Co oznacza jak pies podszczypuje?

Psy gryzą, ponieważ czują się w jakiś sposób zagrożone. Może to być spowodowane ludźmi, z którymi mieszkają, innymi psami, a nawet czymś tak prostym, jak zaskakujący hałas.

W wielu przypadkach ugryzienia te nie są bardzo poważne ani bolesne. Jeśli jednak pies gryzie nadmiernie, czas udać się do lekarza weterynarii.

Przyczyny

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem psa, czy kimś, kto ma z nim do czynienia, możesz zastanawiać się, co oznacza, że Twój pupil szczypie. Psy mogą zachowywać się w sposób sugerujący, że odczuwają ból, ale jest to raczej efekt ewolucji, która wywodzi się z ich przodków łowców-drapieżników.

W przeciwieństwie do ugryzień ludzi, gdzie przednie zęby chwytają i ściskają tkankę, zęby psów często przebijają skórę. Nakłucia mogą być głębokie i rozrywać skórę, co powoduje powstanie otwartej rany.

Ranę należy oczyścić, a następnie zdezynfekować, najlepiej specjalnym kremem z antybiotykiem. Ryzyko zakażenia jest większe, jeśli masz cukrzycę, choroby wątroby lub inne dolegliwości.

W związku z tym ważne jest, aby po ukąszeniu natychmiast udać się do lekarza. Lekarz zbada ranę, wyczuje miejsca, w których zwykle występują uciśnięte nerwy i określi, jak poważne są obrażenia. Jeśli jest poważny, konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Następnie lekarz przepisze odpowiednie leczenie, w tym leki, które utrzymają ranę w czystości i zmniejszą stan zapalny i obrzęk.

Objawy

Niezależnie od tego, czy jesteś psem, czy człowiekiem, uciśnięty nerw może być bardzo bolesny. Może również powodować drętwienie i mrowienie w dotkniętym miejscu.

Zwykle ustępuje po kilku dniach, ale czasami trzeba odwiedzić lekarza weterynarii, aby rozpocząć podawanie leków przeciwbólowych.

Jeśli Twój pies szczypie to samo miejsce wielokrotnie, może to być oznaką dysplazji stawu biodrowego, zapalenia stawów lub innego problemu z kośćmi lub stawami. Warto regularnie sprawdzać łapy psa, aby upewnić się, że w opuszce łapy nie ma kolców lub ostrych kamieni.

Powinieneś również być w stanie zauważyć ślady ugryzień u swojego psa, choć mogą one mieć różną wielkość i głębokość. Są to zazwyczaj nakłucia skóry, ale mogą też wyglądać jak poszarpane rany.

Leczenie

Swędzenie psa jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi może spotkać się właściciel zwierzęcia, ale nie zawsze łatwo jest ustalić, co jest źródłem podrażnienia i jak najlepiej je leczyć. Na szczęście istnieje wiele możliwości leczenia, w tym modyfikacja zachowań, szkolenie i dodanie suplementów kwasów tłuszczowych do diety psa.

Dobrze opracowany program leczenia może obejmować kombinację leków stosowanych w leczeniu podstawowych problemów, a także produkty przeciwświądowe i rozwiązania miejscowe mające na celu złagodzenie objawów swędzenia u psa i zapobieganie infekcjom w gorącym miejscu. Specjalista weterynarii może również udzielić wskazówek dotyczących najskuteczniejszych metod leczenia w danej sytuacji.

Najlepszą częścią całego procesu jest to, że można go przeprowadzić we własnym domu i nie będzie on miał negatywnego wpływu na Twoją relację ze zwierzęciem. W rzeczywistości może nawet zachęcić psa do większego posłuszeństwa. Z odrobiną cierpliwości, czasu i metodą prób i błędów możesz w krótkim czasie poprawić swoje relacje z psem.

Prewencja

Pogryzienia przez psy są poważnym problemem dla zdrowia publicznego. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych ponad 4,5 miliona osób zostaje pogryzionych, a około 800 000 z nich szuka pomocy medycznej.

Dzieci są najczęstszymi ofiarami pogryzień przez psy. Są też najciężej ranne i bardziej narażone na trwałe uszkodzenia.

W związku z tym edukacja w zakresie profilaktyki jest kluczowa dla dzieci. Można ją rozpocząć od informacji od lekarzy pierwszego kontaktu i weterynarzy.

Nie należy bawić się z psem, gdy ten je, śpi lub opiekuje się szczeniętami. Nie powinieneś też zbliżać się do nieznanego Ci psa bez zgody właściciela ani do suki, która jest ze swoimi szczeniętami.

Niezrównoważony lub przestraszony pies może próbować się przed Tobą ukryć, kurcząc się w kucki, opuszczając głowę i oblizując wargi. Może również spłaszczyć uszy do tyłu i ziewnąć, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu wzrokowego z Tobą. Kiedy to nastąpi, powoli oddal się od psa.

Oceń artykuł: Co oznacza jak pies podszczypuje?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5