Jaka średnica komina do pieca na ekogroszek?

Jeśli szukasz sposobu na ogrzewanie domu piecem na drewno, piec na ekogroszek może być dla ciebie właściwym wyborem. Jest on wygodny i wymaga jedynie sporadycznego uzupełniania zasobnika na węgiel eko-groszek.

Komin pieca na ekogroszek powinien być jak najbardziej prosty i pionowy, aby zapewnić jak najsilniejszy ciąg. Wyjście dachowe jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem, ale można również zastosować mniej idealne konfiguracje przewodów kominowych.

Czym jest piec na ekogroszek?

Piec na ekogroszek to system grzewczy na paliwo stałe, który do wytwarzania energii cieplnej wykorzystuje węgiel o niewielkich rozmiarach. Jest to najbardziej wydajny i przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania domu lub biura. Najlepsze jest to, że w dłuższej perspektywie pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Głównym powodem jest to, że nie jest tak drogi w eksploatacji jak konwencjonalny piec gazowy. Główną wadą jest to, że wymaga on dość częstej konserwacji, aby utrzymać ciepło w Twoim domu. Ma również wyższy ślad węglowy niż wiele innych form energii, takich jak energia słoneczna czy gaz ziemny.

Jaka jest średnica komina w piecu na ekogroszek?

Komin jest kluczowym elementem pieca na ekogroszek. Spełnia on dwie ważne funkcje w działaniu pieca: zapewnia ciąg (podciśnienie), aby wciągnąć tlen do pieca i odprowadza dym na zewnątrz budynku.

Z reguły kominy muszą być zbudowane z niepalnych materiałów. Dotyczy to również kominów murowanych, które zazwyczaj są wykonane z cegły lub bloczków betonowych.

Komin musi być również zainstalowany na wystarczająco ciężkiej stopie, aby utrzymać ciężar komina bez osiadania. Musi ona sięgać poniżej normalnej głębokości przemarzania i opierać się na niezaburzonym gruncie lub ubitej ziemi.

Jeżeli komin nie jest zbudowany z podstawy, musi być zbudowany z ogniotrwałych dachówek ceramicznych (flue tile). Dachówki są zaprojektowane tak, żeby wytrzymać gwałtowne zmiany temperatury bez pękania i są łatwe do czyszczenia.

Źródłem paliwa dla małych piecyków może być suszone w piecu drewno liściaste, lokalnie pozyskiwane drewno drzewne oraz komercyjnie produkowane polana prasowane. Polana prasowane są zazwyczaj dostępne w trzech rodzajach: luźno sprasowane cegły trocinowe, polana prasowane na gorąco oraz rodzaj drewna prasowanego na gorąco zwany „presto” lub „fire logs”.

Jak znaleźć średnicę komina dla pieca na ekogroszek

Najlepszym sposobem na znalezienie średnicy komina jest usunięcie pokrywy popielnika i czopucha. Być może będziesz musiał przebrnąć przez kilka dymiących ognisk, ale nagroda jest tego warta. Kiedy masz już prawidłową szerokość komina i rozmiar przewodu kominowego, możesz przejść do spraw bardziej technicznych, takich jak dobór źródła paliwa, wybór odpowiedniego rodzaju drewna opałowego i upewnienie się, że komin jest zaizolowany.

Jak zmierzyć średnicę komina dla pieca na ekogroszek

Przy określaniu średnicy komina dla pieca na ekogroszek należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj używanego paliwa. Średnica komina określi, jak długo będzie trwało gotowanie wody na piecu, co ostatecznie wpłynie na wydajność energetyczną i oszczędność czasu.

Nasze wyniki sugerują, że używanie paliw z gospodarstwa rolnego, takich jak łodygi groszku gołębiego i Gliricidia sepium, w połączeniu z ulepszonymi piecami kuchennymi (ICS) może zmniejszyć całkowite zużycie paliwa na posiłek nawet o 73%. Jednak oszczędności te wynikają głównie z zastosowania paliwa, a nie technologii pieca. W przypadku łodyg grochu gołębiego oszczędności wynikają głównie z obniżenia zawartości wilgoci w paliwie, co może zwiększyć jego wartość kaloryczną. Można to osiągnąć dzięki ulepszonym technikom suszenia lub przechowywaniu paliwa pod dachem w czasie pory deszczowej. Korzyści te zwiększają suwerenność paliwową gospodarstw domowych i mogą pomóc w rozwiązaniu problemu zależności gospodarstw wiejskich od drewna opałowego pochodzącego z lasów komunalnych w półsuchej Tanzanii.

Następny artykuł

Jak zwabić jeża do ogrodu?

Oceń artykuł: Jaka średnica komina do pieca na ekogroszek?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5