Czerwone tablice rejestracyjne jaki kraj?

Mimo że możesz myśleć, że czerwona tablica rejestracyjna jest dziwna, to w rzeczywistości jest to powszechny sposób identyfikacji wypożyczonych samochodów na Cyprze. Jest to wygodny sposób na odróżnienie ich od innych pojazdów na drodze, zwłaszcza gdy wybierasz się na wycieczkę po wyspie.

Chociaż tablice te są używane na Cyprze od 1973 roku, nie są już tak powszechne w nowszych samochodach. Zamiast tego częściej zobaczysz je na mniejszych, lokalnych wypożyczalniach, które używają starszych samochodów.

Niemcy

Podczas I wojny światowej rząd niemiecki wydał specjalne tablice dla pojazdów wojskowych. Później zostały one dostosowane do innych instytucji i organizacji.

W Niemczech kombinacje tablic rejestracyjnych składają się z kodu miasta (od 1 do 7 liter), po którym następuje cyfra oznaczająca region, np. B dla Berlina, M dla Monachium, K dla Kolonii i F dla Frankfurtu.

Po kodzie miasta czasami następuje kolejna cyfra, aby wskazać wielkość dzielnicy. Większe miasta mają zwykle mniej liter w prefiksie kodu, podczas gdy małe używają ich więcej.

Francja

Najczęstszym typem tablicy rejestracyjnej, jaką zobaczysz na pojeździe we Francji, jest biała tablica rejestracyjna z czarnym napisem. Tablice te są zazwyczaj używane przez pojazdy prywatne, których kierowcy nie potrzebują pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej.

Inną popularną tablicą rejestracyjną jest tablica żółta, która oznacza, że samochód jest używany do celów komercyjnych, takich jak transport towarów i przewóz pasażerów. Najczęściej można je zobaczyć na luksusowych hotelach lub komercyjnych pojazdach do wynajęcia.

Francja ma dwa różne systemy tablic rejestracyjnych, FNI i SIV. Oba są nadal w użyciu. Pierwszy system jest chronologiczny, a drugi regionalny.

Hiszpania

W przeciwieństwie do większości krajów europejskich, Hiszpania ma alfanumeryczny system tablic rejestracyjnych. Został on wprowadzony w 2000 roku i jest zgodny ze standardem UE.

Obecny system składa się z czterech cyfr i trzech liter, co pozwala na 80 milionów kombinacji. Będzie obowiązywał do 2040 roku, kiedy to zostanie zastąpiony nowym formatem.

Przedtem istniały dwa systemy oparte na oznaczeniach terytorialnych. Pierwszy z nich obowiązywał do 1971 roku i zawierał jedną lub dwie litery oznaczające prowincję (SE dla Sewilli, MA dla Malagi itd.), po których następowała seria cyfr.

System ten miał swoje minusy, ponieważ pojazdy z niektórych regionów były częściej wybierane do kontroli drogowych niż inne. Był to szczególnie poważny problem w Kraju Basków, gdzie autonomiczny regionalizm miał szczególnie zły wpływ.

Włochy

We Włoszech samochody i motocykle mają niebieskie, dwustronne opaski z motywem flagi europejskiej (12 żółtych gwiazd) po lewej stronie i kodem kraju I po prawej. W odróżnieniu od innych krajów, kod prowincji nie jest obowiązkowym elementem włoskich tablic rejestracyjnych, z wyjątkiem Rzymu, gdzie pojawia się obok numeru (Roma = Rzym).

Kody prowincji są szeroko stosowane w innych kontekstach niż rejestracja pojazdu. Mogą pojawiać się na papierze firmowym i adresach pocztowych, a nawet na wizytówkach lub znakach handlowych i są często używane w krzyżówkach.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii tablice rejestracyjne są prawnym wymogiem dla wszystkich pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Tablice te zawierają kombinację cyfr i liter i mogą być używane do odróżnienia różnych typów samochodów.

Numery GB dotyczą Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii), natomiast numery UK odnoszą się do całej Wielkiej Brytanii. Po 2021 roku wszystkie nowe brytyjskie tablice rejestracyjne będą musiały mieć napis „UK” zamiast „GB” na boku.

Spersonalizowane tablice rejestracyjne mogą być fajnym sposobem na wyróżnienie swojego samochodu, ale są pewne zasady, których musisz przestrzegać. Na przykład DVLA nie zaakceptuje niektórych kombinacji tablic rejestracyjnych, które są nieodpowiednie i obraźliwe.

Szwajcaria

Jeśli jesteś w autobusie turystycznym na europejskiej autostradzie, możesz się zastanawiać, skąd te wszystkie samochody mają numery tablic rejestracyjnych. Niektóre z nich są oznaczone literą „A” – przypuszczalnie są to najlepsi kierowcy, podczas gdy inne są oznaczone literą „B” – dobrzy kierowcy, którzy mogliby się poprawić dzięki większej ilości praktyki na drodze.

Szwajcaria ma unikalny system tablic rejestracyjnych, który jest bardzo praktyczny i bardzo popularny. Pozwala on na umieszczenie wymiennych tablic rejestracyjnych na dwóch pojazdach w tym samym kantonie. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze na podatku drogowym i ubezpieczeniu.

Oceń artykuł: Czerwone tablice rejestracyjne jaki kraj?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5