Jakiego koloru mają upierzenie zimorodki?

Kingi to jedne z naszych najbardziej żywiołowych ptaków, których radość sprawia obserwowanie, jak przemykają w wodzie lub grzęzną na zwisającym drzewie.

Kingi występują w różnych kolorach, a wzory ich upierzenia zależą od miejsca zamieszkania i sposobu żerowania. Często można je spotkać w siedliskach słodko- i słonowodnych, a zimą w przybrzeżnych lub przyujściowych.

Niebieski

Kingi charakteryzują się jaskrawym, niebieskim upierzeniem, które występuje u większości gatunków. Wynika to z właściwości strukturalnych piór, które rozpraszają niebieskie światło w sposób, który naukowcy nazywają „półprzezroczystym”

Pióra rybołowa zawierają również brązowo-czarny pigment zwany melaniną. Jednak w przeciwieństwie do innych ptaków posiadających ten pigment, zimorodki nie używają go do barwienia swoich piór.

W rzeczywistości badacze uważają, że niebieskie upierzenie zimorodków służy jako forma sygnalizacji społecznej. Jest to subtelny sposób informowania o jakości terytorium i ojcowskiej opiece nad innymi osobnikami.

Pomarańczowy

Istnieje kilka gatunków zimorodków, które mają pomarańczowe upierzenie. Wynika to z obecności kolców na ich piórach – bocznych odgałęzień, które odchodzą od głównego trzonu pióra.

Kolce te pochłaniają światło o krótkiej długości i rozpraszają światło o długiej długości. To sprawia, że pióra wydają się jaśniejsze niż są w rzeczywistości.

Zimorodek pospolity, Alcedo atthis, jest najbardziej znanym pomarańczowo ubarwionym ptakiem. Występuje w całej Eurazji i Afryce Północnej.

Żyje głównie rybami, które łapie nurkując. Jego specjalne przystosowania wzrokowe pozwalają mu widzieć ofiarę pod wodą. Wydaje też charakterystyczny klekot.

Zielony

Jest wiele gatunków ptaków o jaskrawo zielonych piórach. Niektóre są tak opalizujące, że mienią się w świetle, a inne mają pigmenty, które nadają im prawdziwie zielony wygląd.

Zimorodek o zielonym upierzeniu występuje w całej Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Samce są zazwyczaj jaśniejsze niż samice, a ich głowa i skrzydła mają niebieski lub zielony odcień.

Pióra barwione strukturalnie, jak u zimorodków, uzyskują kolory dzięki fizycznemu rozproszeniu światła, a nie dzięki pigmentom. Barbusie, drobne kolce na piórach, i ziarna melaniny mogą załamywać światło w ten sposób, tworząc półprzezroczysty połysk, który sprawia, że pióra ptaków są tak wspaniałe.

Żółty

Kingfishery to bardzo kolorowa rodzina ptaków i można je spotkać w wielu różnych kolorach. Mogą być niebieskie, pomarańczowe, szare, białe, kremowe, czarne, czerwone, brązowe, żółte, różowe, fioletowe lub w dowolnej kombinacji tych kolorów.

Mogą być również bardzo duże. Niektóre z większych zimorodków mogą mieć ponad półtorej stopy długości.

Te duże ptaki mają bardzo krępą sylwetkę, długi dziób, który wygląda, jakby był nieproporcjonalny do reszty ciała, i silne stopy, które podtrzymują je, gdy grzęzną na gałęziach.

Są głównie osiadłe, spędzając większość czasu na niewielkim obszarze lasu. Są bardzo głośne, a ich nawoływania pomagają im odnaleźć swoje terytorium i porozumiewać się z partnerami lub potomstwem.

Czerwony

Kingi są kolorowymi, śmiało oznaczonymi ptakami z niebieskim i zielonym kolorem u góry i mieszanką czerwieni, pomarańczu i bieli u dołu. Są przystosowane do polowania i zjadania szerokiej gamy ofiar, w tym ryb, skorupiaków, żab, robaków obłych i owadów.

Są również bardzo wyspecjalizowane w dostrzeganiu ofiar, mają specjalnie rozwinięte oczy, w których komórki zwojowe są gęsto upakowane na poziomej smudze. Umożliwia to zimorodkom śledzenie ofiar z niskiej pozycji na drzewach.

Najmniejszy gatunek, zimorodek pigmejski, ma 12 cm długości i jasnoniebieską koronę z fioletowym nalotem wzdłuż boku głowy. Jego dziób i stopy są czerwone, a podogonie jest jaskrawo pomarańczowe.

Oceń artykuł: Jakiego koloru mają upierzenie zimorodki?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5