Czy w październiku jest niedziela handlowa?

Jeśli chcesz dodać dodatkowy dzień na zakupy do swojej podróży, miasto handlowe Gandawa rozpieszcza Cię wyjątkowymi niedzielnymi otwarciami. Zajrzyj do naszego kalendarza, aby dowiedzieć się, kiedy się one odbywają i czego możesz się spodziewać na zakupach.

W Niemczech prawo państwowe zezwala na trzy do dziesięciu „niedziel handlowych” rocznie, ale dotyczy to zazwyczaj tylko większych sklepów i niektórych centrów handlowych. Większość mniejszych sklepów pozostaje zamknięta.

Co to jest niedziela handlowa?

Niedziela handlowa to dzień, w którym sklepy mogą być otwarte dla publiczności. Po raz pierwszy zezwolono na to w Niemczech w latach 80. i stało się to powszechną praktyką na całym świecie.

Prawie wszystkie kraje zezwalają na handel w niedzielę, choć zasady są bardzo zróżnicowane. Większość supermarketów w Argentynie, Brazylii i Urugwaju jest otwarta w niedziele, a większość centrów handlowych i domów towarowych w Chile, Peru i Kolumbii również pozostaje otwarta.

W zdominowanym przez chrześcijan rejonie Pasa Biblijnego w Stanach Zjednoczonych wiele sklepów jest zamkniętych w niedziele ze względu na presję konserwatywnych chrześcijan, którzy uważają niedzielę za dzień kultu, a nie zakupów. Jednak w niektórych rejonach ograniczono godziny pracy w niedziele, a władze lokalne mogą również zakazać pewnych działań w niedziele.

W Kanadzie prowincja Nowa Szkocja była jedyną, która zakazała całorocznych zakupów w niedzielę, dopóki nie przyjęła prawa w 2006 roku. Prawo to zostało przyjęte po tym, jak wyborcy odrzucili wiążący plebiscyt w 2004 roku, który pozwoliłby na otwarcie większości sklepów w niedziele.

Jakie są korzyści z robienia zakupów w niedzielę?

Jest październik i masz jeszcze dwa miesiące na zrobienie zakupów prezentów dla swoich bliskich, a może nawet kilka własnych prezentów świątecznych. Branża detaliczna uważa, że jest to czas, w którym konsumenci najczęściej dokonują dużych zakupów. Na szczęście możesz wybrać się do swojego ulubionego centrum handlowego, do lokalnego domu towarowego wysokiej klasy lub do jednego z wielu specjalistycznych butików, które powstają w całym metropolii. Jeśli więc masz ochotę na kilka rzeczy na specjalną okazję, być może nadszedł czas, by zacząć tworzyć swoją listę i sprawdzać ją po kolei. W rzeczywistości najlepszym sposobem na to jest wyznaczenie sobie kilku kluczowych celów, zanim otworzysz drzwi pierwszego dnia miesiąca. Rezultatem może być jeden z najbardziej udanych lat!

Jakie są wady robienia zakupów w niedzielę?

Jeśli jesteś zwolennikiem odwiedzania sklepów i robienia zakupów osobiście, to niedziela może być najlepszym momentem, żeby to zrobić. Większość sprzedawców będzie zamknięta, co oznacza, że łatwiej będzie Ci się dostać do sklepu i z niego wyjść.

Masz też większą szansę na rozmowę z kupującymi i odpowiedzenie na ich pytania dotyczące sprzedawanych przez Ciebie produktów. W Niemczech sklepy mogą być otwarte w niektóre niedziele w ciągu roku, w zależności od przepisów lokalnych. Niektóre centra turystyczne i dworce kolejowe mogą również prowadzić własne sklepy.

Generalnie wiele krajów i jurysdykcji lokalnych ma ścisłe ograniczenia dotyczące godzin, w których sklepy mogą być otwarte. Ograniczenia te często wynikają z przekonań religijnych lub rodzaju otwieranego sklepu.

Gdzie mogę zrobić zakupy w niedzielę?

Jeśli jesteś w Gandawie, wykorzystaj niedziele handlowe (każda pierwsza niedziela miesiąca). Te specjalne dni zapewniają dodatkowe atrakcje, zabawne promocje i można po nich swobodnie jeździć.

Holendrzy również zezwalają na niedzielny handel, ale w większości miast sklepy muszą być otwarte do 17:00 lub 18:00. Wynika to z nacisków konserwatywnych chrześcijan, którzy uważają niedzielę za dzień przeznaczony wyłącznie na sprawowanie kultu.

W Szwajcarii federalne prawo pracy generalnie zabrania zatrudniania pracowników w niedziele, ale dopuszcza wyjątki dla bardzo małych sklepów, sklepów w rejonach turystycznych oraz sklepów na głównych dworcach kolejowych i lotniskach. Wyjątki te często podlegają powszechnemu referendum.

W Kanadzie nie ma powszechnie przyjętych zasad dotyczących godzin otwarcia w niedziele i święta. Jednak większość przepisów stanowych i prowincjonalnych zezwala na robienie zakupów w niedzielę przez cały rok, jeśli zostanie to zatwierdzone przez władze lokalne i miejskie. Niektóre miasta ograniczają godziny otwarcia sklepów w niedzielę do 12.00-17.00, a inne całkowicie tego zabraniają, ale to się zmienia, ponieważ coraz więcej firm pozwala swoim klientom na robienie zakupów w niedzielę bez ograniczeń.

Oceń artykuł: Czy w październiku jest niedziela handlowa?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5