Jak dotrzeć do zamkniętego mężczyzny?

Z różnych powodów niektórzy ludzie nie są otwarci na dzielenie się swoimi uczuciami. Może to być frustrujące lub nawet raniące, ale są kroki, które możesz podjąć, aby ich do tego zachęcić.

Osoba zamknięta emocjonalnie może nie być w stanie podzielić się swoimi emocjami, ponieważ doświadczyła bólu lub wstydu. Może to wynikać z przeszłego związku lub traumy.

1. Zadawaj pytania.

Jeśli potrafisz zadawać pytania, możesz sprawić, że rozmowy staną się bardziej wciągające. Ważne jest jednak, aby używać właściwych pytań we właściwym czasie.

Według harwardzkiej psycholog Alison Salinger, ludzie prowadzą rozmowy w dwóch celach: wymiany informacji (uczenie się) i zarządzania wrażeniem (lubienie). Kiedy ona i jej koledzy przeanalizowali tysiące naturalnych rozmów, odkryli, że uczestnicy, którzy zadawali pytania, często lubili swoich partnerów bardziej niż ci, którzy tego nie robili.

Pytania otwarte są dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy, ponieważ wyrażają chęć komunikacji i sympatię do partnera. Pomagają też stworzyć poczucie wzajemnego zrozumienia i szacunku.

2. Daj mu znać, że ci zależy.

Słowa są miłe, ale nic nie przemawia głośniej niż czyny. Poświęć czas na zrobienie dla niego drobnych rzeczy, których normalnie nie zrobiłbyś dla obcej osoby (np. ugotowanie jego ulubionej potrawy lub kupienie mu nowych butów).

Kiedy dasz mu znać, że Ci zależy, poczuje się pewnie w Waszym związku i będzie bardziej otwarty na komunikację z Tobą.

Będzie mógł porozmawiać z Tobą o wszystkim, także o tym, co przeżywa.

Jeśli jest emocjonalnie zamknięty, może to wynikać z przeszłych doświadczeń lub traumy, jak twierdzi psychoterapeutka Rachel Bruneau.

Nie jest to jednak wina ani Twoja, ani Twojego mężczyzny. Możesz pomóc mu się otworzyć, dając mu do zrozumienia, że jesteś przy nim i dając mu przestrzeń, której potrzebuje, aby przemyśleć swoje uczucia.

3. Bądź szczery.

Szczera komunikacja jest kluczem do zdrowego związku, ale niektórym ludziom może być trudno dzielić się swoimi prawdziwymi myślami i uczuciami. To może utrudnić ci nawiązanie kontaktu z kimś wyjątkowym i może być dla ciebie zniechęcające i raniące.

Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zachęcić swojego faceta do otwarcia się na swoje uczucia i pokazać, że mu na tobie zależy. Po pierwsze, bądź szczera w kwestii własnych emocji i zadaj sobie pytanie, co skłoniło cię do powiedzenia czegoś w określony sposób lub napisania tego maila. Następnie bądź pełen szacunku i włączaj go w swoje plany, żeby nie czuł się jak ktoś z zewnątrz. Na koniec daj mu trochę przestrzeni, kiedy tego potrzebuje. Dzięki temu poczuje się pewniej i będzie w stanie wyrazić siebie.

4. Bądź dostępny.

Mężczyzna, który jest emocjonalnie zamknięty, prawdopodobnie doświadczył wielu traumatycznych przeżyć w związku. Może odczuwać wstyd związany z przeszłymi doświadczeniami, może bać się mówić o swoich emocjach lub dorastać w kulturze, w której nie zachęca się do wyrażania emocji.

Jeśli wiesz, jak uczynić siebie dostępną dla zamkniętego mężczyzny, będziesz w stanie pomóc mu poczuć się bardziej otwartym i związanym z tobą. Zacznie czuć, że jesteś przy nim i że odpowiadasz na jego potrzeby w sposób pełen miłości i wsparcia. W ten sposób stworzysz fundamenty, na których wasz związek będzie się rozwijał w kierunku większej intymności na poziomie emocjonalnym. Będziesz musiał być tym, który zainicjuje ten proces, ale to zadziała, jeśli będziesz chciał to zrobić.

5. Daj mu przestrzeń.

Czy twój mężczyzna prosi o przestrzeń, czy nie, ważne jest, żebyś dała mu czas i przestrzeń, której potrzebuje. Być może boryka się z jakimiś problemami emocjonalnymi i potrzebuje oczyścić głowę, zanim się do Ciebie odezwie.

Nie zrzędź jednak i nie dręcz go. To tylko pogorszy sprawę i jeszcze bardziej go od siebie odsunie.

Wykorzystaj ten czas, aby zastanowić się nad łączącą was więzią i nad tym, jak oboje pracujecie razem jako zespół.

To także świetna okazja, aby ocenić, czy jesteście zgodni i czy nadal istnieją nierozwiązane różnice, które wymagają rozwiązania, zanim związek będzie mógł ruszyć do przodu.

Oceń artykuł: Jak dotrzeć do zamkniętego mężczyzny?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5