Jak głosować do UE?

Ponieważ UE jest jedną z najpotężniejszych instytucji w Europie, ważne jest, byś wiedział, jak głosować w wyborach europejskich. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o Parlamencie Europejskim i o tym, jak możesz skorzystać ze swojego prawa do głosowania.

Parlament Europejski składa się z posłów do PE z każdego kraju członkowskiego. Mają oni wpływ na uchwalanie prawa, poprawianie budżetu europejskiego i wetowanie kandydatów na przewodniczącego Komisji.

Czym jest Parlament Europejski?

Parlament Europejski (PE) jest jedyną instytucją UE, która jest wybierana w wyborach bezpośrednich. Reprezentuje obywateli państw członkowskich UE.

Parlament Europejski debatuje nad ustawodawstwem i może przyjmować lub odrzucać ustawy oraz wprowadzać poprawki. Ponadto PE może odwołać Komisję Europejską (ale nie poszczególnych komisarzy) poprzez wotum nieufności.

Parlament Europejski spotyka się regularnie w Strasburgu we Francji i w Brukseli w Belgii. Sesja plenarna odbywa się przez tydzień w każdym mieście, a posiedzenia komisji odbywają się przez dwa tygodnie w miesiącu w obu miastach.

Kto może głosować w Parlamencie Europejskim?

Możesz głosować w Parlamencie Europejskim, jeśli jesteś obywatelem UE mieszkającym w jednym z 28 państw członkowskich UE. Możesz też głosować w Parlamencie Europejskim, jeśli przeprowadziłeś się do innego państwa członkowskiego i jesteś na liście wyborców w tym kraju.

Parlament Europejski składa się z mieszanki partii krajowych i europejskich (europartii). Ponieważ żadna europartia nie zdobyła władzy samodzielnie, grupy parlamentarne zrzeszone w każdej europartii muszą współpracować w celu uchwalania aktów prawnych.

Wybory do PE odbywają się co pięć lat i trwają cztery dni w całej UE. Głosowanie odbywa się w systemie list partyjnych lub pojedynczych głosów transferowych.

W okresie poprzedzającym wybory w 2024 roku toczy się wiele debat na temat tego, jak zreformować europejskie prawo wyborcze. Obecnie dwie propozycje reformy są w drodze do zatwierdzenia przez Radę. Będzie to wymagało jednomyślnej decyzji Rady popartej przez wszystkie parlamenty narodowe. Uzgodnienie reformy przed wyborami może okazać się niemożliwe.

Jak głosować w Parlamencie Europejskim?

Parlament Europejski (PE) jest jedną z kluczowych instytucji UE. Jest organem, który współpracuje z Radą Unii Europejskiej w celu przyjęcia polityki UE.

Parlament Europejski pełni wiele ważnych funkcji w procesie decyzyjnym, w tym może uchwalać ustawy i zmieniać budżet Unii Europejskiej. Ma również prawo do zawetowania nominacji na przewodniczącego Komisji Europejskiej oraz wystawienia wotum nieufności Komisji i innym organom UE.

Dużą część pracy Parlamentu Europejskiego stanowią prace legislacyjne, które są często prowadzone przez komisje parlamentarne. Komisje te rozpatrują propozycje Komisji i Rady Unii Europejskiej oraz wydają im zalecenia.

Aby zapewnić sprawiedliwą reprezentację, miejsca w PE są przydzielane zgodnie z zasadą „degresywnej proporcjonalności”, zgodnie z którą każde państwo członkowskie otrzymuje co najmniej sześć miejsc. Oznacza to, że obywatele większych krajów mają znacznie większy wpływ na jednego europosła niż obywatele mniejszych krajów.

Jak zakwestionować wynik wyborów europejskich?

W obliczu demontażu systemu wielostronnego przez prezydenta USA Donalda Trumpa oraz kampanii cybernetycznej i dezinformacyjnej prezydenta Rosji Władimira Putina wymierzonej w europejską demokrację, wielu Europejczyków martwi się, jak bronić swoich interesów. Wybory europejskie w maju 2019 roku są kluczowym testem tej determinacji.

Partie proeuropejskie i społeczeństwo obywatelskie mogą pomóc w kształtowaniu istotnych dla danego kraju zagadnień kampanii w sposób, który dotrze do uszu wyborców, którzy nie są jeszcze przekonani, że „Europa narodów” jest odpowiedzią.

Jednym z wyzwań dla sił proeuropejskich jest to, że mają one bardzo ograniczone możliwości wpływania na kształtowanie polityki UE. Nie mają prawa inicjatywy ustawodawczej i muszą stosować się do propozycji Komisji oraz negocjować porozumienia z Radą.

W rezultacie partiom trudno jest składać jasne obietnice dotyczące kwestii unijnych podczas kampanii wyborczej. Zamiast tego skupiły się na swoich ogólnych stanowiskach w sprawie Europy – „za” lub „przeciw” – lub na zupełnie niepowiązanych kwestiach krajowych.

Oceń artykuł: Jak głosować do UE?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5