Jakie góry są w Czechach?

W Czechach znajduje się wiele pasm górskich. Jest to popularny cel wycieczek turystycznych i jazdy na nartach.

Jedną z najbardziej zachwycających części kraju są Góry Izerskie. Ten piękny obszar ma nieskazitelnie czyste stoki, a także trasy biegowe, kolejki linowe i centra skoczni narciarskich.

Karkonosze

Karkonosze są częścią pasma górskiego Sudety. Znajdują się w północno-wschodnich Czechach i są częścią granicy czesko-polskiej.

Obszar ten jest chroniony przez dwa parki narodowe, jeden po stronie czeskiej, a drugi po stronie polskiej. Razem tworzą one transgraniczny rezerwat biosfery w ramach programu UNESCO Człowiek i Biosfera.

Góry te są domem dla wielu ssaków, w tym niedźwiedzi, wilków i rysi. W krajobrazie można też spotkać kilka gatunków ptaków, takich jak powszechnie występujący europejski orzeł przedni.

To pasmo górskie powstało w wyniku waryscyjskich ruchów tektonicznych i było świadkiem ogromnego wypiętrzenia w ciągu ostatnich 300 milionów lat. Obecnie obszar ten jest popularny wśród miłośników turystyki pieszej i narciarstwa.

To idealne miejsce na wakacje z przewodnikiem w sercu starej Europy, zaledwie 150 km od Pragi, z pięknymi alpejskimi łąkami, nagimi kamiennymi grzbietami, malowniczymi wodospadami i bajkowymi wioskami. A kto wie, może nawet spotkasz psotnego, ale przyjaznego chochlika stróża Krkonosa!

Karkonosze

Karkonosze leżą na granicy Czech i Polski. Główny grzbiet górski biegnie ze wschodu na zachód od Śnieżki (najwyższego szczytu w Czechach) do Rudaw Janowickich, a na południowym wschodzie do Rychorów.

Na tym obszarze znajduje się również duża sieć schronisk górskich, w których można się zatrzymać i podziwiać piękno przyrody. Schroniska oferują różne rodzaje zakwaterowania, od prostych pokoi po luksusowe domki.

Piesza wędrówka w Karkonoszach jest popularną rozrywką. Jest tu wiele oznaczonych szlaków, ale możesz też skorzystać z własnego sprzętu turystycznego i odkrywać okolicę na własną rękę.

Wycieczka w góry to także okazja do poznania historii tego regionu. W XIX wieku wielu artystów przyjeżdżało tu malować, między innymi Caspar David Friedrich i Carl Gustav Carus.

Góry Karlovy Vary

Karlovy Vary leżą w pięknym Lesie Sławkowskim, pokrytym lasami paśmie wyżyn. Góry otaczają miasto w sposób ochronny, dając poczucie bezpieczeństwa przed troskami i stresem życia codziennego.

Spacerując po urokliwym Starym Mieście, możesz zobaczyć wiele kolumnad, które przywołują poczucie przeszłości. Neorenesansowy i barokowy styl architektury jest widoczny w najpiękniejszych budowlach miasta, w tym w Kolumnadzie Młyńskiej.

Ta 132-metrowa kolumnada jest symbolem Karlowych Warów, szczyci się dwunastoma alegorycznymi posągami z piaskowca i 124 korynckimi kolumnami. Znajduje się tu pięć źródeł termalnych miasta i jest to świetne miejsce, aby spróbować ich gorących wód mineralnych podczas picia z kubka spa.

Innym obowiązkowym punktem zwiedzania jest znany na całym świecie gejzer Vridlo, który wybucha z ziemi przy temperaturze 72 stopni Celsjusza i osiąga wysokość 12 metrów. Możesz odwiedzić pawilon gejzera i muzeum, aby dowiedzieć się więcej o tej słynnej atrakcji, ale warto wybrać się na wycieczkę samą w sobie.

Góry Vydry

Góry Vydry to pasmo górskie w Republice Czeskiej. Stanowią część Lasu Czeskiego i wznoszą się na wschód od Pragi.

Góry te powstały w wyniku działalności tektonicznej podczas orogenezy waryscyjskiej i alpejskiej, w tym ruchu rzeki Łaby. To spowodowało erozję, która ukształtowała krajobraz Republiki Czeskiej.

To naturalne środowisko od dawna jest cenioną częścią czeskiej kultury. W kraju jest kilka parków narodowych i obszarów chronionych, które zachowują ważne krajobrazy.

Jednym z takich parków jest Park Narodowy Sumava w zachodnich Czechach. Jest to Rezerwat Biosfery UNESCO i obejmuje największy w Europie Środkowej las, krystaliczne jeziora lodowcowe i puszczę Boubin.

Innym fascynującym obszarem czeskiej przyrody jest Morawski Kras, który powstał w okresie, kiedy morza zalewały ten region. Na tym obszarze znajduje się wiele jaskiń i innych rzeźbionych form terenu. Jest to także popularny cel podróży turystycznych.

Oceń artykuł: Jakie góry są w Czechach?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5