Jaki hydrofor do studni głębinowej?

Zestaw składa się z pomp zamontowanych na ramie ślizgowej z panelem sterowania. Ciecz pobierana przez pompy jest poddawana ciśnieniu w pęcherzu znajdującym się w zbiorniku przylegającym do płozy.

To zapobiega krótkiej pracy pomp i utrzymuje stałe ciśnienie w systemie. Zestawy te są wykorzystywane w zastosowaniach morskich i wysokich budynkach do dostarczania wody sanitarnej i pitnej pod stałym ciśnieniem.

Zbiornik ciśnieniowy

Zbiornik ciśnieniowy służy do magazynowania wody w sposób, który zapobiega zbyt częstemu włączaniu i wyłączaniu pompy studziennej, co pozwala na zaoszczędzenie kosztów energii. Zmniejsza to również zużycie pompy studziennej, wydłużając jej żywotność.

Zbiorniki ciśnieniowe są wykonane z różnych materiałów, aby sprostać potrzebom ich przeznaczenia. Niektóre z nich to aluminium, włókna węglowe, tytan, cyrkon i wysokowytrzymałe polimery.

Kiedy woda dostaje się do zbiornika ciśnieniowego, jest sprężana do mniejszej powierzchni przez znajdujące się w nim powietrze. Im więcej sprężonego powietrza, tym wyższe ciśnienie wody w zbiorniku.

Kiedy zbiornik ciśnieniowy osiągnie zadany poziom (zwykle 30-40 funtów na cal kwadratowy), przełącznik włącza pompę i napełnia zbiornik. Zawór zwrotny zapobiega wydostawaniu się ciśnienia ze zbiornika z powrotem do studni.

Eżektor

Eżektor jest urządzeniem, które działa poprzez wychwytywanie gazu z studni o niskim ciśnieniu, a następnie doprowadzenie go do wyższego poziomu ciśnienia. W niektórych sytuacjach eżektor jest doskonałym rozwiązaniem do ponownego uruchomienia odwiertu, który był wyłączony przez lata z powodu wysokiego ciśnienia wstecznego. Eżektor wykorzystuje energię płynu napędowego pod wysokim ciśnieniem do wpędzenia porwanego gazu do wysokociśnieniowego odwiertu.

Bardzo ważnym czynnikiem w działaniu eżektora jest natężenie przepływu płynu napędowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku instalacji lądowych, w których odzyskuje się gaz, ponieważ przepływy i ciśnienia płynu napędowego zmieniają się w czasie.

Eżektor może być również przydatny do odgazowywania wody morskiej na morzu, gdzie płynem napędowym może być sprężone powietrze. Należy jednak unikać tworzenia podciśnienia w przewodzie odpowietrzającym zbiornik magazynowy, aby nie dopuścić do pojawienia się powietrza i zagrożenia mieszaniną palną.

Pompa

Pompa to urządzenie, które przenosi płyny, zwykle w wyniku działania mechanicznego. Wytwarza niskie ciśnienie lub podciśnienie, aby pobrać ciecz, a następnie przenosi ją przez mechanizm obrotowy.

Pompy te są idealne do przenoszenia cieczy o dużej lepkości lub niskiej masie cząsteczkowej. Ich wysoka sprawność i niski koszt sprawiają, że są popularne w wielu zastosowaniach.

Zostały zaprojektowane do przenoszenia cieczy ze źródła (zazwyczaj studni głębinowej) do punktu, w którym można ją wykorzystać. Są one zwykle określane na podstawie mocy, objętościowego natężenia przepływu i ciśnienia wylotowego w metrach wysokości, a także ssania na wlocie w stopach wysokości.

Dostępne są również w różnych wersjach i są w stanie dostosować się do większości właściwości strumienia cieczy, co czyni je bardzo uniwersalnymi i wydajnymi. Pompy te mogą być również używane w połączeniu z innymi urządzeniami w celu uzyskania bardziej efektywnego rozwiązania. Te pompy wielofazowe są powszechnie stosowane w systemach produkcji ropy naftowej i gazu.

Automatyczne urządzenie sterujące

Automatycznym urządzeniem sterującym jest wyłącznik ciśnieniowy pompy, który może zastąpić tradycyjne wyłączniki ciśnieniowe. Posiada zawór zwrotny i manometr z zaznaczonymi poziomami włączania i wyłączania.

Jego główną cechą jest to, że zabezpiecza przed pracą pompy na sucho, co zapobiega powrotowi wody do pompy. Urządzenie będzie również próbowało ponownie uruchomić pompę, jeżeli zapas wody w studni będzie niewystarczający.

Automatyczne urządzenie sterujące ma również wyłącznik, który wyłącza pompę po wyczerpaniu wody w studzience lub gdy zbiornik jest suchy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie do regulowania pracy systemu hydroforowego.

System hydroforowy na pokładzie dostarcza ciepłą wodę do wielu miejsc w maszynowni, w tym do przyłączy pokładowych węży słodkiej wody i zbiorników dozowania środków chemicznych. Dostarcza również wodę do jednostki sterylizującej, która wykorzystuje jony srebra do sterylizacji wody w zbiornikach magazynowych. System ten może być również wykorzystywany do uzdatniania wody znajdującej się już w zbiornikach wody słodkiej, zapewniając zabicie wszystkich bakterii i zrównoważenie pH wody słodkiej.

Oceń artykuł: Jaki hydrofor do studni głębinowej?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5