Gołębie turkoty – co to za rasa?

Turkusowe gołębie nie są zbyt często spotykaną rasą. Są wspaniałym dodatkiem do każdej woliery, co czyni je doskonałym wyborem dla początkującego lub doświadczonego ptasiarza.

Gołąb turkusowy jest mutacją amerykańskiego gołębia żółtego (Tawny). Ptaki te mają kolor bazowy, który jest jaskrawo pomarańczowy/żółty z wyłupiastymi żółtymi oczami.

Hodowla

Gołębie turkusowe są gatunkiem hybrydowym, powstałym w wyniku krzyżowania. Są hodowane ze względu na ich atrakcyjne kolory, a ze względu na ich wielkość i zdolność do dobrego lotu, mogą być bardzo konkurencyjnymi zawodnikami.

Są także znane ze swojego lamparciego wzoru, który jest bardziej oznaką niż kolorem. Mają duże okrągłe plamy, w których środku widać podstawowy kolor ptaka.

Występują w południowo-wschodniej Australii, od południowego Queensland do północno-wschodniej Wiktorii i północnej Nowej Południowej Walii. Rozmnażają się w różnych siedliskach, w tym w lasach, na plantacjach leśnych i na terenach półotwartych. Są bardzo towarzyskie, rozmnażają się w małych stadach liczących od 5 do 15 ptaków. Żywią się owocami, nasionami, owadami i kwiatami. Pasą się również na trawie i liściach.

Zdrowie

Gołębie turkusowe są ogólnie zdrowymi ptakami, które dobrze sobie radzą w niewoli. Dobrze rozwijają się na wysokiej jakości mieszance nasion i ziaren oraz na świeżych owocach i warzywach.

Największym zagrożeniem dla ich zdrowia jest infekcja grzybicza wywołana odchodami, która może prowadzić do choroby. Czyść regularnie pomieszczenie lotowe i pamiętaj o usuwaniu niezjedzonego pokarmu pod koniec dnia.

Jest to ptak towarzyski i zazwyczaj dobiera się w pary z innymi gołębiami turkusowymi, chociaż samotne ptaki mogą stać się samotnikami. Gołębie te są bardzo wybredne i powinny otrzymywać wysokiej jakości karmę, aby zapobiec niedożywieniu.

W ramach treningu gołębie powinny latać często i energicznie. Jest to tak zwany intensywny lot strychowy, który polega na szybkim formowaniu zestawu, lataniu w linii prostej poza strych i szybkiej zmianie kierunku wraz ze stadem.

Trening

Trening gołębi odbywał się przy użyciu poziomych platform kondycyjnych (Rys. 2), które były przymocowane do klatek domowych gołębi i zastępowały ich standardowe karmniki34. Platformy te posiadały dwa umieszczone obok siebie przezroczyste klawisze do dziobania i zawierały matryce 5 x 7 diod elektroluminescencyjnych (LED), które służyły do prezentowania dyskretnych pikselowych wzorów wizualnych.

Budzik prezentujący wzór był prezentowany pod jednym z dwóch klawiszy przez 8 s. Gołąb dziobał klawisz oświetlony wzorem treningowym i otrzymywał nagrodę lub karę, jeśli tego nie zrobił. Jeśli gołąb nie dziobał prawego lub lewego klawisza, bodziec był automatycznie prezentowany ponownie pod innym klawiszem, pod którym natychmiast otrzymywał nagrodę.

Współczynnik dyskryminacji par uogólnień był skorelowany z liczbą podświetlonych pikseli, które tworzyły podstawowe wzory bodźców; im wyższa liczba podświetlonych pikseli, tym lepsze średnie wyniki wyboru. Na przykład para testowa 35 (zredukowane ukośne wzory podobne do litery Z i poziome wzory podobne do litery H) uzyskała wysoki wynik 90% wyboru; indeks dyskryminacji tego wzoru wynosił 6!

Opieka

Najlepszym sposobem opieki nad gołębiami turkusowymi jest zapewnienie im dobrej jakości pomieszczenia do lotów i jakiegoś rodzaju ogrzewania. Ptaki te lubią ciepłe i wilgotne środowisko.

Podoba im się również wysokiej jakości karma dla gołębi, a od czasu do czasu z przyjemnością zjedzą przysmak dla świnki morskiej. Ich potulna natura i pragnienie spokojnego, mało stresującego domu oznacza, że są wspaniałymi zwierzętami domowymi, jeśli jesteś gotów poświęcić im czas i wysiłek. Mogą być trudne do wytresowania, ale jeśli masz cierpliwość świętego i jesteś gotów poświęcić trochę swojego wolnego czasu na ich edukację, możesz być pewien, że w nagrodę otrzymasz zabawnego i wiernego towarzysza na długie lata. Kluczem do długiego i szczęśliwego życia jest właściwe odżywianie, dużo ruchu i odrobina troski. Daj nam znać, jeśli masz jakieś pytania dotyczące opieki nad gołębiami turkusowymi w sekcji komentarzy!

Oceń artykuł: Gołębie turkoty – co to za rasa?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5