Jak sprawdzić ile ma się punktów karnych?

Punkty na twoim prawie jazdy są poważnym problemem dla kierowców. Mogą one zwiększyć koszty ubezpieczenia, a nawet doprowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów.

Departament Transportu prowadzi Krajową Kartotekę Pojazdów i Kierowców, w której zapisywane są wszystkie punkty karne, które otrzymałeś. Można to sprawdzić w Internecie lub w lokalnym biurze DMV.

Przekroczenie prędkości

Przekroczenie prędkości jest częstym naruszeniem przepisów ruchu drogowego, które może prowadzić do otrzymania punktów na Twoim prawie jazdy i zwiększenia stawki ubezpieczeniowej. Liczba punktów zależy od wagi wykroczenia.

Generalnie, wykroczenia o wyższej wartości punktowej skutkują poważniejszymi karami, takimi jak zawieszenie prawa jazdy. Na przykład pierwsze wykroczenie przekroczenia prędkości o ponad 100 mil na godzinę jest warte 2 punkty na prawie jazdy.

Oprócz grzywny, kierowcy mogą być zobowiązani do zapłacenia dopłaty DMV lub Oceny Odpowiedzialności Kierowcy (DRA). Jeśli liczba punktów zgromadzonych w ciągu 18 miesięcy przekroczy określoną wartość, Twoje prawo jazdy zostanie zawieszone lub odebrane.

System punktowy jest używany zarówno przez stanowe departamenty ds. pojazdów mechanicznych, jak i firmy ubezpieczeniowe do oceny rejestrów jazdy. Chociaż istnieją pewne regionalne różnice w skali, większość stanów stosuje ten sam system.

Jazda pod wpływem alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu (znana również jako jazda w stanie nietrzeźwym) jest poważnym przestępstwem. Nawet jeden drink może spowodować, że będziesz odurzony, co utrudni Ci myślenie i bezpieczne prowadzenie pojazdu.

Skazanie za jazdę pod wpływem alkoholu może mieć poważne konsekwencje, w tym utratę prawa jazdy i konieczność płacenia wyższych składek ubezpieczeniowych. Ponadto możesz być zmuszony do poddania się leczeniu alkoholowemu lub narkotykowemu, uczęszczania na zajęcia i wzięcia udziału w ocenie jazdy.

Karą za pierwsze wykroczenie związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu jest trzymiesięczna dyskwalifikacja. Za drugie lub kolejne przestępstwo kara wynosi 6 miesięcy.

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu i prowadzenie pojazdu zależą od poziomu stężenia alkoholu we krwi (BAC) w organizmie kierowcy. Prawo zezwala na badanie oddechu i moczu.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień to przestępstwo, które może prowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów. Może on być obowiązkowy lub uznaniowy.

W Anglii i Walii za większość wykroczeń drogowych otrzymuje się punkty karne. Liczba przyznanych punktów zależy od poziomu doświadczenia kierowcy, jego wieku, wcześniejszej historii prowadzenia pojazdu i innych czynników.

Punkty karne mogą być również nałożone na kierowców, którzy zostali skazani za niektóre wykroczenia związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Mogą one wynosić od dwóch do sześciu punktów, w zależności od wagi wykroczenia.

Jeśli zdobędziesz 12 lub więcej punktów w ciągu trzech lat, możesz otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów. Można jednak zdobyć więcej niż 12 punktów bez utraty prawa jazdy, jeśli są one rozłożone w czasie na przestrzeni trzech lat.

Karna jazda

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby chronić swoje uprawnienia do prowadzenia samochodu, jest kontrolowanie punktów. Każdy stan ma swój własny system przyznawania punktów za określone wykroczenia drogowe, a ich liczba może się różnić w zależności od wagi wykroczenia.

Najlepszym sposobem na śledzenie punktów jest sprawdzenie stanowej ewidencji kierowców online. Większość stanów udostępnia szczegółowy raport dotyczący Twojego rekordu, w tym liczbę punktów, które otrzymałeś i aktualną liczbę punktów.

Wysoka liczba punktów karnych może oznaczać, że zostaniesz pozbawiony prawa jazdy lub, co gorsza, możesz znaleźć się w sytuacji, w której będziesz musiał uczęszczać do szkoły przetrwania w ruchu drogowym. Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj istnieje możliwość zmniejszenia liczby punktów. Musisz jednak być przygotowany na zainwestowanie znacznej ilości czasu i pieniędzy. Im więcej masz punktów, tym wyższe będą Twoje składki ubezpieczeniowe.

Oceń artykuł: Jak sprawdzić ile ma się punktów karnych?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5