Zebra jest czarno biała czy biało czarna?

Zebry mają jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów natury: czarno-białe pasy. Wydają też wiele niezwykłych odgłosów.

Komunikują się ze swoim stadem, wydając głośne piski i szczekanie, a także delikatne parsknięcia i warknięcia. Te sygnały komunikacyjne mogą informować inne zebry, czy są bezpieczne, czy nie, a także ostrzegać drapieżniki, żeby trzymały się z daleka!

Co to jest zebra?

Zebra jest uderzająco czarno-białym lub biało-czarnym zwierzęciem należącym do rodziny koniowatych Equidae. Występują w Afryce i są zagrożone z powodu utraty siedlisk i kłusownictwa.

Są roślinożerne, co oznacza, że jedzą rośliny. Mają też wydłużone zęby, dzięki którym przeżuwają twardą, suchą trawę.

W porównaniu z końmi zebry są znacznie mniejsze, bardziej agresywne i płochliwe. Są też znane z kopania innych zwierząt, a nawet gryzienia ludzi, jeśli czują się zagrożone.

Żyją w grupach liczących do 1000 osobników i mają silne więzi społeczne. Zebry równinne i górskie tworzą stabilne haremy z jednym ogierem i kilkoma klaczami.

Jakie jest umaszczenie zebry?

Zebry mają umaszczenie czarno-białe lub biało-czarne. Mają unikalny wzór pasków, który jest jak ludzkie odciski palców i żadne dwie zebry nie są takie same.

Badacze od wieków zastanawiają się, dlaczego zebry mają takie paski. Niektóre teorie mówią, że paski pomagają zebrze wtopić się w trawy i zarośla, dzięki czemu drapieżniki nie widzą jej wyraźnie, lub że jest to sposób na ochłodzenie.

Nowe badania z Wielkiej Brytanii sugerują jednak, że paski zebry pomagają jej uniknąć pasożytów, a nie tylko fajnie wyglądają. Naukowcy umieścili zebry i konie w stadzie na terenie ośrodka dla koni w różnokolorowych płaszczach i obserwowali, jak muchy zachowywały się wokół nich.

Zespół pod kierownictwem Caro i Martina How z Uniwersytetu w Bristolu stwierdził, że zebry w paski doświadczały mniejszej liczby lądowań much niż konie w jednokolorowych płaszczach. Jest to pierwsze badanie, które dowodzi, że paski są rzeczywiście przydatne zebrom w walce z pasożytami i może być ważnym krokiem w pozbyciu się gryzących zebrę much końskich.

Co to jest grzywa zebry?

Grzywa zebry to krótkie, wzniesione włosy, które pokrywają wierzch i boki głowy. Jest kępkowa na końcu i ma pionowe paski w kolorze czarnym i białym.

Zebry należą do rodzaju Equus, do którego należą również konie i osły. Istnieją trzy różne gatunki zebr – zebra nizinna, zebra górska i zebra Grevy’ego.

Wszystkie trzy zebry mają paski, ale każdy wzór i kolor różni się u poszczególnych osobników. Na przykład zebry równinne mają czarną sierść z białymi lub jasnobrązowymi paskami na ciele, podczas gdy zebry górskie mają białe lub białawe ciało z węższymi czarnymi lub ciemnobrązowymi paskami rozmieszczonymi blisko siebie.

Sierść zebry składa się z melanocytów, komórek produkujących pigment dla skóry i włosów. Kiedy mieszki włosowe białej sierści zebry wyłączają melanocyty, powstają paski białej sierści, które sprawiają, że wygląda ona na czarno-białą.

Co to jest ogon zebry?

Ogon zebry jest czarno-biały lub biało-czarny. Ma kształt frędzla i sięga mniej więcej do połowy pleców.

Zebry często merdają ogonem i machają nim w powietrzu, prawdopodobnie w celu oczyszczenia go z kurzu lub z powodu wrażliwej skóry. Mogą też spać na stojąco i opierać głowy na swoich szyjach, dla bezpieczeństwa, a może po prostu dla okazania uczuć.

Niektóre zebry mogą być niezwykle brutalnymi zwierzętami, zwłaszcza podczas walki o samicę. Często samce odgryzają ogon rywalowi i stwarzają mu problem na całe życie, ponieważ nigdy nie może on oderwać ogona od tego drugiego, na którym są gryzące muchy.

Na szczęście w Londolozi mamy całkiem zdrową populację zebr, które można znaleźć na otwartych łąkach i polanach na południe od Sand River. Jeśli chcesz je zobaczyć, skontaktuj się z nami w sprawie safari na łonie natury lub wycieczki ochronnej.

Oceń artykuł: Zebra jest czarno biała czy biało czarna?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5