Czy skrócona szyjka to szybszy poród?

Szyjka macicy to tkanka w kształcie walca, która łączy pochwę z macicą. Otwiera się i zamyka, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas ciąży.

Krótka szyjka macicy może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu. Ale nie martw się, krótką szyjkę macicy można leczyć, aby pomóc Ci w uzyskaniu zdrowej ciąży i porodu.

Co powoduje krótką szyjkę macicy?

Szyjka macicy jest cienkim, cylindrycznym kawałkiem tkanki, który łączy pochwę z macicą. Jest kluczową częścią porodu, otwiera się i zwęża, aby umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny.

Kiedy szyjka macicy jest krótsza niż przeciętnie, nazywa się to skróceniem szyjki. Może się to zdarzyć z wielu powodów. Niektóre z najczęstszych to dziedziczność, uraz lub nieprawidłowości macicy lub szyjki macicy.

Jeśli masz krótką szyjkę macicy, ważne jest, abyś jak najszybciej poinformowała o tym swojego lekarza, który będzie mógł to sprawdzić i leczyć. Twój położnik może zmierzyć szyjkę macicy za pomocą ultrasonografii przezpochwowej w ramach monitorowania ciąży.

Badania wykazały, że kobiety, które mają krótką szyjkę macicy są narażone na ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli w przeszłości miałaś przedwczesny poród, lekarz może chcieć sprawdzić szyjkę macicy jeszcze wcześniej. Może też zalecić założenie cerclage’u, czyli mocnego szwu, który zamyka szyjkę macicy, aby zapobiec jej ponownemu otwarciu.

Jakie są objawy krótkiej szyjki macicy?

Szyjka macicy to kanał u podstawy macicy, który łączy ją z pochwą. Podczas ciąży pozostaje długa i twarda, aby utrzymać dziecko na miejscu, a następnie zaczyna się skracać i otwierać, kiedy przygotowujesz się do porodu.

Krótka szyjka macicy może być spowodowana dziedzicznie, urazami lub nieprawidłowościami szyjki lub macicy. Kobiety z krótką szyjką macicy są bardziej narażone na przedwczesny poród niż kobiety z długą szyjką macicy.

Twój lekarz może zdiagnozować krótką szyjkę macicy wykonując badanie ultrasonograficzne. Jeśli masz czynniki ryzyka dla przedwczesnego porodu, lekarz może zalecić wykonywanie badania USG co kilka tygodni, aby sprawdzić długość szyjki macicy w miarę postępu ciąży.

Krótka szyjka macicy może być leczona lekami lub zabiegiem chirurgicznym, takim jak cerclage. Zabiegi te tymczasowo zamykają szyjkę macicy, aby zapobiec przedwczesnemu porodowi. Jednak ten rodzaj leczenia działa zazwyczaj tylko wtedy, gdy krótka szyjka macicy zaczyna się przed 24 tygodniem ciąży.

Jakie są możliwości leczenia krótkiej szyjki macicy?

Nie ma lekarstwa na krótką szyjkę macicy, ale istnieją możliwości leczenia, które mogą pomóc Ci zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu i dać dziecku większe szanse na urodzenie się zdrowym. Twój lekarz zaleci plan leczenia w oparciu o historię choroby i inne czynniki, takie jak stopień zaawansowania ciąży.

Progesteron: Przyjmowanie progesteronu może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu nawet o 20 procent. Można go podawać w postaci czopków lub żelu do 37. tygodnia ciąży.

Inne metody leczenia to cerclage, czyli założenie szwu na szyjkę macicy, aby zamknąć ją do czasu porodu. Zabieg ten jest zazwyczaj proponowany kobietom z krótką szyjką macicy zdiagnozowaną przed 24 tygodniem ciąży.

Jeśli twoja szyjka macicy otwiera się lub słabnie zbyt wcześnie w ciąży, nazywa się to niewydolnością szyjki macicy (zwaną też niekompetentną szyjką macicy). Może to spowodować poronienie i przedwczesny poród, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, czy masz ten stan, zanim zajdziesz w ciążę.

Jakie jest ryzyko krótkiej szyjki macicy?

Krótka szyjka macicy nie jest stanem zagrażającym życiu, ale może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu lub przedwczesnego porodu. Skrócona szyjka macicy oznacza, że ciało dziecka naciska na macicę bardziej niż normalnie, co może spowodować otwarcie się szyjki macicy, zanim dziecko będzie gotowe do przyjścia na świat.

Twój ginekolog może zmierzyć długość szyjki macicy za pomocą badania ultrasonograficznego. USG przezpochwowe, w którym używa się specjalnego przetwornika, aby uzyskać lepszy obraz szyjki macicy, jest najlepszym sposobem zmierzenia długości szyjki macicy w czasie ciąży.

Jeśli Twoja szyjka macicy jest krótka, lekarz może zalecić leczenie, które pomoże Ci zajść w normalną ciążę. Do takich zabiegów należy progesteron podawany dopochwowo, który jest hormonem zapobiegającym skurczom i podtrzymującym ciążę aż do osiągnięcia pełnego rozwiązania.

Oceń artykuł: Czy skrócona szyjka to szybszy poród?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5