Czego nie można robić ze stomią?

Stomia to otwór w brzuchu, który umożliwia wydostanie się odpadów z jelita. Stomia może być stała lub tymczasowa.

Po operacji możesz mieć stomię w brzuchu. Otwór ten zbiera stolec i kał, dopóki nie zostanie opróżniony kilka razy dziennie.

Czego nie można robić ze stomią?

Jest wiele czynności, z których można korzystać ze stomią. Od spacerów i jazdy na rowerze po grę w golfa, tenisa czy nawet sprzątanie ogrodu.

Dzięki odpowiedniemu wsparciu i poradom możesz robić te rzeczy – zależy to tylko od tego, co jesteś w stanie zrobić! Jeśli jednak obawiasz się, że podczas uprawiania sportów kontaktowych dojdzie do uszkodzenia stomii, zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę stomijną o specjalne produkty, które mogą pomóc w ochronie stomii.

Przepukliny mogą pojawić się wokół stomii, kiedy część jelita przepycha się przez słabe miejsce w ścianie mięśniowej. Mają one różną wielkość i zwykle ustępują same, ale jeśli są duże lub bolesne, może być konieczna operacja.

Ważne jest, aby dbać o skórę – może ona stać się obolała, czerwona lub popękana, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana. Może się to zdarzyć z wielu powodów, w tym z powodu wycieku lub otarcia od szablonu. Jeśli jest to problem, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z pielęgniarką stomijną.

Dobór właściwego urządzenia stomijnego

Ważne jest dobranie odpowiedniego urządzenia stomijnego do rodzaju stomii i osobistych potrzeb. Nie ma jednego rozmiaru dla wszystkich, ale pielęgniarka stomijna może pomóc Ci znaleźć system odpowiedni dla Twojego typu stomii i Twojego stylu życia.

Pielęgniarki stomijne są specjalistami w dziedzinie pielęgnacji stomii i będą wspierać Cię po operacji, doradzając i określając najlepszy system dla Twojej stomii. Obejmuje to dobór rozmiaru i wybór worka stomijnego, bariery ochronnej na skórę i akcesoriów spełniających Twoje specyficzne potrzeby.

Wybierając barierę ochronną na skórę, ważne jest, aby znaleźć system, który jest wygodny i zapewnia dobre uszczelnienie. Istotne jest także wybranie odpowiedniego kołnierza i kleju, który będzie współpracował z twoją stomią.

W barierach stomijnych stosuje się hipoalergiczne kleje hydrokoloidowe, które są nasączone składnikami przyjaznymi dla skóry. Może to poprawić zdrowie skóry wokół stomii i zmniejszyć ryzyko powikłań, takich jak przecieki i podrażnienia skóry.

Uzyskanie właściwego wsparcia

Twoja stomia jest istotną częścią twojego codziennego życia, ale na początku może być trudno się do niej dostosować. Na szczęście większość ludzi radzi sobie ze stomią z minimalnymi problemami.

Ważne jest zapewnienie właściwego wsparcia dla stomii, aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo ciała. Pomoże Ci w tym Twój lekarz lub pielęgniarka stomijna.

Podczas pierwszego wyłonienia stomii specjalistyczna pielęgniarka stomijna wybierze dla niej najlepsze miejsce na Twoim ciele. Zależy to od rodzaju stomii, którą masz.

Zwykle ileostomie umieszcza się w prawym dolnym kwadrancie brzucha, a kolostomie w lewym dolnym kwadrancie. Czasami jednak lekarz może zmienić umiejscowienie z powodu przepukliny lub innych problemów.

Stomia może z czasem zmienić swój rozmiar i kształt. Dzieje się tak często z powodu przyrostu lub utraty wagi, ciąży, wypadnięcia, przepukliny i starzenia się. W przypadku wystąpienia tych zmian konieczne będzie dokonanie nowych pomiarów i dostosowanie płytki/bariery skórnej.

Powrót do pracy

Przy odpowiednim wsparciu osoby ze stomią mogą wrócić do pracy. Jest to normalna część procesu zdrowienia i może być wielkim osiągnięciem.

Kiedy będziesz gotowy, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką stomijną o tym, kiedy można bezpiecznie wrócić do pracy. Czas powrotu do pracy zależy od łatwości zarządzania workiem stomijnym, rodzaju wykonywanej pracy i ryzyka przepukliny (jeśli praca wymaga podnoszenia ciężarów lub pracy fizycznej).

Gdy poczujesz się pewniej ze swoją stomią, możesz wrócić do swojej zwykłej pracy. Wiele pielęgniarek, policjantów, prawników, nauczycieli i pracowników biurowych potrafi poradzić sobie ze stomią i kontynuować pracę.

Ważne jest również zabieranie ze sobą do pracy materiałów i sprzętu do pielęgnacji stomii. Może to mieć znaczenie, jeśli będziesz musiał wyjść wcześniej lub spóźnić się na spotkanie.

Następny artykuł

Co na wymioty w ciąży?

Oceń artykuł: Czego nie można robić ze stomią?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5