O co pyta endokrynolog?

Endokrynolog specjalizuje się w hormonach, które wpływają na nasze ciało. Zajmuje się leczeniem chorób tarczycy, cukrzycy, zdrowia kości, męskich hormonów płciowych i innych schorzeń.

Podczas wizyty endokrynolog zapyta o historię choroby, dietę, przyjmowane leki i rodzinne występowanie problemów z hormonami. Przeprowadzi także badanie fizyczne i pobierze próbki krwi i moczu.

Jakie są Twoje aktualne leki?

Twoje leki to leki wydawane na receptę, bez recepty oraz suplementy ziołowe, które przyjmujesz, aby kontrolować stan swojego zdrowia. Może to być np. lek na poziom cukru we krwi lub lek zobojętniający na trawienie.

Prowadzenie listy wszystkich swoich leków pomaga lekarzom wiedzieć, co przyjmujesz. Pomoże im to zdecydować, czy nowy lek jest dla Ciebie odpowiedni, czy może trzeba będzie dostosować jego dawkę.

Jaki jest Twój aktualny sposób odżywiania się?

Przyglądanie się swoim nawykom żywieniowym może pomóc Ci w opracowaniu planu, który pozwoli Ci utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie i utrzymać linię talii w ryzach. Na początek być może będziesz musiał odciąć się od tych gęstych w kalorie smakołyków i zastąpić je produktami o wyższej wartości odżywczej, takimi jak owoce, warzywa i pełne ziarna. Na szczęście w sieci znajdziesz wiele informacji na ten temat, więc powinieneś być w stanie znaleźć rozwiązanie odpowiadające Twoim potrzebom.

Jaka jest Twoja obecna waga?

Nie jest tajemnicą, że większość naszych pacjentów ma nadwagę lub otyłość. Nie mamy magicznej pigułki, ale mamy narzędzia, które pomogą Ci zrzucić te niechciane kilogramy i utrzymać je. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, musimy przyjrzeć się Twojej diecie i nawykom ruchowym. Będziemy też chcieli wiedzieć, czy masz jakieś problemy zdrowotne lub historię rodziny, które mogą mieć wpływ na Twoje samopoczucie.

Jaki jest Twój aktualny poziom cukru we krwi?

Twój aktualny poziom cukru we krwi, znany też jako glukoza, to ilość cukru we krwi. Zmienia się ona w zależności od spożywanych pokarmów i wysiłku fizycznego.

Dobra kontrola poziomu cukru we krwi pomaga Ci czuć się dobrze i uniknąć powikłań cukrzycy. Zespół opieki zdrowotnej pomoże Ci ustalić, jaki jest Twój cel w zakresie poziomu cukru we krwi oraz jak często powinieneś się badać.

Jakie jest Twoje aktualne ciśnienie krwi?

Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do uszkodzenia serca, nerek i mózgu. Często nie powoduje żadnych objawów ani bezpośrednich problemów, dlatego powinieneś regularnie odwiedzać lekarza, aby sprawdzić ciśnienie i zaplanować, jak sobie z nim radzić.

Zwykle prawidłowe ciśnienie krwi wynosi mniej niż 140/90. Jest jednak bardziej prawdopodobne, że będzie ono wyższe u starszych osób, które mają izolowane nadciśnienie skurczowe, stan spowodowany związanym z wiekiem usztywnieniem głównych tętnic.

Jakie jest Twoje aktualne BMI?

BMI jest użytecznym narzędziem, które pozwala zidentyfikować ryzyko zdrowotne i pomóc Ci wprowadzić zdrowe zmiany. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2, choroby serca, udar i niektóre formy raka.

Nie jest to jednak doskonały miernik stanu zdrowia. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać swój wskaźnik BMI, aby upewnić się, że mieści się on w normie.

Jaki jest twój obecny nawyk żywieniowy?

Twój obecny nawyk żywieniowy to rodzaj jedzenia, które zwykle spożywasz. Na przykład, jeśli zazwyczaj jesz słodkie przekąski, aby zmniejszyć spadek energii, możesz rozważyć unikanie tych pokarmów lub zastąpienie ich zdrowszymi opcjami.

Śledź swoje nawyki żywieniowe, zapisując każdy posiłek. Pomoże Ci to zidentyfikować czynniki, które mogą przyczyniać się do Twoich niezdrowych nawyków żywieniowych.

Jaki jest Twój obecny nawyk ćwiczeń?

Jeśli masz wiele falstartów, jeśli chodzi o ćwiczenia i nadal masz problemy z utrzymaniem rutyny, prawdopodobnie musisz coś zmienić. Na szczęście nauka pokazała, że istnieje sposób na ułatwienie wyrobienia sobie nawyku ćwiczeń.

Wszystko zaczyna się od wyzwalaczy – przypomnień, które wprowadzają rutynę ćwiczeń na autopilota. Użyj takich bodźców, jak budzik, torba na siłownię w widocznym miejscu lub nawet dźwięk telefonu.

Jaki jest Twój obecny nawyk odchudzania?

Najlepszym sposobem na określenie Twojej obecnej strategii odchudzania jest dokładne przyjrzenie się temu, co jesz i ile ćwiczysz. Da Ci to informacje potrzebne do opracowania skutecznego planu odchudzania, który będzie pasował do Twojego stylu życia i harmonogramu. Następnym krokiem jest wyznaczenie celów i śledzenie postępów. Efektem końcowym będzie zdrowszy ty.

Następny artykuł

Viregyt k jak kupić?

Oceń artykuł: O co pyta endokrynolog?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5