Kat B1 – czym można jeździć?

Kategoria prawa jazdy kat. B1 pozwala na prowadzenie pojazdów czterokołowych o masie własnej do 400 kg lub 550 kg, jeśli są przeznaczone do przewozu towarów. Obejmuje ona również motocykle trójkołowe i quady.

Możesz również prowadzić samochód dostawczy o MAM do 3500 kg (jeśli masz przyczepę o MAM 750 kg, łączna MAM nie może przekroczyć 12 000 kg). Obejmuje to większość typów pojazdów użytkowych.

Samochody

W tej kategorii nie brakuje pojazdów, w tym lekkich samochodów osobowych i ciężarowych z napędem na cztery koła, które ważą do 400 kg bez ładunku lub 550 kg z ładunkiem. Wspomnianym pojazdom wielkości kota towarzyszą mniejsze mikrosamochody i motocykle trójkołowe w postaci cudów elektrycznych, hybrydowych i zasilanych ogniwami paliwowymi. Jeśli chcesz, możesz nawet wyruszyć w drogę trójkołowym pojazdem wielkości staromodnej furgonetki!

Nie jest łatwo zmieścić wszystkie informacje na jednej stronie, więc najbardziej użyteczną rzeczą, jaką możesz zrobić, to wybrać swoje ulubione kursy, wybrać styl nauki i przygotować się do nauki. Na szczęście nasz zespół ekspertów pomoże Ci wybrać kurs najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom i zaplanować spersonalizowaną sesję nauki, która będzie pasować do Twojego zapracowanego życia.

Furgonetki

Furgonetki to świetny sposób na załatwienie spraw, niezależnie od tego, czy musisz przeprowadzić się do domu, czy wynieść śmieci. Mogą też być ratunkiem, jeśli musisz przewieźć dużo rzeczy za granicę – ale musisz się upewnić, że masz odpowiednie prawo jazdy, by móc je właściwie prowadzić.

Na szczęście większość konwencjonalnych furgonetek nie jest trudna w prowadzeniu. Nowoczesne modele są często projektowane tak, aby były tak samo czułe jak samochód, mają wspomaganie kierownicy i dobrze rozmieszczone elementy sterujące.

Jeśli jesteś początkujący w prowadzeniu furgonetki, na początku może się to wydawać nieco zniechęcające. Ale jeśli jesteś przygotowany na poświęcenie czasu na naukę podstaw, nie zajmie Ci to zbyt wiele czasu.

Powinieneś też pamiętać, że ograniczenia prędkości są inne dla furgonetki niż dla samochodu, więc musisz to uwzględnić w swojej jeździe. Powinieneś również starać się nie przeciążać zbytnio swojego vana, ponieważ może to łatwo doprowadzić do otrzymania mandatu lub nawet wezwania do sądu.

Maksymalna masa dopuszczalna (MAM) vana to limit określający, jak ciężki może być ten pojazd, aby nie został uznany za ciężarówkę. Większość dużych samochodów dostawczych nie przekracza tego limitu, ale są też takie, które go przekraczają, więc musisz uważać, aby nie załadować ich zbyt mocno.

Istnieją również pewne ograniczenia dotyczące tego, do czego możesz używać samochodu dostawczego – na przykład nie możesz wynająć dużego samochodu dostawczego na dłużej niż trzy dni. Musisz mieć świadomość, że prowadzenie przeładowanego lub otyłego samochodu dostawczego może szybko doprowadzić do unieważnienia prawa jazdy i ubezpieczenia.

Jeśli masz 17 lat, możesz prowadzić samochód dostawczy o masie do 3500 kg, o ile masz prawo jazdy kat. B1. Jednak niektóre firmy wynajmujące samochody dostawcze odmówią Ci wynajęcia pojazdu o mniejszej wadze, więc warto dokładnie sprawdzić umowę przed jej podpisaniem.

Oceń artykuł: Kat B1 – czym można jeździć?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5