Jakie badania na zwyrodnienie stawów?

Jest kilka badań, które lekarze mogą wykorzystać do zdiagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawów. Niektóre z nich to badania krwi, a niektóre to badania obrazowe, które mierzą ilość uszkodzeń w stawach i kościach.

Najważniejszym badaniem pozwalającym na wczesne wykrycie RZS jest badanie fizyczne przeprowadzone przez lekarza. Lekarz zapyta Cię o wszystkie objawy i poszuka oznak spuchniętych lub sztywnych stawów.

Badania krwi

Jeśli lekarz podejrzewa, że masz zapalenie stawów, zleci serię badań w celu sprawdzenia tego schorzenia. Obejmują one badania krwi i zdjęcia rentgenowskie.

Lekarz wykorzysta wyniki tych badań, aby określić, jak poważne jest Twoje zapalenie stawów i jaki jest jego typ. Może również sprawdzić wątrobę i nerki, aby sprawdzić, czy leki przyjmowane przez Ciebie na reumatoidalne zapalenie stawów (NLPZ, leki przeciwzapalne, DMARDs) nie powodują uszkodzeń.

Badanie zwane wskaźnikiem sedymentacji erytrocytów (ESR) mierzy, jak szybko czerwone krwinki zlepiają się i opadają na dno szklanej probówki w ciągu godziny. Jest to tak zwany wskaźnik sedymentacji i mówi lekarzowi, jak duży jest stan zapalny w twoim organizmie.

Podobny test zwany RF mierzy ilość pewnego rodzaju przeciwciał we krwi. Wysoki poziom RF może sugerować RZS, ale nie potwierdza diagnozy. Należy pamiętać, że wysoki poziom RF może być spowodowany wieloma innymi stanami zdrowotnymi, w tym niektórymi wirusami i infekcjami. Około 5% osób z wysokim poziomem RF nie ma RZS.

Badanie moczu

Badanie moczu to analiza Twojego moczu, która może pomóc Twojemu lekarzowi wykryć problemy z drogami moczowymi, nerkami, pęcherzem lub innymi organami. Badanie moczu może być również stosowane w celu wykrycia zażywania narkotyków i ciąży.

W zależności od objawów, badanie może obejmować badanie fizyczne, ocenę chemiczną przy użyciu pasków testowych do badania moczu oraz badanie mikroskopowe. Może również obejmować inne testy, aby określić, czy twój stan się rozwija lub powoduje problemy.

Mocz jest przejrzysty, o kolorze od bladego do ciemnożółtego lub bursztynowego. Wysokie stężenie cząsteczek, azotynów i białek może wskazywać na odwodnienie, infekcję dróg moczowych lub inne problemy.

Badanie moczu może być wykonane w domu lub w gabinecie lekarskim. Przed badaniem powinieneś powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach i suplementach, które przyjmujesz. Wiele leków i witamin wpływa na Twój mocz.

Obrazowanie

W medycynie obrazowanie to proces, który tworzy obrazy obszarów wewnątrz ciała. Obrazowanie może obejmować zdjęcia rentgenowskie, ultradźwięki i fale radiowe.

Zdjęcia rentgenowskie mogą pokazać zmiany w Twoich stawach. Są one wykorzystywane do diagnozowania zapalenia stawów lub monitorowania problemów ze stawami.

Rentgenogramy kości mogą pokazać erozję kości lub tworzenie się nowych kości. Mogą również wykazać oznaki zrastania się kości, co jest stanem znanym jako „ołówek w filiżance”.

Reumatoidalne zapalenie stawów, najczęstszy rodzaj zapalenia stawów, jest diagnozowane poprzez połączenie objawów i badań krwi. Dodatkowo lekarz obejrzy zdjęcia rentgenowskie, aby sprawdzić, czy nie masz innych schorzeń, które mogą powodować takie same objawy jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Twój lekarz może zastosować test zwany czynnikiem reumatoidalnym, aby sprawdzić obecność przeciwciała, które wiele osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów ma we krwi. Badanie to nie jest wystarczająco czułe ani specyficzne, aby wykluczyć reumatoidalne zapalenie stawów, ale może pomóc lekarzowi w dobraniu odpowiedniego dla Ciebie leczenia.

Badanie fizyczne

Typowo, kiedy idziesz do lekarza z bólem stawów, on lub ona przeprowadzi badanie fizyczne. Obejrzy Twoje stawy pod kątem oznak zaczerwienienia, tkliwości lub obrzęku i poprosi Cię o poruszanie stawami, aby sprawdzić, jak je czujesz.

Lekarz zapyta także o Twój stan zdrowia, w tym o wszelkie schorzenia, które mogą być przyczyną bólu. Może także zapytać Cię o Twoje nawyki dotyczące stylu życia, takie jak ćwiczenia, odchudzanie i palenie.

Jeśli Twój lekarz podejrzewa zapalenie stawów, zleci badania, które pomogą postawić diagnozę. Badania te obejmują testy krwi, które mierzą poziom białych krwinek, czerwonych krwinek i płytek krwi. Sprawdzają również obecność białka zwanego białkiem C-reaktywnym oraz badanie mierzące wskaźnik sedymentacji erytrocytów (ESR).

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje zapalenie i uszkodzenie ścięgien, więzadeł i kości dłoni, stóp i stawów. Jest to bardzo powszechna choroba, która może prowadzić do deformacji i niepełnosprawności.

Następny artykuł

O co pyta endokrynolog?

Oceń artykuł: Jakie badania na zwyrodnienie stawów?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5