Plama na plecach jak siniak?

Plama na plecach przypominająca siniaka powstaje, gdy małe naczynia krwionośne pękają lub rozrywają się. Kiedy to się dzieje, krew gromadzi się pod skórą.

To gromadzenie się krwi może sprawić, że skóra będzie wyglądać na czerwoną, niebieską lub fioletową. Może też być ciepła w dotyku.

Przyczyny

Siniaki są częstymi urazami i zwykle goją się same w ciągu dwóch tygodni. Jednak siniak, który nie zniknie w tym czasie lub który wygląda inaczej niż inne siniaki, może być wskaźnikiem problemu zdrowotnego.

Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy pojawi się siniak, jest zastosowanie lodu i ucisku na to miejsce. Pomaga to zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć gojenie.

Możesz również podnieść dotkniętą część ciała, jeśli znajduje się ona powyżej serca, aby zoptymalizować przepływ krwi. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, zapytaj lekarza.

Niektóre schorzenia mogą powodować powstawanie siniaków, w tym niedobór witaminy C, zaburzenia krzepnięcia krwi i stany zapalne w naczyniach krwionośnych. Można je leczyć za pomocą leków lub suplementów.

Innym stanem, który może powodować siniaki, jest małopłytkowość immunologiczna (ITP), która występuje, gdy Twoje płytki krwi nie pracują tak, jak powinny. Leczenie może obejmować sterydy i zastrzyki z globuliny immunologicznej w celu zwiększenia liczby płytek krwi.

Symptomy

Plama na plecach przypominająca siniak to rodzaj stłuczenia (kun-TOO-zhun). Powstaje, gdy krew z pękniętych naczyń włosowatych (małych naczyń krwionośnych) w pobliżu skóry wycieka pod skórę.

Większość siniaków nie jest powodem do niepokoju i zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak siniak jest poważny lub nie zniknie po dwóch tygodniach, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Siniaki, które pojawiają się łatwo lub bez wyraźnej przyczyny, mogą być oznaką zaburzeń krwawienia, takich jak hemofilia lub choroba von Willebranda. Jeśli cierpisz na te choroby, lekarz może zalecić leki rozrzedzające krew.

Używanie lodu w celu zmniejszenia obrzęku po urazie może przyspieszyć gojenie i zmniejszyć ból. Możesz przykładać okłady z lodu do zranionego miejsca przez 15 minut, 3 lub więcej razy dziennie.

Leczenie

Siniaki powstają, gdy uderzenie powoduje przerwanie naczyń krwionośnych w pobliżu skóry, co pozwala na wyciek niewielkiej ilości krwi do tkanek pod skórą. Początkowo są czarne i niebieskie, a następnie zmieniają się w odcienie fioletu, zieleni lub żółci w miarę gojenia.

Większość siniaków goi się sama w ciągu tygodnia lub dwóch. Jeśli masz poważnego siniaka, porozmawiaj z lekarzem o leczeniu.

Jeśli plamka na plecach jest ciemnofioletowa, to może to być ekchymoza (wymawiana jako ek-chay-MOHS-is), termin medyczny oznaczający plamy krwi pod skórą, które są spowodowane problemem z komórkami krwi lub płytkami krwi. Echymoza zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni.

Osoby cierpiące na zaburzenia krwawienia, takie jak hemofilia lub zaburzenia funkcji płytek krwi, mogą łatwo powstawać siniaki. Niektóre leki, takie jak kortykosteroidy i suplementy diety, również mogą zwiększać ryzyko powstawania siniaków.

Prewencja

Siniaki lub stłuczenia to widoczne ślady na skórze, które powstają, gdy uderzenie powoduje przerwanie drobnych naczyń krwionośnych zwanych kapilarami, co pozwala na wyciek niewielkiej ilości krwi do otaczającej tkanki. Powoduje to przebarwienie skóry, które zwykle zanika po kilku tygodniach.

Większość ludzi, od dzieci po osoby starsze, ma siniaki od czasu do czasu. Jednak określone choroby i niektóre leki, takie jak leki rozrzedzające krew, mogą zwiększyć ryzyko powstawania siniaków.

Podobnie, niektóre terapie nowotworowe mogą obniżyć liczbę płytek krwi, co zwiększa prawdopodobieństwo powstawania siniaków i łatwego krwawienia. Stan ten nazywany jest małopłytkowością i musi być leczony przez lekarza.

Możesz zapobiec niektórym siniakom poprzez odpoczynek i oblodzenie miejsca urazu okładem z lodu. Możesz także podnieść zranioną kończynę powyżej serca, aby zapobiec gromadzeniu się krwi w stłuczonej tkance.

Oceń artykuł: Plama na plecach jak siniak?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5