Czego nie wolno jeść przy raku hormonozależnym?

Niezależnie od tego, czy jesteś obecną czy byłą pacjentką z rakiem piersi, to, co jesz, może pomóc w ochronie przed rakiem hormonozależnym. Dowiedz się, czego nie jeść i jakie produkty powinnaś włączyć do swojej diety, aby zwalczyć tę chorobę.

Ogólnie American Cancer Society zaleca zdrową dietę składającą się z warzyw, owoców, pełnych ziaren i chudego białka (np. ryby). Ogranicz spożycie czerwonego mięsa.

Produkty sojowe

Produkty sojowe są wytwarzane z soi i mogą obejmować takie produkty jak mleko sojowe, tofu, edamame lub teksturowane białko roślinne. Są one także głównym składnikiem alternatywnych produktów mięsnych, takich jak burgery wegetariańskie, mielone lub rozdrobnione mięso i kiełbaski.

Soj jest powiązany z niższym ryzykiem zachorowania na raka piersi, a niektóre badania wykazały, że soja może pomóc w zapobieganiu nowotworom zależnym od hormonów w organizmie. Białka soi zwane izoflawonami wiążą się z receptorami estrogenów w komórkach, pomagając utrzymać ich prawidłowy poziom.

Pomyślano również, że zmniejszają one i ograniczają wzrost guzów. Chociaż niektórzy ludzie martwią się o wpływ soi na ich zdrowie, należy pamiętać, że inne behawioralne czynniki ryzyka, takie jak otyłość, palenie papierosów w młodym wieku, siedzący tryb życia lub wysokie spożycie tłuszczów nasyconych, są bardziej związane z rakiem niż estrogeny roślinne, takie jak soja. Te czynniki są ważniejsze, by skupić się na nich jako na strategii zapobiegania rakowi, radzi dr Roesch.

Olej sojowy

Olej sojowy jest powszechnym składnikiem kuchni i można go znaleźć w wielu przetworzonych produktach. Jeśli jednak zastanawiasz się nad dodaniem go do swojej diety, ważne jest, abyś wiedział, jak bezpiecznie go używać i jak unikać zagrożeń zdrowotnych z nim związanych.

Zawiera dużą ilość tłuszczów wielonienasyconych (PUFA). Jednak niektóre rodzaje PUFA są niestabilne, łatwo się utleniają i mają działanie prozapalne.

Z tego powodu warto wybierać oleje zawierające tylko zdrowe tłuszcze. Wśród nich jest olej sojowy, który zawiera zdrowy dla serca kwas tłuszczowy omega-3 zwany kwasem alfa-linolenowym.

Olej ten może pomóc obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Pomaga również obniżyć ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych.

Jeśli chcesz dodać go do swojej diety, najlepiej ogranicz go do niewielkich ilości i włącz inne źródła zdrowego tłuszczu, takie jak orzechy, nasiona, tłuste ryby i awokado.

Olej sojowy może być doskonałym źródłem białka, ale może również podnieść poziom cukru i trójglicerydów we krwi. A spożywanie zbyt dużej ilości może prowadzić do zwiększenia prawdopodobieństwa otyłości i cukrzycy.

Sos sojowy

Sos sojowy, tradycyjnie wytwarzany ze sfermentowanej soi i pszenicy, jest bardzo aromatycznym składnikiem, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jest podstawą w wielu krajach azjatyckich i jest szeroko stosowany na całym świecie.

Sos sojowy to sfermentowana żywność bogata w białka, cukry i aminokwasy. Związki te powstają, kiedy pasta sojowa jest fermentowana przez różne pleśnie, które rozkładają białko i skrobię na wolne aminokwasy i cukry proste. Proces ten nadaje sosowi sojowemu ciemnobrązowy kolor i charakterystyczny smak.

Jedzenie produktów sojowych może obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworów zależnych od hormonów, zwłaszcza raka piersi. Może również pomóc zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby, jeśli masz raka z receptorem estrogenowym.

Fitoestrogeny

Fitoestrogeny mogą wiązać się z receptorami estrogenowymi i mają potencjał regulowania funkcji tkanek zależnych od hormonów. Ponadto fitoestrogeny są uważane za naturalne selektywne modulatory receptorów estrogenowych (SERM).

W zależności od stężenia endogennych estrogenów, SERM-y mogą aktywować lub osłabiać system odpowiedzi estrogenowej. System ten składa się z dwóch form receptora estrogenowego (ER-alfa i ER-beta) oraz wielu koregulatorów, które działają zgodnie, kontrolując transkrypcję wrażliwych genów.

Ponieważ fitoestrogeny mogą wiązać się zarówno z receptorami estrogenowymi alfa, jak i beta, uważa się, że chronią przed rakiem piersi i rakiem endometrium. Pomagają też zmniejszyć stres oksydacyjny i mają właściwości przeciwzapalne.

Fitoestrogeny znajdują się w wielu produktach spożywczych, takich jak nasiona lnu, sezamu, soi, jagody, zboża, warzywa i owoce. Najpopularniejsze fitoestrogeny to izoflawony i lignany. Spożywanie genisteiny, głównego izoflawonu w produktach sojowych, wiąże się z obniżeniem poziomu cholesterolu całkowitego i poprawą funkcjonowania serca.

Oceń artykuł: Czego nie wolno jeść przy raku hormonozależnym?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5