Czy dziecko może siedzieć z przodu w foteliku?

Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od stanu, ale ogólnie zaleca się, aby dzieci nigdy nie siedziały na przednim siedzeniu.

Powodem tego jest fakt, że tył fotelika samochodowego ustawionego tyłem do kierunku jazdy znajduje się tak blisko deski rozdzielczej, co może być niebezpieczne, jeśli dojdzie do uruchomienia poduszki powietrznej. Dziecko może odnieść poważne obrażenia lub zostać zabite przez poduszkę powietrzną, jeśli jedzie na przednim siedzeniu z przypiętym fotelikiem tyłem do kierunku jazdy.

Wiek

Wiek dziecka, które może siedzieć z przodu w foteliku samochodowym, zależy od przepisów i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa obowiązujących w danym kraju. Wiele stanów i organizacji zaleca, aby dzieci nie jeździły na przednim siedzeniu do 13 roku życia.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, aby niemowlęta pozostawały w fotelikach tyłem do kierunku jazdy do momentu osiągnięcia limitów wzrostu i wagi określonych dla danego fotelika. Kiedy ten etap się zakończy, powinny przejść na fotelik skierowany przodem do kierunku jazdy.

Kiedy dziecko wyrosło z fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy, powinno używać fotelika podwyższającego. Fotelik ten jest prawidłowo dopasowany do pasów biodrowych i barkowych dziecka, dzięki czemu jest ono bezpiecznie umieszczone w samochodzie.

Poduszki powietrzne na przednim siedzeniu zostały pierwotnie zaprojektowane, aby chronić dorosłych w razie wypadku, ale mogą one również zranić mniejsze dzieci. Z tego powodu AAP zaleca, aby dzieci w ogóle nie jeździły na przednim siedzeniu.

Waga

Jeśli Twoje dziecko nie jest jeszcze wystarczająco wysokie lub zbyt ciężkie, aby siedzieć na przednim siedzeniu, prawdopodobnie będziesz musiał użyć fotelika podwyższającego. Jest on zaprojektowany tak, aby współpracować z pasami bezpieczeństwa w samochodzie i zazwyczaj używa się go do momentu, gdy dziecko osiągnie wzrost około 4 stóp i 9 cali i waży ponad 110 funtów.

Fotelik podwyższający może mieć wysokie oparcie lub być pozbawiony oparcia. Ten drugi jest często zalecany, ponieważ można go zostawić w samochodzie i jest łatwy do przenoszenia.

Gdy dziecko wyrośnie z fotelika, będziesz chciał je przenieść do fotelika dla dorosłych. Może to być fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy dla niemowląt (od 4 kg do 40 kg w pozycji przodem do kierunku jazdy) lub fotelik montowany przodem do kierunku jazdy z uprzężą dla maluchów o wadze od 40 do 65 funtów, w zależności od modelu.

W wielu stanach dzieci muszą być przytrzymywane w foteliku samochodowym lub foteliku podwyższającym do czasu osiągnięcia określonego wieku i wzrostu. Przepisy te są ustalane przez dany stan, ale dla bezpieczeństwa dziecka zawsze powinieneś stosować się do zaleceń dotyczących najlepszych praktyk.

Wysokość

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, aby niemowlęta i małe dzieci jeździły w fotelikach samochodowych montowanych tyłem do kierunku jazdy, dopóki nie osiągną najwyższej wagi i wzrostu zalecanej przez producenta fotelika.

Układanie dziecka tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejsze niż przodem do kierunku jazdy, ponieważ siły zderzenia rozkładają się na cały kręgosłup dziecka i fotelik. W pozycji przodem do kierunku jazdy siła koncentruje się na głowie i ramionach dziecka, co może spowodować urazy szyi i pleców.

Prawo różni się w zależności od stanu, dlatego najlepiej jest sprawdzić przepisy dotyczące fotelików samochodowych u władz lokalnych. Jeśli jednak nie jesteś pewien, najlepiej jest pozostać przy dotychczasowym foteliku, dopóki dziecko nie będzie dla niego za wysokie lub za ciężkie.

Bezpieczeństwo

Przednie siedzenie nie jest zazwyczaj najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka, zwłaszcza gdy jest jeszcze większe. Dzieje się tak dlatego, że są one narażone na większe ryzyko obrażeń głowy spowodowanych przez uruchomioną poduszkę powietrzną (lub, częściej, przez zdolność poduszki powietrznej do wyciągnięcia ich z fotelika i uderzenia w deskę rozdzielczą samochodu).

Jeśli dziecko może siedzieć z przodu w foteliku samochodowym, musi być chronione na kilka sposobów, mówi Stephanie Tombrello, dyrektor wykonawczy SafetyBeltSafe U. S.A.

Upewnij się, że pasy ramienne fotelika są przewleczone przez szczeliny, które znajdują się na wysokości lub powyżej ramion dziecka, lub ustaw je na wysokości lub najbliżej (powyżej lub poniżej, w zależności od tego, czy fotelik jest ustawiony tyłem czy przodem do kierunku jazdy) jego ramion. Powinieneś także zacisnąć zaczep piersiowy uprzęży. Powinien on znajdować się na środku klatki piersiowej dziecka, równo z jego pachami. W razie potrzeby dodaj ciasno zwinięte małe kocyki obok dziecka, aby zapewnić mu podparcie głowy i szyi.

Oceń artykuł: Czy dziecko może siedzieć z przodu w foteliku?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5