuteczne w zapobieganiu ciąży (patrz 'Skuteczność’ poniżej), ale możesz zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę, jeśli pominiesz pigułki. Szansa na zajście w ciążę zależy od tego, ile aktywnych tabletek pominęłaś i w którym miejscu opakowania się znajdujesz.

Jeśli pominiesz więcej niż jedną tabletkę, powinnaś zastosować rezerwową metodę antykoncepcyjną, aby zapobiec ciąży do czasu przyjęcia ostatniej tabletki z opakowania, jak zwykle. Jeżeli musisz stosować zapasową metodę antykoncepcji przez okres dłuższy niż siedem dni, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dostawcą usług medycznych o antykoncepcji awaryjnej.

Większość opakowań tabletek zawiera zarówno tabletki hormonalne, jak i niehormonalne lub placebo. Pigułki niehormonalne lub placebo nie mają żadnego wpływu na zapobieganie ciąży i nie powodują skutków ubocznych.

Nie pomijaj miesiączki

Wiele kobiet przyjmuje hormonalne środki antykoncepcyjne, aby opanować wzdęcia, przyrost wagi, wahania nastroju i niskie libido. Łagodzą one również objawy PMS i PMDD poprzez hamowanie owulacji.

Najczęstszym skutkiem ubocznym pominięcia miesiączki przy stosowaniu pigułek jest krwawienie przełomowe – przypadkowe krwawienie, które zdarza się w nieregularnych porach cyklu. Jest to normalna część procesu i z czasem ustępuje.

Innym powodem, dla którego nie należy pomijać miesiączki, jest to, że może być trudno przywrócić regularny cykl miesiączkowy. Być może będziesz musiała stosować zapasowe metody kontroli urodzeń, takie jak prezerwatywy i środki plemnikobójcze, dopóki nie przywrócisz regularności miesiączki.

Jeśli jednak rozważasz pominięcie miesiączki, porozmawiaj najpierw z lekarzem i upewnij się, że jest to dla ciebie bezpieczne. Nie zaleca się pomijania okresu, jeśli masz obfite miesiączki, silne bóle menstruacyjne, torbiele na jajnikach lub włókniaki macicy.

Nie pomijaj pierwszego tygodnia

Pigułki antykoncepcyjne są ważne, ponieważ zapobiegają owulacji (uwolnieniu komórki jajowej). Hormonalna tabletka antykoncepcyjna blokuje ten proces i zapobiega zajściu w ciążę.

Większość tabletek antykoncepcyjnych zawiera syntetyczne formy dwóch żeńskich hormonów: estrogenu i progestyny. Istnieje również minipigułka zawierająca tylko progestynę, która może być dobrym wyborem dla kobiet, które mają bolesne miesiączki lub inne problemy z cyklem menstruacyjnym.

Jeśli pominiesz pigułkę, ważne jest, abyś wzięła ją jak najszybciej. W przeciwnym razie możesz zajść w ciążę lub mieć chorobę przenoszoną drogą płciową.

Jeśli zaczynasz nowe opakowanie i w pierwszym tygodniu brakuje Ci od dwóch do siedmiu tabletek, rozważ antykoncepcję awaryjną. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy w ciągu ostatnich trzech dni uprawiałaś seks bez zabezpieczenia.

Oceń artykuł: Jak brać tabletki antykoncepcyjne?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5