3 maja jakie to święto?

Maj już nadszedł i czas świętować cieplejszą pogodę, kwitnące kwiaty i całą masę powodów, by rozpalić grilla. Oprócz Dnia Pamięci, Dnia Matki i Cinco de Mayo jest wiele innych świąt, o których możesz nie wiedzieć.

Sprawdź kalendarz na ten miesiąc, aby uzyskać więcej informacji. I nie zapomnij zaznaczyć tej strony, żeby nigdy nie przegapić żadnego święta!

Majówka

Pierwszy dzień maja to święto, które celebruje wiosnę i początek lata. Jest to dzień, który większości ludzi kojarzy się z koszami kwiatów i tańcem wokół majówki.

Jednakże święto to ma znacznie głębsze korzenie. Wywodzi się z przedchrześcijańskiej tradycji znanej jako Beltane.

W dodatku święto jest związane z rzymskim festiwalem Floralia.

W XIX wieku Amerykanie zaczęli uznawać to święto za czas świętowania praw pracowniczych. W tym czasie ruchy pracownicze na całym świecie walczyły o sprawiedliwe warunki pracy, w tym o związki zawodowe i ośmiogodzinny dzień pracy.

Międzynarodowy Dzień Pracownika

Międzynarodowy Dzień Pracownika, w niektórych krajach znany również jako Święto Pracy, to święto upamiętniające walkę ludzi pracy i wysiłki związków zawodowych. Przypada co roku 1 maja i jest obchodzone na całym świecie.

W Stanach Zjednoczonych Święto Pracy wzięło swój początek z walki strajkujących w Chicago w 1886 roku o ośmiogodzinny dzień pracy. Na placu Haymarket doszło do krwawych zamieszek po tym, jak policja strzelała do tłumu, zabijając dwóch strajkujących i ośmiu cywilów.

Mimo przemocy, Święto Pracy szybko stało się globalnym wydarzeniem politycznym organizowanym przez grupy socjalistyczne i związki zawodowe. Dziś na całym świecie odbywają się protesty polityczne na dużą skalę (paywall), w których pracownicy domagają się lepszych zarobków, lepszych warunków i większych praw.

Stany Zjednoczone mają jednak długą historię sprzeciwiania się jedności klasy robotniczej i obchodom Dnia Majowego. Dla wielu Amerykanów incydent na Haymarket z 1 maja i kontrowersyjne procesy publiczne na zawsze splamiły to święto, wiążąc je z chaosem i rozlewem krwi.

Cinco de Mayo

Cinco de Mayo to święto upamiętniające zwycięstwo armii meksykańskiej nad Francją w bitwie pod Pueblą w 1862 roku. Wojna rozpoczęła się po tym, jak prezydent Benito Juarez nie wywiązał się z płatności wobec Europy, a cesarz Francuzów Napoleon III wysłał wojska na inwazję.

To doprowadziło do zwycięstwa armii meksykańskiej nad Francuzami i od tego momentu święto jest obchodzone co roku.

Popularność Cinco de Mayo w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się po tym, jak Meksykanie dowiedzieli się o historii tego dnia. Później święto zostało skomercjalizowane przez firmy alkoholowe, zwłaszcza te, które obsługują hiszpańskojęzycznych konsumentów, takie jak Corona.

Choć istnieje wiele sposobów na świętowanie Cinco de Mayo, ważne jest, aby pamiętać o jego antykolonialnym znaczeniu. Oznacza to noszenie sombreros i innych tradycyjnych meksykańskich strojów, unikanie rasistowskich karykatur Meksykanów oraz spożywanie potraw odzwierciedlających kulturę.

Dzień Pamięci

Dzień Pamięci to święto federalne, które honoruje amerykańskich żołnierzy i kobiety, którzy zginęli podczas służby w siłach zbrojnych. Ta uroczysta okazja ma miejsce w ostatni poniedziałek maja każdego roku.

Dla wielu Amerykanów weekend Dnia Pamięci oznacza nieoficjalny początek lata. Jest to czas, kiedy ludzie biorą udział w paradach, odwiedzają cmentarze i urządzają cook-out z rodziną.

Święto, znane wcześniej jako Decoration Day, po raz pierwszy obchodzono w 1865 roku. Pierwotnie był to dzień uhonorowania żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny secesyjnej.

Po I wojnie światowej rozszerzono go na wszystkich poległych wojskowych. W 1967 roku został przemianowany na Dzień Pamięci.

Dzień Matki

Kiedy myślisz o maju, prawdopodobnie wyobrażasz sobie kwiaty, kartki z życzeniami i plany na brunch. I choć to z pewnością jest częścią tego święta, to nie wszystko.

Dzień Matki to święto obchodzone co roku w drugą niedzielę maja, które honoruje matki i postaci macierzyńskie. Dzień Matki ma korzenie sięgające tysięcy lat wstecz, kiedy to odbywały się rytuały płodności i festiwale poświęcone czczeniu bóstw podobnych do matek i Matki Natury. Jednak dopiero we wczesnych latach 1900 święto przybrało swoją nowoczesną formę. Zostało założone przez kobietę o imieniu Ann Jarvis, która założyła tzw. Kluby Pracy z okazji Dnia Matki, aby uczyć miejscowe matki, jak opiekować się dziećmi.

Poprzedni artykuł

Jaka mata do akupresury?

Następny artykuł

Co to jest głód?

Oceń artykuł: 3 maja jakie to święto?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5