Shih tzu ma włosy czy sierść?

Shih tzus to mała rasa psów, która jest znana ze swoich długich, puszystych włosów. W rzeczywistości mają podwójną sierść, która składa się z krótkiego podszerstka i dłuższego włosa wierzchniego.

Chociaż nie zrzucają tak dużo jak inne rasy, ich długa sierść może się plątać i tworzyć maty, dlatego ważne jest regularne szczotkowanie.

Mają podwójną sierść

Shih tzu to rasa o podwójnej sierści, z krótką wewnętrzną warstwą włosa (podszerstek) i dłuższą zewnętrzną warstwą włosa (sierść wierzchnia). W zależności od ilości włosów mogą mieć gęstą, puszystą lub gładką sierść.

Niezależnie od rodzaju sierści należy je codziennie szczotkować, aby zapobiec tworzeniu się mat. Regularna pielęgnacja sprzyja także zdrowemu rozwojowi skóry i sierści.

Shih tzu jest bardzo popularnym psem-zabawką, zwłaszcza wśród osób mieszkających w mieszkaniach lub małych domach. Są bardzo czułe i nie kochają niczego bardziej niż przebywanie ze swoimi ludźmi.

Szczuplają

Shih tzu mają włosy lub sierść, ale nie zrzucają ich tak często jak inne rasy. Wynika to z faktu, że mają tak zwaną podwójną sierść, która zatrzymuje luźne włosy, dopóki ich nie wyczeszeszesz.

Szczotkując psa, usuwasz płatki skóry, które u niektórych osób mogą wywołać reakcję alergiczną. Stymuluje to również ich naturalne olejki, które pomagają zatrzymać w długiej, bujnej sierści sierść powodującą alergie.

Jednakże to, że psy nie zrzucają sierści tak często jak inne rasy, nie oznacza, że nie potrzebują pielęgnacji. Pomoże to utrzymać ich sierść w zdrowiu i zapobiegnie jej wysuszeniu, swędzeniu i skłonności do podrażnień, takich jak zapalenie ucha.

Dobra szczotka pomoże też usunąć kołtuny, plątanie się i matowienie sierści. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój Shih Tzu ma długie włosy. Maty mogą być trudne do usunięcia i mogą powodować dyskomfort u Twojego zwierzęcia, nawet jeśli próbujesz je wyszczotkować.

Są podatne na alergie

Shih tzu są bardzo podatne na alergie, ponieważ mają włosy lub sierść, które zatrzymują różne alergeny. Mogą one powodować kichanie, swędzenie lub łzawienie oczu, zatkany nos, problemy skórne, takie jak gorące miejsca i wysypka oraz inne objawy.

Shih tzus może być również podatny na alergie pokarmowe, ponieważ jest wrażliwy na niektóre pokarmy, takie jak pszenica, kukurydza i soja. Może to prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak gazy, wymioty, biegunka i zapalenie.

Alergie mogą też powodować zapalenie skóry, czyli swędzenie skóry, które często pojawia się na pysku, uszach i łapach. Ten rodzaj alergii występuje najczęściej u młodszych psów i może być trudny do zdiagnozowania, dlatego ważne jest, abyś udał się do lekarza weterynarii w celu postawienia diagnozy.

Żaden pies nie jest całkowicie hipoalergiczny, ale możesz zmniejszyć swoje szanse na wystąpienie alergii u zwierząt domowych, utrzymując dom i posłanie swojego Shih Tzu w czystości. Obejmuje to mycie wszelkich miękkich powierzchni, na których pies bywa, i częste odkurzanie.

To pies zabawka

Shih tzu to psy zabawki o długiej, lejącej się sierści w różnych kolorach. Ważą od 9 do 16 funtów i mają od 8 do 11 cali wysokości.

Niewielkie rozmiary i mocna budowa sprawiają, że są doskonałymi zwierzętami rodzinnymi. Bardzo lubią towarzystwo człowieka i są bardzo czułe w stosunku do dzieci.

Mogą być jednak nieco władcze, więc aby zapobiec problemom, należy je wcześnie socjalizować. Łatwo je też rozpieścić i trzeba je przyuczyć do właściwego zachowania.

Ponieważ mają długie włosy, mogą być podatne na infekcje uszu. Dzieje się tak, ponieważ włosy w ich kanałach słuchowych zatrzymują wilgoć, co może prowadzić do zapalenia i infekcji.

Powinny być regularnie pielęgnowane. Co miesiąc należy przycinać paznokcie i sprawdzać, czy w uszach nie ma brudu, zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu. Ich sierść powinna być regularnie szczotkowana, aby nie tworzyły się na niej maty i kołtuny.

Oceń artykuł: Shih tzu ma włosy czy sierść?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5