Co to jest głód?

Głód to stan, w którym organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości pożywienia. Może wystąpić z powodu stresu, nieodpowiedniej żywności lub sposobu żywienia, a także chorób, które wpływają na apetyt i metabolizm.

Objawy głodu to osłabienie, szybkie bicie serca, płytki oddech, pragnienie, zaparcia, biegunka i zanik mięśni. Zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku dni lub tygodni od rozpoczęcia diety głodowej.

Przyczyny

Głód to sytuacja, w której organizm nie jest w stanie zdobyć wystarczającej ilości pożywienia lub energii, żeby przeżyć. Może wystąpić u dzikich zwierząt z różnych powodów, takich jak urazy, choroby, środowisko, w którym żyją, lub po prostu brak dostępu do wystarczającej ilości pożywienia.

U ludzi głodówka może spowodować fizyczne uszkodzenia ciała i umysłu. Niszczy mięśnie, kości i narządy wewnętrzne. Osłabia również system odpornościowy i sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na choroby.

Głód jest problemem, który dotyka rodziny i społeczności w różny sposób, w zależności od ich statusu społecznego i ekonomicznego. Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone, ponieważ są bardziej narażone na zahamowanie wzrostu, choroby i przedwczesną śmierć.

Istnieje wiele przyczyn głodu, ale główne z nich to wojna i ubóstwo. Czynniki te wpływają na zdolność ludzi do zarabiania pieniędzy i kupowania zdrowej żywności. Często prowadzą do niedożywienia, co utrwala cykl ubóstwa i głodu.

Objawy

Objawy głodu mogą zacząć się wkrótce po tym, jak osoba lub zwierzę przestanie jeść, ale postępują w różnym tempie. Objawy głodu mogą obejmować osłabienie, przyspieszone bicie serca, płytki oddech, utratę apetytu, brak oddawania moczu, biegunkę, zaparcia i skrajną utratę wagi.

Fizycznie ciało szybko traci mięśnie i tkankę tłuszczową, ponieważ mózg próbuje zachować energię i zwalczyć infekcje. Oczy osoby lub zwierzęcia stają się zapadnięte, co powoduje niewyraźne widzenie; dłonie i stopy mogą puchnąć od zatrzymanej wody (obrzęk), a skóra staje się luźna i blada.

Mentalnie, objawy głodu powodują spustoszenie funkcji poznawczych, niepokój i halucynacje. Mogą też powodować depresję i zespół stresu pourazowego.

Jedzenie regularnie może pomóc ci uniknąć trybu głodowego. Zaplanuj swoje posiłki i przekąski z wyprzedzeniem, żeby mieć pewność, że dostarczasz organizmowi potrzebnych składników odżywczych.

Leczenie

Głód to niedobór energii kalorycznej, który może prowadzić do trwałego uszkodzenia organów i śmierci. Osoby poważnie niedożywione mogą wymagać pobytu w szpitalu podczas leczenia.

W zależności od potrzeb, otrzymasz roztwór zawierający różne składniki odżywcze, w tym węglowodany, cukry, tłuszcze, białka i elektrolity (sole). Zostaniesz również poddany leczeniu, które ma na celu usunięcie przyczyny niedożywienia.

Jednym z najbardziej szkodliwych skutków głodu jest niedobór ważnych minerałów i witamin. Bez nich organizm zacznie rozkładać własne tkanki. Prowadzi to do stanu zwanego marazmem, który może w końcu spowodować poważne problemy i śmierć.

Innym powikłaniem głodówki jest zespół ponownego odżywiania, który może wystąpić, gdy organizm zaczyna szybko wprowadzać jedzenie. Może to spowodować niebezpiecznie niski poziom fosforanów i niedobór magnezu. Najlepszym sposobem zapobiegania zespołowi ponownego odżywiania jest monitorowanie bilansu niezbędnych składników odżywczych w organizmie przed ponownym wprowadzeniem pożywienia.

Prewencja

Kluczowym krokiem w zapobieganiu głodówce jest niedopuszczenie do tego, żeby ludzie w ogóle stali się głodni. Wymaga to inwestycji w produkcję żywności, zwłaszcza w krajach, w których systemy rolnicze są szczególnie narażone na zmiany klimatyczne i niedobory wody.

Wielu rodzinom żyjącym w ubóstwie trudno jest sobie pozwolić na zdrowe jedzenie. Prowadzi to do niedożywienia, co utrudnia im zarabianie pieniędzy.

Mogą uciekać się do sprzedawania inwentarza żywego lub narzędzi w celu uzyskania dodatkowego dochodu, co pomaga w uzyskaniu krótkoterminowej pomocy, ale w dłuższej perspektywie może również utrwalić cykl głodu i ubóstwa.

W wyniku tego powstaje ukryty głód, kiedy w diecie danej osoby brakuje kluczowych składników odżywczych, takich jak żelazo czy cynk. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak anemia i zahamowanie wzrostu.

Jest to poważne i ciągłe wyzwanie, ponieważ aż 828 milionów ludzi nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Niektóre części Jemenu, Sudanu Południowego i Etiopii są w stanie klęski głodu.

Oceń artykuł: Co to jest głód?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5