Praca a zdrowie psychiczne – wyzwania i inicjatywy na polskim rynku pracy

Zdrowie psychiczne w pracy ma kluczowe znaczenie dla jej efektywności. Przepracowanie może doprowadzać do spadku zadowolenia ze stanowiska, a nawet pogorszenia jakości życia. Pracujemy za dużo, a stres w pracy nie pomaga. Sprawdź, jak znaleźć work-life balance.

Stres w pracy – dlaczego może się pojawiać?

Stres jest nieodłączną i często nieuniknioną częścią wielu zawodów. Jeśli napięcie nerwowe będzie trwać jednak przez wiele tygodni, miesięcy lub – co gorsza – lat, może doprowadzić do poważnych problemów psychicznych. Stres zawodowy związany jest głównie z presją czasu, przytłaczającą ilością obowiązków i niepewnością o stabilność stanowiska. Wszystkie te czynniki przekładają się na złe samopoczucie. Z kolei ono wpływa na mniejszą efektywność.

Przyczyną zmniejszenia wydajności w pracy są również problemy emocjonalne. Mogą być to głęboko zakorzenione lęki, np. przed niewłaściwym zarządzaniem obowiązkami. W pracy można też stresować się trudnymi relacjami ze współpracownikami lub nadmierną liczbą zadań od szefa. Kolejnym problemem oddziałującym na zdrowie psychiczne w pracy jest mobbing lub inna przemoc psychiczna. Przyczyną problemów ze zdrowiem może być również przepracowanie i wypalenie zawodowe. Brak work-life balance i nadmierne nadgodziny nie pomagają utrzymać dobrego zdrowia psychicznego.

Co zrobić, aby lepiej zadbać o zdrowie psychiczne w pracy?

Jeśli chcesz zatroszczyć się o swoją psychikę, warto postawić na techniki radzenia sobie ze stresem. Samodzielnie możesz wykonywać proste ćwiczenia relaksacyjne. Możesz również ćwiczyć jogę lub medytować, a także postawić na innego typu samopomoc. Każdy z nas ma własne sposoby na rozładowywanie napięcia. Ważne jednak, żeby nie szkodziły naszemu zdrowiu i nie zagrażały otoczeniu.

Możesz również skorzystać z publicznych zasobów wsparcia, np. specjalnych programów radzenia sobie ze stresem zawodowym. W niektórych przypadkach warto skorzystać z pomocy psychologa. Jeśli chcesz wyjaśnić nieprzyjemną dla ciebie sytuację z szefem, porozmawiaj z nim o tym wprost. Być może w ten sposób uda się znaleźć najlepsze rozwiązanie i przestaniesz się stresować. Chcesz uniknąć zatrudnienia w firmie o nieprzychylnych opiniach? Przed złożeniem aplikacji na dane stanowisko koniecznie poczytaj opinie o tym miejscu m.in. tutaj: https://www.gowork.pl/opinie.

Pracodawca a stres – czy szef może pomóc?

Rola pracodawcy w zarządzaniu zdrowiem psychicznym okazuje się niezwykle ważna. Dobry szef powinien stwarzać przyjazną atmosferę dla pracowników. Jeśli zależy mu na pozytywnych relacjach w zespole, musi dawać pracownikom wsparcie i bezpieczeństwo. Etyka pracy powinna skupiać się na porozumieniu, motywacji i współpracy, a nie na konfliktach.

Pracodawcy powinni wyraźnie przeciwstawiać się mobbingowi i nękaniu w miejscu pracy. Jeśli atmosfera w zespole ma być przyjazna i nastawiona na wspólny sukces, w pracy powinny być ustalone jasne zasady. Pracownicy powinni po prostu czuć się dobrze – nawet gdy ciąży nad nimi presja czasu. Z uwagi na dobro zespołu szef powinien dać wszystkim możliwość stworzenia elastycznego grafiku, aby każdy miał szansę wypocząć. Powinien również wyraźnie promować zasadę work-life balance. Dzięki temu pracownicy nabiorą większej pewności siebie i motywację do działania.

Pamiętaj, że zdrowie psychiczne w pracy to podstawa zgranego i mocnego zespołu. Wprowadzenie skutecznych strategii zarządzania zdrowiem psychicznym pomoże zwiększyć efektywność pracowników, a także zbudować mocną, nastawioną na sukces drużynę.

To jest artykuł sponsorowany

Oceń artykuł: Praca a zdrowie psychiczne – wyzwania i inicjatywy na polskim rynku pracy

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5