Jak prać białe rzeczy?

Czy to biała koszula, czy zwykłe bawełniane prześcieradło, białe ubrania są istotną częścią każdej garderoby. Na szczęście istnieje wiele sposobów na utrzymanie białych ubrań w jasnym i świeżym wyglądzie, bez uciekania się do wybielacza. Dowiedz się, jak zapobiegać powstawaniu kolorowych plam, jak sortować i czyścić białe rzeczy oraz jakie sztuczki pomogą Ci uzyskać jak najwięcej korzyści z Twojej bieli.

Oddzielanie wsadu

Piorąc białe rzeczy, takie jak ręczniki i pościel, zawsze najlepiej jest oddzielać wsad. Zapobiegnie to przenoszeniu plam na inne rzeczy w tym samym wsadzie i pomoże upewnić się, że środek piorący spełnia swoje zadanie.

Przed rozpoczęciem wsadu posortuj go według kolorów, tworząc stos dla białych, jasnych i ciemnych ubrań. Pozwoli Ci to dobrać odpowiednią temperaturę prania dla każdej grupy.

Biały stos powinien zawierać rzeczy, które są zwykle jasne i białe, takie jak skarpetki, t-shirty lub mocna biała bawełniana bielizna. Na jasnym stosie powinny znaleźć się kolory, które technicznie nie są uważane za białe, ale niekoniecznie są ciemne, takie jak różowy, lawendowy i jasnoniebieski.

Jeśli naprawdę chcesz, aby Twoje biel była czysta, spróbuj dodać do wsadu wzmacniacz prania, taki jak boraks lub soda oczyszczona. Dzięki nim biel będzie lśnić czystością bez szkody dla reszty ubrań.

Wstępne usuwanie plam

Nie zawsze możesz uniknąć plam, ale jeśli będziesz działać szybko, nie zdążą się one utrwalić. Dlatego zanim wypierzesz białe rzeczy, upewnij się, że wstępnie potraktujesz wszelkie plamy, które mogą się pojawić.

Na przykład, jeśli zauważysz tłuszcz z frytek lub olej kuchenny na swoich dżinsach, nasącz plamę niebieskim mydłem Dawn. Następnie wypierz jak zwykle.

Innym sposobem na plamy z oleju na ubraniach jest zmieszanie równych części płynnego środka piorącego i wybielacza. Nałóż roztwór na poplamione miejsce i pozostaw na kilka minut, a następnie wypierz jak zwykle.

Z drugiej strony, plamy z krwi nie reagują dobrze na typowe produkty do usuwania plam, więc musisz użyć czegoś, co zawiera tlen lub enzymy, jak Oxy Clean lub Enzymatyczny Odplamiacz. Przed praniem namocz ubranie w zimnej wodzie przez co najmniej 30 minut, a w razie potrzeby użyj wybielacza bez chloru. Powtarzaj tę czynność, aż plama zniknie.

Pierz delikatne rzeczy osobno

Delikatnych rzeczy, takich jak jedwab, koronka czy inne ubrania ozdobione cekinami lub siatką, nie należy prać razem z bardziej szorstkimi tkaninami, takimi jak wełna czy dzianina. Rozedrą się lub ulegną innym uszkodzeniom w wyniku ostrego prania i suszenia.

Aby chronić delikatne tkaniny, posortuj swoje pranie przed praniem. Rozdziel ubrania na stosy według kolorów, a potem jeszcze raz według rodzaju tkaniny.

Następnie czytaj etykiety dotyczące pielęgnacji i stosuj się do zaleceń producenta. Sprawdź, czy na każdej rzeczy znajdują się specjalne instrukcje dotyczące pielęgnacji, w tym czy można ją prać w pralce czy w pralni chemicznej i jaka temperatura wody jest najlepsza.

Jeśli na ubraniu widnieje napis „tylko do prania chemicznego”, najlepiej wyprać je ręcznie lub oddać do pralni chemicznej. W przeciwnym razie pierz ją samodzielnie w delikatnym cyklu i susz osobno, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia koloru.

Nie zapomnij o delikatnych tkaninach

Jeśli chodzi o pranie białych rzeczy, delikatne tkaniny wymagają dodatkowej uwagi. Tkaniny te są często wrażliwe na ciepło, nadmierne wirowanie, ostre detergenty i inne czynniki, które mogą powodować uszkodzenia.

Wiele tkanin delikatnych ma na metce instrukcje dotyczące pielęgnacji, więc sprawdź metki przed rozpoczęciem prania. Niektóre zalecają pranie ręczne, inne wymagają specjalnego cyklu w pralce.

Cykle prania tkanin delikatnych wykorzystują niską prędkość mieszania lub wirowania w połączeniu z zimną wodą, aby delikatnie wyczyścić i zredukować zagniecenia tkanin delikatnych, takich jak wełna, kaszmir i jedwab.

Przed włożeniem tkanin delikatnych do pralki należy użyć siatkowego worka na pranie, aby zapobiec ich zahaczaniu o inne rzeczy w praniu. W pralce o standardowym rozmiarze możesz zmieścić dwa do trzech worków siatkowych wypełnionych kilkoma sztukami bielizny w jednym wsadzie.

Oceń artykuł: Jak prać białe rzeczy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5