Odchów piskląt gołębi – od Czego Zacząć?

Młode gołębie spędzają w swoich gniazdach długi czas, zwykle 30 dni lub więcej. Gdy są już gotowe do lotu, wyglądają jak dorosłe ptaki.

Gnieżdżą się na gzymsach w jaskiniach, klifach i zakamarkach. Mogą również gniazdować pod mostami, wewnątrz kominów i opuszczonych budynków.

Jajka

Kiedy para gołębi jest gotowa do złożenia jajka, samiec podaruje samicy małą gałązkę. Gałązka ta ma wskazać miejsce, w którym samiec ma złożyć jajo.

Samiec zaczyna przynosić samicy kolejno małe patyczki i inne podobne materiały, które samica splata w gniazdo, które na początku może wydawać się wątłe. W końcu gniazdo zostanie pokryte gołębią kupą, która stanie się solidną konstrukcją do wychowywania piskląt.

Inkubacja następuje między 16 a 19 dniem od złożenia gołębich jaj. W tym czasie samiec i samica na zmianę inkubują swoje jaja.

Po 18 dniach z jaj wykluwają się młode gołębie, które nazywane są pisklętami. Pisklęta będą rozwijać szyję, nogi i ciało, gdy wyjdą ze skorupy.

Inkubacja

Proces inkubacji jaj jest ważną częścią cyklu reprodukcyjnego gołębia. Wymaga dokładnego monitorowania temperatury, wilgotności i wentylacji, aby zapewnić prawidłowy rozwój zarodków.

Samice gołębi składają jaja w gniazdach, które same budują i chronią. Inkubują je do osiemnastu dni, w zależności od gatunku.

Bardzo dbają o to, by złożyć jaja w gnieździe, które jest ciepłe, suche i wolne od drapieżników. Dostarczają także wiele pożywienia jaju, aby było zdrowe przed wykluciem.

Samice gołębi będą inkubować jajo same lub może im w tym pomagać ich partner. Jeśli oboje rodzice są zaangażowani, poświęcą dodatkowy czas i energię, by zadbać o jaja i wspólnie je inkubować.

Wylęg

Z jaj złożonych przez samicę gołębia wyklują się maleńkie ptaki. W tym czasie samica będzie bardzo zajęta opieką nad jajami i karmieniem piskląt.

W tym okresie matka będzie szczególnie oddana i chroniąca swoje maleństwa, spędzając większość czasu na siedzeniu na jajach i ich inkubacji. Jej wysiłki będą trwały przez cały dzień i noc, aż w końcu pisklęta wyklują się ze skorupek.

Samica gołębia spędza również sporo czasu na zbieraniu materiałów do budowy gniazda, używając gałązek, łodyg, patyków i wszystkiego, co znajdzie w okolicy. Często mogą to być śmieci, opakowania po jedzeniu i inne odpady. Zbudowane przez nią gniazdo będzie początkowo lekką konstrukcją, ale w końcu rozrośnie się do solidnego kopca.

Początki

Para gołębi zobowiązuje się do wychowywania swoich młodych przez całe życie. Pracują razem, aby chronić swoje młode, wydając ciche gruchanie i odwracając uwagę drapieżników.

Gołębie rozmnażają się przez cały rok i są w stanie złożyć do sześciu jaj rocznie. Samce i samice gołębi produkują wydzielinę zwaną mlekiem roślinnym, która jest bogata w białko, tłuszcze i węglowodany, aby odżywiać swoje młode. Przez pierwsze cztery dni gołębie wpijają tę wydzielinę do swoich młodych, a około dziewiątego dnia życia zaczynają je karmić nasionami i pokarmem dla dorosłych.

Gołębie należą do najszybciej rosnących kręgowców na świecie i podwajają swój rozmiar w ciągu jednego dnia. Dzieje się tak dlatego, że ich okrywy włosowe („pojemnik”, w którym gołębie przechowują pokarm do czasu strawienia) zawierają wiele składników odżywczych.

Oceń artykuł: Odchów piskląt gołębi – od Czego Zacząć?

Ilość ocen: 2 Średnia ocen: 5 na 5