Gołębie kędzierzawe – co to za rasa?

Kędzierzawy to ptak brzegowy występujący w całej Ameryce Północnej. Ten długonogi ptak brodzący jest ciemnobrązowy z wierzchu i jaśniejszy pod spodem, ma białe gardło i długi, zakrzywiony w dół dziób.

Mężczyźni budują gniazda w zagłębieniach terenu. Wyścielają je trawą, kamykami i innymi materiałami. Następnie kopią głęboki dół. Bronią swojego gniazda, które składa się z 4 gruszkowatych, zielonkawych lub bufiastych jaj z brązowymi plamkami.

Lęg

W sezonie lęgowym kuliki kopią dziurę w gnieździe i wykładają ją trawą. Samica składa do czterech jaj.

Kiedy pisklęta się wyklują, pozostają w gnieździe przez około miesiąc, zanim wyjdą na wolność. W tym czasie są pod opieką rodziców, którzy starają się chronić je przed drapieżnikami.

Kurki żywią się małymi owadami. Używają też długich dziobów do zbierania robaków i innych pokarmów z ziemi.

Podczas zimy kuliki spędzają dzień na terenach trawiastych, takich jak prerie i pastwiska. Migrują też na wybrzeża mórz, jezior, rzek i błot. Żyją od południowo-zachodniej Kanady do zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Występują również w Meksyku i Gwatemali.

Gniazdowanie

Grzebień krzykliwy rozmnaża się na Wyspach Brytyjskich i przyległych wybrzeżach Europy, ale jego liczebność spadła o ponad 30% w ciągu ostatniej dekady z powodu wielu czynników. Należą do nich drapieżnictwo ogólne oraz utrata siedlisk do lęgów i wychowu młodych.

Gatunek ten jest długonogim ptakiem brodzącym, o pulchnym ciele, które jest ciemnobrązowe z wierzchu i jaśniejsze od spodu. Ma białe gardło i długi, zakrzywiony w dół dziób.

Kurki zakładają gniazdo na ziemi – tzw. skrobankę – i składają w nim trzy lub cztery jaja. Po inkubacji młode opuszczają gniazdo i wędrują po nim aż do momentu wyfrunięcia.

Badaliśmy wpływ różnych technik zarządzania siedliskami na kędzierzawe gniazda w Shropshire. Stwierdziliśmy, że ptaki te pięciokrotnie częściej zakładały gniazda na terenach zaburzonych fizycznie niż na terenach niezaburzonych. Wyniki te sugerują, że fizyczne zaburzenia podłoża mogą być wykorzystane do zwiększenia liczebności kulików na nizinnych suchych łąkach.

Żywienie

Kulik jest typem brodźca, co oznacza, że lubi brodzić w płytkich wodach lub błotach. Występuje w Wielkiej Brytanii i można go zobaczyć w okolicach nadmorskich miast i miasteczek.

Kurki z długim dziobem mają długi, zakrzywiony w dół dziób, który jest doskonale przystosowany do sondowania głęboko zakopanych ofiar, takich jak dżdżownice i kraby. Zjadają też małe owady, a czasem jaja lub pisklęta innych ptaków.

Jest uzależniony od łąk i terenów podmokłych jako źródła pożywienia, a utrata tych siedlisk spowodowana pożarami i rozwojem człowieka ma na nie wpływ. Utrata tych łąk może utrudnić gołębiom znalezienie wystarczającej ilości pożywienia, by utrzymać siebie i swoje młode.

Możesz pomóc ocalić gołębia kędzierzawego, upewniając się, że ma on dostęp do wysokiej jakości łąk i czystej wody pitnej. Te rzeczy dadzą gołębiom więcej energii i pozwolą im się rozwijać.

Gniazdowniki

Głębie kędzierzawe to największy ptak brodzący w Europie. Jest również gatunkiem zagrożonym, jego liczebność spadła o połowę w ciągu ostatnich 25 lat.

W sezonie lęgowym ptaki wracają na swoje zimowiska w Ameryce Północnej i zakładają gniazda na łąkach i suchych, otwartych preriach. Budują skrobankę w ziemi wyłożoną trawą, chwastami i łodygami roślin.

Ilość jaj w lęgach wynosi około czterech. Jaja są zakamuflowane w kolorze od brązowozielonego do niebieskiego.

Samice wybierają miejsce na gniazdo, które może znajdować się w pobliżu kopca lub skały. Następnie zaczynają wspólnie budować gniazdo, zaczynając od skrobania ziemi przez samca w różnych miejscach.

Po zbudowaniu gniazda stają się terytorialne i chronią je przed drapieżnikami. Wciągają trawę wokół krawędzi, prawdopodobnie po to, by ukryć gniazdo. Są bardzo agresywne w obronie swojego terytorium i mogą atakować inne kuliki, które próbują je naruszyć.

Oceń artykuł: Gołębie kędzierzawe – co to za rasa?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5