Co oznacza żółta karetka?

W całej Kanadzie pojazdy służb ratunkowych są malowane różnymi kolorami świateł, aby oznaczyć ich status. Kolory te oznaczają konkretny pojazd pierwszej pomocy, ale także pomagają ostrzec kierowców i pieszych o sytuacji zagrożenia.

Czerwony jest najczęściej spotykanym kolorem pojazdów policyjnych, karetek pogotowia i wozów strażackich. Jest to jednak kolor, który może być trudny do zauważenia na pojeździe ratunkowym przy złej pogodzie.

Czerwone światła

Kiedy widzisz czerwone światła na karetce, oznacza to, że pojazd ten odpowiada na wezwanie 911. Pojazdy ratunkowe, takie jak wozy strażackie i policyjne, często używają czerwonych świateł ostrzegawczych, aby powiadomić innych kierowców o zbliżaniu się pojazdu ratunkowego, tak aby mogli bezpiecznie zatrzymać się i pozwolić pojazdom ratunkowym na przejazd.

Pojazdy te mogą również używać innych kolorów światła do sygnalizowania różnych rodzajów sytuacji awaryjnych i wolno poruszających się pojazdów użytkowych. Światła bursztynowe i żółte są powszechnie używane przez śmieciarki, służby oczyszczania/ kontroli/naprawy dróg, pługi śnieżne, pomoc drogową i budownictwo.

Niebieski jest zwykle kolorem wyróżniającym dla służb porządkowych, żandarmerii wojskowej, policji pomocniczej oraz niektórych pojazdów departamentu celnego i egzekutorów obszarowych (w Malezji pojazdy te należą do Królewskiej Policji Malezyjskiej, a nie do Departamentu Transportu Drogowego). Niektóre agencje ochrony antyterrorystycznej używają zielonego światła awaryjnego podczas patroli. Ma to pomóc w odróżnieniu ich od innych służb ratunkowych, a także od cywilów, którzy mogą być obecni w okolicy.

Żółte światła

Pierwszy brytyjski ambulans, który został pomalowany na jasnożółty kolor, został oddany do użytku przez Royal Berkshire NHS Trust. Jest to część nowej europejskiej inicjatywy, dzięki której wszystkie pojazdy służb ratowniczych będą natychmiast rozpoznawalne na całym kontynencie.

Żółty kolor – znany jako Euro Yellow RAL 1016 – jest wynikiem badań przeprowadzonych przez Europejski Komitet Normalizacyjny, który promuje dobrowolną harmonizację techniczną. Testy wykazały, że reakcja ludzkiego oka na kolor osiąga swój szczyt przy tym właśnie odcieniu, co czyni go szczególnie charakterystycznym.

W Europie większość wozów strażackich i karetek pogotowia ma kolor czerwony, a opcjonalnie bursztynowy lub biały. Wyjątkiem są nowocześniejsze wozy strażackie, jednostki ratunkowe na lotniskach oraz niektóre pojazdy nie związane z ratownictwem medycznym, takie jak konwoje pogrzebowe.

W wielu krajach pojazdy te są pomalowane w szachownicę w naprzemiennych kolorach i z kontrastowymi konturami, aby zwiększyć ich widoczność. Jest to często określane jako Battenburg.

Białe światła

Najnowsze ambulanse w Hongkongu są pomalowane na żółto, aby były natychmiast rozpoznawalne przez kierowców i pieszych. Decyzja ta została podjęta na podstawie testów, które wykazały, że reakcja ludzkiego oka na kolor osiąga swój szczyt przy kolorze Euro Yellow RAL 1016.

W niektórych krajach, takich jak Szwecja, białe światła awaryjne są powszechnie spotykane na pojazdach policyjnych, medycznych i wozach strażackich jako sygnał dla zwykłego ruchu drogowego, że pojazd potrzebuje pomocy. Można je również zobaczyć na samochodach pocztowych i innych pojazdach rządowych.

W Stanach Zjednoczonych, ze względów bezpieczeństwa, pojazdy służb ratowniczych muszą używać naprzemiennie migających niebieskich i czerwonych świateł lub kombinacji obu tych kolorów. Autobusy szkolne również muszą mieć migające białe światła.

Niebieskie światła

Kiedy karetka jedzie na miejsce wypadku lub do szpitala, jej światła awaryjne informują kierowców o obecności pojazdu. Dzięki temu mogą ominąć go lub zwolnić w oczekiwaniu na jego przybycie.

Pojazdy ratunkowe są często wyposażone w różne kolory, co może wynikać z przepisów lokalnych, stanowych lub krajowych. Każdy kolor komunikuje inny cel lub kontekst i ma na celu przekazanie konkretnego komunikatu.

Niebieski jest głównym kolorem większości pojazdów ratunkowych. Używa się go na pojazdach policyjnych, strażackich i karetkach pogotowia, a także na pojazdach dowódców ruchu.

Czerwony jest używany na niektórych pojazdach policyjnych i niektórych wozach strażackich, ale powinien być połączony z niebieskim, aby uzyskać najlepszy efekt.

W USA niektóre stany mają przepisy zabraniające używania czerwonych świateł skierowanych do przodu w pojazdach służb ratowniczych. Do takich pojazdów należą samochody szeryfa i niektóre wozy policyjne.

Oceń artykuł: Co oznacza żółta karetka?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5