Czy akumulator ładuje się podczas postoju?

Bateria w Twoim samochodzie jest kluczowym elementem jego funkcjonowania. Zasila systemy elektryczne i akcesoria samochodu, takie jak radio, telefon, alarm, kamera i światła ostrzegawcze.

Ale akumulator może się szybko rozładować, jeśli nie jest stale ładowany. Możesz utrzymać swój akumulator w doskonałej kondycji, regularnie jeżdżąc na wycieczki, aby go naładować.

Szybkość jazdy na biegu jałowym

Bateria ładuje się podczas pracy silnika na biegu jałowym, a ta może się różnić w zależności od wielu czynników. Na przykład pojazd, który pracuje na biegu jałowym przy niskich obrotach, nie będzie w stanie naładować akumulatora tak szybko, jak pojazd poruszający się z większą prędkością.

Nowoczesne samochody posiadają zaawansowane systemy zarządzania akumulatorem, które pomagają przedłużyć jego żywotność. Technologia ta może ograniczać ilość ładunku, jaką samochód może uzyskać przy niższych obrotach, więc generalnie najlepiej jest utrzymywać samochód na chodzie, kiedy tylko jest to możliwe.

Odstawienie samochodu na biegu jałowym jest również złym pomysłem dla każdego samochodu, zwłaszcza gdy siedzi przez dłuższy czas. Zanieczyszcza olej i cząsteczki spalin, co wpływa na osiągi, emisję spalin, a nawet powoduje awarię części.

Obroty silnika

Akumulator nie jest jedyną rzeczą w komorze silnika. Wiele urządzeń i elementów łączy się, aby zapewnić zasilanie silnika, elektroniki, układu chłodzenia i innych elementów. Jednym z najbardziej imponujących jest alternator, który odpowiada za utrzymanie akumulatorów w dobrej kondycji i zasilanie pokładowych gadżetów. Samochód z najpotężniejszym z tych urządzeń to rzadka bestia, ale istnieje i jest bardzo fajną maszyną do oglądania.

Bateria może nie jest największym konsumentem energii, ale silnik to potęga – a to oznacza, że czas okazać mu trochę miłości. Aby utrzymać go w ryzach, musisz wykonać kilka czynności konserwacyjnych i testów. Najlepszym sposobem na utrzymanie silnika w dobrej kondycji jest przestrzeganie instrukcji producenta i upewnienie się, że nie zapominasz o niczym w komorze silnika.

Temperatura

Gdy akumulatory są w stanie spoczynku, ładują się lub są poddawane cyklom, temperatura wpływa na tempo i wydajność reakcji chemicznych w nich zachodzących. Wysoka temperatura otoczenia przyspiesza degradację chemiczną i może skrócić żywotność baterii.

Baterie są zaprojektowane do optymalnej temperatury pracy 20-25 stopni Celsjusza. Każdy stały wzrost temperatury o 10 stopni powyżej tej wartości skraca żywotność baterii nawet o 50%.

Wyższe temperatury przyspieszają tworzenie się ochronnej warstwy SEI na powierzchni anody, która służy jako bariera między elektrolitem a aktywnymi jonami litu zasilającymi baterię. Gdy warstwa SEI staje się zbyt gruba, może uniemożliwić jonom swobodny przepływ w akumulatorze.

Pojemność akumulatora kwasowo-ołowiowego zmniejsza się w niskich temperaturach, ale spadek ten zależy od szybkości ładowania i rozładowywania. Akumulatory litowo-jonowe są bardziej odporne na niskie temperatury i zapewniają większą pojemność w temperaturze -22 stopni F, ale ich wydajność i cykl życia ulegają zmniejszeniu w wyższych temperaturach.

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora może być nieuchwytnym pojęciem w reklamie akumulatora i nie ma żadnych norm branżowych ani prawnych, które określałyby, do czego dany akumulator jest zdolny. Zależy to od składu chemicznego baterii, warunków pracy i sposobu jej użytkowania.

Pojemność baterii zmniejsza się przy bardzo wysokim współczynniku rozładowania (wysoki współczynnik C) i zwiększa się przy niskim współczynniku rozładowania (niski współczynnik C). Ten efekt kompensacji jest wspólny dla większości chemii ogniw.

Oznacza to, że akumulatory zaprojektowane do pracy ciągłej (aplikacje EV i HEV) będą mniej efektywne niż te zaprojektowane do pracy przerywanej. Wynika to z faktu, że ogniwa muszą wytrzymać bardzo wysokie tempo rozładowywania przez długi czas.

W dodatku temperatura elektrolitu wpływa na pojemność baterii. W temperaturze poniżej -22 stopni F pojemność baterii spada o 20%.

Oceń artykuł: Czy akumulator ładuje się podczas postoju?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5