Jaka jest odpowiednia kolejność alarmowania po zauważeniu pożaru?

Zauważenie pożaru jest niezwykle przerażającym wydarzeniem. W związku z tym musisz szybko zareagować.

Po zauważeniu pożaru pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest zadzwonienie pod numer 9-1-1.

Następnie ewakuuj się z budynku i czekaj na zewnątrz w wyznaczonym miejscu spotkania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszyscy są bezpieczni.

1. Zadzwoń pod numer 9-1-1

Odbierający Twój telefon pod numer 9-1-1 jest przeszkolony do spokojnego zbierania informacji i oceny sytuacji, aby mógł wysłać do niej odpowiednich policjantów, strażaków lub pracowników medycznych.

Ważne jest, abyś odpowiedział na wszystkie pytania, które zada Ci osoba dzwoniąca. Pomogą one określić poziom pomocy medycznej, która zostanie wysłana na miejsce zdarzenia, a także rodzaj i liczbę pojazdów ratunkowych.

Powinieneś być także gotowy do udzielenia informacji medycznych i opisania każdej osoby (mężczyzna, kobieta, wiek, wzrost, opis ubrania) lub pojazdu (kolor, typ i ostatni kierunek jazdy) biorącego udział w zdarzeniu.

W przypadku nagłego wypadku zostaniesz poproszony o pozostanie przy telefonie z osobą przyjmującą zgłoszenie 9-1-1 do czasu, aż będzie ona w stanie wysłać personel ratunkowy do Twojej lokalizacji. Może to potrwać kilka minut lub dłużej, jeśli w kolejce są inne zgłoszenia.

2. Ewakuacja budynku

W przypadku pożaru najlepiej jest ewakuować się z budynku tak szybko, jak to możliwe. Pomoże to ograniczyć rozprzestrzenianie się dymu i ognia, a także uratuje życie i mienie.

W tym celu postępuj zgodnie ze wskazówkami służb porządkowych, straży pożarnej, personelu obiektu lub przedstawicieli administracji. Nie wchodź do budynku, jeśli nie zostaniesz do tego upoważniony przez odpowiednią osobę lub agencję.

Jeśli znajdziesz się w pomieszczeniu, z którego nie ma wyjścia, zablokuj się, używając materiałów takich jak ubrania, pościel i ręczniki, aby zablokować otwory wentylacyjne i szczeliny pod drzwiami. Jeśli musisz opuścić pomieszczenie, zamknij za sobą wszystkie okna i drzwi, aby ograniczyć wdychanie dymu.

Po wyjściu na zewnątrz zbierz się w bezpiecznym miejscu zbiórki i rozlicz się ze wszystkich osób. Upewnij się, że ulice i chodniki są wolne dla pojazdów ratunkowych i personelu.

3. Ograniczenie pożaru

Po uratowaniu ludzi i ewakuacji budynku następnym krokiem jest ograniczenie pożaru. Polega to na zamknięciu drzwi i okien w obszarze objętym pożarem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się dymu i płomieni.

Gdy ogień zostanie opanowany, możesz zacząć go gasić. Można to zrobić za pomocą wody lub innego rodzaju gaśnicy, jeśli masz odpowiedni sprzęt.

W przypadku pożaru, który szybko się rozprzestrzenia i jest zbyt duży, aby można go było łatwo opanować, najlepiej jest jak najszybciej ewakuować budynek. Powinieneś również zamknąć za sobą wszystkie drzwi, aby zmniejszyć ilość tlenu przepływającego przez budynek i podsycającego ogień.

Nie wchodź ponownie do budynku, dopóki przybyli strażacy nie stwierdzą, że pożar został ugaszony. Ogień, ciepło i toksyczny dym mogą bowiem spowodować wiele obrażeń lub śmierć.

4. Zgłoś pożar

Jeśli zauważysz pożar, nawet jeśli wydaje się on niewielki lub nieszkodliwy, najlepiej zgłoś go natychmiast. Niewykryty pożar może bowiem szybko rozprzestrzenić się w ukrytych pomieszczeniach i spowodować znacznie większy problem niż myślisz.

Powinieneś także zadzwonić z bezpiecznego miejsca pod numer 911 i poinformować dyspozytora o rodzaju pożaru, który widzisz. Pomoże to straży pożarnej szybciej i skuteczniej zareagować na pożar.

W tym momencie należy również włączyć alarm przeciwpożarowy. Pociągnij za niego wychodząc i krzyknij „pożar!” idąc na otwartą przestrzeń z dala od budynku, drzew, linii energetycznych i dróg.

Jeśli nie jesteś w stanie ewakuować się z budynku, zbierz się w wyznaczonym miejscu i pozostań tam do momentu otrzymania polecenia powrotu od straży pożarnej lub policji kampusowej. Być może będziesz musiał długo czekać, aż służby ratunkowe dotrą do Ciebie.

Oceń artykuł: Jaka jest odpowiednia kolejność alarmowania po zauważeniu pożaru?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5