Jak wygląda pingwin Adeli?

Adelie (Pygoscelis adeliae) to jeden z pięciu gatunków pingwinów żyjących na Antarktydzie. Po raz pierwszy zostały odkryte w 1840 roku przez francuskiego odkrywcę Julesa Dumonta d’Urville’a.

Są doskonałymi pływakami i pokonują duże odległości po szybkim lodzie w drodze powrotnej z miejsc lęgowych na zimowe żerowiska w paku lodowym. Czasami przemierzają nawet 100 km od miejsc gniazdowania.

Ma biały pierścień wokół oka

Pingwiny Adelie należą do grupy szczurzo-ogoniastych i mają charakterystyczny biały pierścień wokół oka. Reszta ciała jest czarna z białymi podogoniami i nogami.

Pingwiny te są głównie nocne, a zimą żyją na wybrzeżach Antarktydy. Rozmnażają się wzdłuż skalistych, wolnych od lodu wybrzeży, zwykle w koloniach liczących do 280 000 par.

Kiedy pingwin jest gotowy do rozrodu, buduje swoje gniazdo ze skał i śniegu. Będzie również spożywał pokarm, aby przetrwać i nakarmić swoje pisklęta, kiedy się wyklują.

Kiedy pisklęta będą gotowe do opuszczenia gniazda, dołączą do grupy zwanej żłobkiem, gdzie będą chronione przed drapieżnikami i zimnem. Następnie będą żerować w morzu, gdzie żywią się głównie krylem.

Mogą nurkować na głębokość 150 m lub więcej i wstrzymywać oddech nawet na sześć minut. To zachowanie pomaga im unikać drapieżników takich jak foki lamparcie i wieloryby zabójcy.

Ma długi dziób

Pingwin Adeli wygląda jak typowy pingwin z długim dziobem. Ma również biały brzuch, który pomaga mu w kamuflażu w wodzie.

Długi dziób tego ptaka różni się od wąskiego dzioba większości pingwinów. Przypomina on dziób włócznika wymarłych gatunków, które żyły miliony lat temu.

Skamieniałe okazy tych pingwinów włóczników znaleziono na Antarktydzie i w Ameryce Południowej. Miały one długie dzioby i silne mięśnie szczęk, które mogły być używane do zjadania dużych ofiar.

Na przykład dziób wymarłego Icadyptes salasi miał prawie stopę długości. Miał unikalną strukturę i sieć płytkich rowków, które odżywiały ramienice.

Ma długi ogon

Długi ogon pingwina Adeli, czyli Pygoscelis adeliae, jest niezwykły wśród pingwinów. Ogólnie rzecz biorąc, pingwiny mają krótkie, szczątkowe ogony o długości zaledwie kilku centymetrów.

Niestety, niektóre rasy pingwinów, takie jak pingwiny chinstrap i adelie, mają znacznie dłuższe pióra ogonowe. Są one wyjątkowo silnymi pływakami, a ich ogony pomagają im utrzymać równowagę podczas pływania, więc ogony są istotną częścią ich budowy.

Ptaki te żyją na Antarktydzie i kilku małych okolicznych wyspach, gdzie zdobywają pożywienie zarówno poprzez drapieżnictwo, jak i żerowanie. Pokarm ten składa się głównie z kryla, ryb i innych zwierząt żyjących w lodzie morskim.

Jest zagrożony z powodu zmian klimatycznych, przełowienia i innych zagrożeń. Na lądzie żerują na nich foki lamparcie i skuasy, a na morzu mogą zostać zabite przez góry lodowe lub wieloryby zabójcy i petrele olbrzymie.

Ma duże stopy

Jednym z najbardziej interesujących i imponujących aspektów anatomii pingwina są jego stopy. Stopy pingwina to ćwiczenie z wielozadaniowości, ponieważ muszą zapewnić wsparcie dla nóg o sporej masie, amortyzować uderzenia podczas chodzenia i biegania oraz pomagać w utrzymaniu ciepła w ekstremalnych warunkach. Najważniejszą ze wszystkich stóp jest stępo-śródstopie (TSM), czyli w skrócie palce pingwina, które mają fantazyjny trójkątny kształt, przypominający miniaturową mantę. Stopa jest również pokryta warstwą izolacyjną zwaną tranem, która pomaga utrzymać temperaturę wewnątrz. W nawigacji pomaga mu para małych stóp zwanych paliczkami, które są pokryte grubą warstwą szorstkich łusek.

Może trudno znaleźć pierzastą stopę na swoim podwórku, ale można ją zobaczyć w naturze. Zobacz te zachwycające zdjęcia tego zagrożonego gatunku.

Oceń artykuł: Jak wygląda pingwin Adeli?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5